• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Nakarmiłam córkę przed szpitalem na krawężniku"

Piotr Kallalas
31 lipca 2023, godz. 14:00 
Opinie (108)
Czy w przestrzeni Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych powinno znaleźć się miejsce na pomieszczenie do karmienia? Czy w przestrzeni Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych powinno znaleźć się miejsce na pomieszczenie do karmienia?

Nasza czytelniczka spędziła kilka godzin w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a kiedy przyszła pora karmienia, pokierowano ją do toalety. Ostatecznie dziecko zostało nakarmione na krawężniku przed szpitalem. - Nie wpłynęła do Spółki żadna oficjalna skarga w tej sprawie. I również nigdy wcześniej nie mieliśmy skargi ani zgłoszenia w tym temacie - odpowiada szpital.



Czy w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych powinna być odrębna sala do karmienia?

Po naszym artykule, w którym opisaliśmy problemy z karmieniem piersią w jednym z biurowców, otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie. Tym razem swoją historią podzieliła się mama małej Ani, która z córką stawiła się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku.

- Przychodzi pora karmienia i okazuje się, że nie ma miejsca, by w spokoju nakarmić dziecko. Pytamy o pokój lub przynajmniej o malusieńką wnękę z zasłoną, gdzie można nakarmić dziecko. Wskazują toaletę, gdzie znajduje się przewijak i toaleta, czyli mam karmić na przysłowiowym "kiblu". To już było za wiele, nakarmiłam córkę przed szpitalem na krawężniku, a następnie wypisaliśmy się ze szpitala, by zrobić wszystkie badania prywatnie - napisała do nas mama małej Ani.

"Nie wpłynęła do Spółki żadna oficjalna skarga"



Biorąc pod uwagę, że od lat trwa kampania edukacyjna podkreślająca medyczne i psychologiczne zalety karmienia piersią noworodków i potem niemowląt, wydaje się zasadne pytanie o dostępność sali dla rodzin na oddziałach ratunkowych. O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli szpitala, którzy wskazują, że zwykle pacjentki są zapraszane na salę obserwacyjną. Na oddziale nie ma jednak osobnego miejsca do karmienia.

- Nie wypłynęła do Spółki żadna oficjalna skarga w tej sprawie. I również nigdy wcześniej nie mieliśmy skargi ani zgłoszenia w tym temacie. Często personel widzi, jak mama karmi dziecko na korytarzu, i zaprasza na salę obserwacyjną w części dziecięcej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Trudno ocenić, dlaczego nie stało się tak i w tej sytuacji - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicus.
NOCH, SOR, a może Izba Przyjęć? Gdzie z chorym dzieckiem NOCH, SOR, a może Izba Przyjęć? Gdzie z chorym dzieckiem

Jak sytuacja wygląda w innych szpitalach?



Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Trójmieście nie są wyposażone w odrębną infrastrukturę do karmienia, natomiast starają się aranżować takie miejsca w razie zapotrzebowania.

- Świadczenia Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK skierowane są do pacjentów dorosłych, nie znajdziemy więc tutaj typowego pokoju dla rodzica z dzieckiem. Natomiast również w tym miejscu istnieje możliwość zorganizowania intymnej przestrzeni na czas karmienia piersią dla pacjentki, jeśli oczywiście pojawi się taka potrzeba i zostanie zgłoszona personelowi KOR-u - mówi Wioleta WójcikUniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Inna sprawa, że pewnie większość matek nie wie, co zrobić w takiej sytuacji, kiedy poczekalnia jest pełna chorych, a personel medyczny jest po prostu zabiegany. Trzeba jednak oddać, że zwykle placówki posiadają przewijak w toalecie bądź w odrębnym pomieszczeniu.

- W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni jest dostępny przewijak dla maluchów, które wymagają zmiany pieluchy czy przebrania się. Jeśli jest również taka potrzeba, udostępniamy zapasowe pampersy. W przypadku gdy rodzice poproszą o pomieszczenie na spokojne nakarmienie dziecka, udostępniamy pokój, w którym mogą swobodnie z nim przebywać - wskazuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.

W szpitalu znajdziemy fotel do karmienia



Infrastruktura dla rodzin i matek karmiących jest natomiast dostępna przede wszystkim przy oddziałach, gdzie są hospitalizowani mali pacjenci.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym udogodnienia dla matek z dziećmi znajdują się w wielu miejscach. Oprócz oddziałów położniczych przewijaki znajdziemy zazwyczaj w lokalizacjach, w których to właśnie małe dzieci są pacjentami, czyli przy poradniach czy też klinikach dziecięcych, ale także m.in. w Punkcie Pobrań czy Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Oprócz tego na parterze budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (przy rejestracjach) można skorzystać z pokoju dla rodzica z dzieckiem, który wyposażony jest w stoisko do przewijania oraz fotel do karmienia. Podobna wydzielona przestrzeń dla mamy z maluchem znajduje się na 3. piętrze budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej, na holu przy poradniach dla dorosłych pacjentów - dodaje Wioleta Wójcik.
Karmienie piersią - co warto wiedzieć? Karmienie piersią - co warto wiedzieć?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (108)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane