• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miejsca przyjazne społeczności LGBT w Trójmieście

Julia Rzepecka
30 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Tęczowa flaga została zaprojektowana pod koniec lat 70. XX wieku jako symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Tęczowa flaga została zaprojektowana pod koniec lat 70. XX wieku jako symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT.

Dziś ostatni dzień czerwca, miesiąca, który określony został w wielu krajach na całym świecie jako Pride Month, czyli czas solidaryzowania się z osobami ze środowiska LGBT+. Przy tej okazji szukamy trójmiejskich miejsc, które są przyjazne tej społeczności: restauracji, kawiarni czy lokali rozrywkowych.



Sprawdź nowe lokale w Trójmieście



Czy wiesz, gdzie w twoim mieście znajdują się miejsca przyjazne społeczności LGBT?

Pride Month, lub w tłumaczeniu po prostu: miesiąc dumy, ma swoje źródło w wydarzeniach z 1969 roku, gdy w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w klubie Stonewall w dzielnicy Greenwich Village w Nowym Jorku, doszło do zamieszek i demonstracji osób ze społeczności LGBT przeciwko nalotom policji.

W tamtym czasie policyjne naloty były rutynową procedurą, jednak nie przebiegały łagodnie. Osoby odwiedzające lokale mniejszości seksualnych traktowano brutalnie, dochodziło do aresztowań pod zarzutem "nieprzyzwoitości". Spisane nazwiska drukowano w gazetach. Kierowano się zasadami, według których gejom nie wolno było podawać alkoholu w lokalu, mężczyzna nie mógł tańczyć z mężczyzną, a każda kobieta i każdy mężczyzna musieli nosić przynajmniej trzy części garderoby, które reprezentowały biologiczną płeć.

Czytaj też: Branża koncertowa elastyczna wobec obostrzeń. Zaszczepieni podnoszą frekwencję

28 czerwca 1969 roku doszło do zamieszek, a starcia z policją trwały do rana. Również w kolejnych dniach wybuchały protesty. Te wydarzenia podziałały mobilizująco na całą społeczność. Kilka dni po zamieszkach na placu Waszyngtona zorganizowano pierwszy wiec "Gay Power". Stonewall stało się symbolem wolności, równości, tolerancji i wspólnoty. Działania na rzecz równego traktowania wszystkich ludzi, niezależnie od ich orientacji seksualnej, nadal trwają. Sprawdzamy, gdzie w Trójmieście znajdują się miejsca i lokale, w których każdy może czuć się mile widziany.

100cznia czy Ulica Elektryków - tych miejsc nikomu nie trzeba już przedstawiać. Oba odwiedzają tłumy, a wśród nich spotkać można młodych i starych, w nocy ortodoksyjnych imprezowiczów, w ciągu dnia rodziny z dziećmi. Bez wątpienia są to miejsca otwarte i przyjazne dla każdego. To także ulubiona lokalizacja trójmiejskich artystów, studentów ASP oraz wszystkich osób związanych ze światem sztuki. 100cznia jest zazwyczaj także ostatnim punktem na trasie Trójmiejskiego Marszu Równości.

Czerwiec został mianowany miesiącem dumy, czyli inaczej Pride Month. To wtedy odbywają się manifestacje i marsze równości. Czerwiec został mianowany miesiącem dumy, czyli inaczej Pride Month. To wtedy odbywają się manifestacje i marsze równości.
Kolejnym miejscem, o którym warto wspomnieć, jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, która dawniej rzeczywiście była łaźnią, gdzie od lat 60. spotykali się mężczyźni. To tam, razem z Kampanią Przeciw Homofobii, została zorganizowana wystawa "Niech nas zobaczą". Była to jedna z pierwszych, jeśli nie zupełnie pierwsza akcja, która pokazała na ulicach zdjęcia homoseksualnych par.

CSW Łaźnia cały czas pozostaje miejscem otwartym dla społeczności LGBT oraz artystów, którzy w swojej twórczości poruszają ten temat. W 2011 roku na Jaskółczej można było również zobaczyć cykl obrazów słynnej pary brytyjskich artystów Gilberta & George'a, a kilka miesięcy później zrealizowano tam projekt Szafa Gdańska, czyli wystawę składającą się z dzieł sztuki, ale także pamiątek obrazujących życie codzienne tęczowej społeczności.

W centrum Gdańska również Kawiarnia w Starym Kadrze, Pub Red Light, hotel PURO czy Restauracja Ritz to miejsca identyfikujące się jako przyjazne osobom LGBT+. Będąc we Wrzeszczu, także znajdziemy takie lokale. Jest to między innymi klub Ziemia, znajdujący się przy al. Grunwaldzkiej. W ciągu dnia można tam napić się kawy, herbaty czy drinków, wieczorami rozkręcają się imprezy.

- Tworząc klub Ziemia, od samego początku staraliśmy się zbudować miejsce otwarte i tolerancyjne. Jest to wpisane nawet w nasz statut, jako zasady PLUR, czyli peace, love, unity, respect - mówi Krystian Wołowski, manager. - Oznacza to, że nie ma u nas miejsca na przemoc, jakąkolwiek dyskryminację, czy to ze względu na płeć, kolor skóry czy poglądy. Przez ponad dwa lata przeprowadzane były u nas cotygodniowe wykłady SexEd, podczas których wielokrotnie była podejmowana tematyka orientacji seksualnej. Do tego typu wydarzeń jeszcze będziemy na pewno wracali. Dla nas wspieranie środowiska LGBT jest oczywistością. Fakt, że o podstawowe prawa człowieka dla wszystkich nadal trzeba walczyć, jest dla nas skandaliczny.
Nie można zapomnieć o Dolnym Wrzeszczu, a dokładnie ulicy Wajdeloty. Zlokalizowane są tam takie miejsca jak Avocado Vegan Bistro czy Fukafe, a także House of Seitan. Nieco dalej znajduje się również Krowarzywa.

- Nie kategoryzujemy naszych gości i wszyscy są u nas mile widziani, bez względu na płeć, orientację, pochodzenie, religię czy dietę. W lokalu nie narzucamy się zarówno weganizmem, jak i innymi istotnymi dla nas kwestiami. Chcemy, żeby nasi goście czuli się dzięki temu dobrze - mówi Agnieszka Sierac, właścicielka kawiarni roślinnej Fukafe.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
Poszukując podobnych kawiarni czy restauracji w innych częściach Gdańska, warto zatrzymać się w Kuchni Roślinnej Faloviec na Przymorzu. Zjeść tam można zupy, dania główne, lunch, spróbować kawy, piwa regionalnego czy deseru. Jednak nie tylko o menu tam chodzi.

- Tworzenie miejsca przyjaznego osobom LGBTQ to milowy krok do otwartego społeczeństwa opartego na wolności, tolerancji i wzajemnym zrozumieniu - mówi Daniel JaroćFalovca. - To pokazanie, że orientacja seksualna nie ma znaczenia. Można podzielić ludzi, ale tylko na złych lub dobrych. Jesteśmy otwarci dla osób, które w innych miejscach czują się dyskryminowane, obgadywane czy też, o zgrozo, wypraszane z lokali. Liczy się fajna atmosfera, zadowolenie naszego gościa i poczucie bezpieczeństwa w naszej restauracji. Nasi goście często do nas wracają, a nawet są naszymi stałymi klientami. Było kilka aktów przemocy, które nas dotknęły, jednak się nie poddajemy i nadal stoimy po "tęczowej stronie mocy" - mówi.
Wybierając się do Sopotu, należy zacząć od klubu, który został stworzony z myślą o społeczności LGBT+, czyli HAH (którego nazwa pochodzi od słów "heaven and hell"). Obecnie HAH to już sieć klubów, które znajdują się także we Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Sopocki klub w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Mówiąc o tym mieście, nie sposób nie wspomnieć także o klubie Sfinks700, który przez lata skupiał artystów i twórców najróżniejszych środowisk, podobnie jak legendarny klub SPATiF. Do listy dołączyć można też Dwie Zmiany, restaurację Cały GawełStację Sopot.

W Gdyni skromniej, ale też coś się znajdzie. Są to bistro Śródmieście, a także Biały Kot - kocia kawiarnia przy ul. Władysława IV. To wyjątkowy lokal, w którym mieszkają koty swobodnie przechadzające się w kawiarni, przysiadające się do klientów. Koty można obserwować, a jeśli ma się szczęście - również pogłaskać.

Jakie jeszcze miejsca przyjazne społeczności LGBT+ warto wspomnieć? Czekamy na polecenia w komentarzach.

Marsz Równości 2018 w Gdańsku:

Miejsca

Opinie (705) ponad 200 zablokowanych

  • Drodzy

    nie wolno nikomu czepiać się innych z powodu ich inności! Nie wolno jednak obnosić się nikomu (!) z obscenicznym zachowaniem. Od dzieci również wara. Nie pomaga Wam kochani chamska propaganda ston wała, tylko napędza problem. Co do miejsc, w których szerzy się to zjawisko mam mieszane uczucia. Porównam do narkotyków - niby dlaczego wolnym ludziom zabrania się sprzedawać/kupowac/zażywać? A no bo dookoła rośnie niefajny klimat. Mafia, rozboje, haracz, prostytucja - zło. Po co więc propagować ten, delikatnie mówiąc, inny model zachowania? Jesteście wolni - sami wybierajcie. Nie róbcie jednak propagandy dookoła. A nóż znajdzie się niepewny i pójdzie spróbować. Ile to tych osób bawi się w perwersje? Czy nie niszczy to ciała i umysłu, o duszy nie wspomnę. Pozdro

    • 7 1

  • xxx

    Będę unikał tych miejsc .Na czułości jest miejsce w domu ,a nie publicznie calowanie się dwóch facetów .Obrzydliwe fu

    • 15 4

  • Dzień bez lansu LGBT (itd) dniem straconym

    Kto tym steruje na świecie?

    • 17 4

  • Człowiek ważniejszy

    Uważam, że od miejsca ważniejszy jest człowiek. Jeśli wszyscy będziemy względem siebie przyjaźni, to będzie git. Nie dajmy się manipulować i nastawiać jedni przeciw drugim. To wszystko brudna polityka, która chce używać LGBT do swoich celów. Nie ma co dzielić: lgbt, czy hetero, szczepiony, czy nie. Wszyscy jesteśmy równi przed Bogiem i tyle. Kto dzieli, nie ma dobrych zamiarów.

    • 5 0

  • Po co takie miejsca ?

    Po co takie miejsca ? Czy widział ktoś na jakiejkolwiek restauracji napis : "Zakaz wstępu dla LGBT" ?
    Mamy żyć razem obok siebie i mamy być równo traktowani w każdym miejscu. Czy ludzie hetero domagają się knajp tylko dla nich? Jak ktoś będzie chciał wywołać awanturę to zrobi to bez względu na miejsce i po zębach może dostać każdy tak samo. Proszę, nie twórzmy sztuczności

    • 11 1

  • wszystkie inne miejsca mogą być zdewastowane

    • 3 1

  • Miejsce to dyskryminuje i wyklucza osoby heteroseksualne

    • 7 4

  • Najbardziej przyjezdne miejsce dla takich osobników jest Kocborowo koło Starogardu i Szpital na Srebrzysku! Tą ich dumę tam się leczy!

    • 4 5

  • Dzieki za artykuł (1)

    Wiem już które miejsca omijać szerokim łukiem i każdemu je odradzać.Dobra robota!

    • 5 3

    • no i się wypchaj sianem :)

      • 1 0

  • Flagi lgbt w oknach (3)

    Czemu mają służyć,w prywatnych mieszkaniach.Zapraszają sympatykow? I to jest prowokacja.Prawa równe, tak, a nie nachalność.

    • 4 3

    • Krzyże w miejscach publicznych (2)

      czemu mają służyć krzyże i kapliczki reprezentujące sektę katolicką, które można spotkać na placach, skrzyżowaniach, w miejscach publicznych ?
      prowokacja ? na pewno to jest wyraz nachalności !!!

      • 1 3

      • z motyką na księżyc (1)

        twoje porownanie, co wolno wojewodzie to nie tobie,smrodzie, mozna by dodać.2000 lat chrześcijanstwa.popedałujcie sobie 2000 lat i wtedy wyjeżdżajcie z równością symboli.A co dla ludzkości pozytywnego zrobił ktoś lgbt? Macie tylko roszczenia

        • 0 1

        • ty katolicki zacofany pisowcu:
          a czytac umie ? a w szkole miał historię ? a znane są tobie takie nazwiska jak:
          Leonardo da Vinci
          Francis Bacon
          Isaac Newton
          Alan Turing
          Michał Anioł
          Sally Ride
          Lily and Lana Wachowski
          Oscar Wilde
          Aleksander Wielki
          Piotr Czajkowski
          - oni wszyscy zmienili świat i mieli jednocześnie przyjemność kochać osobę tej samej płci.
          lista jest dłuższa, ale i tak nie skumasz różnicy.
          wracaj do biografii ochroniarza pedofilów wojtyły, i się pałuj przed krucyfiksem.

          aaa, jesli mówisz o 2000 lat chrzescijanstwa(pijaństwa) to masz pewnie na mysli mordowanie pogan, inkwizycję, mordowanie tubylczych plemion podbijanych kolonii, gwałcenie dzieci, kradziez pieniędzy, otumanianie ludzi, nienawiśc wobec kobiet, homofobię, a to co szokuje to bestialskie mordowanie dziecii rdzennych mieszkanców Kanady.
          chrzescijanstwo = 2000 lat zbrodni, mordów, kłamstwa i gwałtów.
          o czymś zapomniałem ?

          • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane