• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście

Wioleta Stolarska
6 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (260)

Jaką szkołę podstawową wybrać dla dziecka? Zdecydować się na publiczną czy prywatną placówkę edukacyjną? Jakie są kryteria przyjęć? Wybór szkoły podstawowej jest ważny dla dzieci, a przede wszystkim dla ich rodziców. Dlatego kolejny raz stworzyliśmy ranking szkół podstawowych w Trójmieście, który podpowie rodzicom, jak placówki z Gdańska, Gdyni i Sopotu wypadają w kontekście końcowego egzaminu ósmoklasisty. Na podstawie wyników wyłoniliśmy te podstawówki, w których uczniowie wypadli najlepiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Jaki rodzaj edukacji jest według ciebie najlepszy?

Przypomnijmy, że podczas rekrutacji do publicznych szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do placówki przyjmowani są kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.

Jednak skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem. Na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów publiczna szkoła może przyjąć dzieci spoza obwodu, o ile dysponuje wolnymi miejscami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również w Trójmieście szkoły prywatne.


Ranking szkół podstawowych 2023. Jak wypadły placówki w Trójmieście?



W nowym rankingu trójmiejskich szkół podstawowych wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach, udostępnione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku. Pod uwagę wzięliśmy średnie wyniki uzyskane ze sprawdzianów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym, jakie wyniki z egzaminów szkoły uzyskały w 2022 r., co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat (2022 i 2021), które pokazują, jak w tym czasie zmieniał się poziom wyników w danej szkole.

Co ważne, czasem średni wynik z dwóch ostatnich lat egzaminów wypada lepiej niż wynik (z roku 2022), który decyduje o tegorocznej pozycji w rankingu.

W naszym rankingu natomiast nie mogło znaleźć się kilka placówek. Ze względu na reformę edukacji i często wciąż trwający proces budowania placówki edukacyjnej egzaminy nie zostały w nich przeprowadzone we wszystkich z trzech ubiegłych lat - wobec tego porównanie z innymi placówkami byłoby niemiarodajne. Jednak ich wyniki również prezentujemy w osobnym zestawieniu (już niebędącym rankingiem).

Jak przygotować ósmoklasistę do egzaminu? Jak przygotować ósmoklasistę do egzaminu? "Czeka nas kolejny podwójny rocznik"

Ranking 2023 - szkoły podstawowe. W czołówce szkoły prywatne i społeczne



Z naszego zestawienia wynika, że w Trójmieście najlepiej wypadły prywatne szkoły podstawowe (niepubliczne, społeczne, katolickie). Tegoroczne zestawienie różni się od ubiegłorocznego rankingu: widzimy w nim zarówno awansy, jak i spadki placówek.

Najlepszą szkołą podstawową jest Prywatna Szkoła Podstawowa "Liber" w Gdyni, która osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie - 91,62 proc. - to zdecydowany awans z 22 pozycji. Zaraz za nią na 2. miejscu znalazła się Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza w Gdańsku ze średnim wynikiem za 2022 r. - 91,57 proc. - to również spory awans z 11. miejsca.

Na 3. miejscu uplasowała się Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni, uzyskując średnią 91,16 proc. Z kolei na 4. pozycji uplasowała się Pierwsza Szkoła Społeczna Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni z wynikiem 90,59 proc. - warto tu zaznaczyć, że szkoła uzyskała najlepszą średnią wyników egzaminów z dwóch ubiegłych lat: 90,61 proc.

5. pozycja to Podstawowa Szkoła Społeczna "Niedźwiednik" w Gdańsku (88,96 proc.). Na 6. miejscu jest Szkoła Podstawowa im. św. Jana De La Salle w Gdańsku (87,33 proc.). 7. pozycja to Sopocka Szkoła Autonomiczna (87,24 proc.). Na 8. miejscu znalazła się II Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (86,79 proc.). 9. pozycja to z kolei I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (84,81 proc.). 10. miejsce zajęła III Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (84,72 proc.).

Z kolei 11. miejsce to Niepubliczna Polsko-Brytyjska Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku (84,48 proc.). 12. lokata należy do Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej (84,01 proc.). Na 13 miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa Towarzystwa Edukacyjnego "Vizja" Gdańsk (83,96 proc.). Na 14 miejscu znalazła się Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Gdyni (83,83 proc.). 15. pozycja to Fregata Szkoła Podstawowa Dla Dziewcząt w Gdańsku.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Ranking szkół podstawowych 2023. Jak wypadły szkoły publiczne?



Wśród szkół publicznych najlepszy wynik osiągnęła Szkoła Podstawowa nr 20 im. Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni - ze średnią 82,94 proc. znalazła się na 20. pozycji. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego w Gdyni (81,47 proc.) na 26. miejscu rankingu. Na 32. pozycji znalazła się Szkoła Podstawowa nr 43 im. Jana Kochanowskiego w Gdańsku (78,84 proc.). Zaraz za nią na 33. miejscu uplasowała się Gdańska Szkoła Szermierki SP nr 70 z oddziałami sportowymi z wynikiem 78,76 proc.

Wśród szkół publicznych kolejną, 35. lokatę zajęła ZSO nr 2 Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (77,71 proc.). 36. miejsce to Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku (77,43 proc.).

37. pozycja to SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 im. Gen. Sikorskiego w Sopocie (76,97 proc.). Ósmą szkołą publiczną z najlepszym wynikiem w zestawieniu jest Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku (76,24 proc.). Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego w Gdańsku (75,45 proc.). 42. lokata i 10. miejsce wśród szkół publicznych to Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku (75,42 proc.). Na 11. pozycji wśród szkół publicznych jest z kolei Szkoła Podstawowa nr 80 im. Budowniczych Portu Północnego w Gdańsku (75,01 proc.). 12. miejsce to Szkoła Podstawowa nr 47 im. Kaszubskiej Brygady WOP w Gdańsku (74,65 proc.). Kolejna na 13. miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 48 im. Profesora Kazimierza Demela w Gdyni (74,43 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDAŃSKU

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDYNI

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SOPOCIE

Publiczne szkoły podstawowe w rankingu 2023 Trojmiasto.pl. Publiczne szkoły podstawowe w rankingu 2023 Trojmiasto.pl.

Wybór i rekrutacja do szkoły podstawowej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



Nasz ranking podpowiada, jak szkoły w Trójmieście, zarówno publiczne, jak i prywatne, wypadają pod względem przygotowania do egzaminów kończących szkołę podstawową, na co składa się aż osiem lat edukacji. To jednak niejedyne kryterium brane pod uwagę przez rodziców przy wyborze szkoły dla dziecka.

Na co zwracać uwagę? Z pewnością ważne są zajęcia dodatkowe, które oferuje placówka, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka. To również lokalizacja czy dobre opinie innych rodziców. Dla niektórych ważna jest też liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek czy brak zmianowości, z którą zmaga się coraz więcej szkół. Wiele osób ceni sobie też zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę i dobry kontakt z nauczycielem.


Kiedy egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023?



Od roku szkolnego 2022/2023 zmieniony został termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z kwietnia na maj. Uczniowie mają więc nieco więcej czasu na przygotowania.

Harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2023:
  • język polski - 23 maja 2023 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • matematyka - 24 maja 2023 r. (środa) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 25 maja 2023 r. (czwartek) - godz. 9:00

W terminie dodatkowym egzaminy odbędą się w czerwcu:
  • język polski - 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) - godz. 9:00
  • matematyka - 13 czerwca 2023 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 14 czerwca 2023 r. (środa) - godz. 9:00

Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2023 r.

Zrezygnowano też z przeprowadzania egzaminu z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

I choć do egzaminu ósmoklasisty 2023 zostało jeszcze kilka miesięcy, przygotowania warto zacząć jak najwcześniej. Wszystko wskazuje bowiem na to, że pod koniec roku szkolnego 2022/2023 kolejny raz absolwentów szkół podstawowych czeka trudna rekrutacja do szkół średnich ze względu na podwójny rocznik.

Miejsca

Opinie (260) 10 zablokowanych

  • Szkola powinna byc przede wszystkim blisko miejca zamieszkania (3)

    • 23 2

    • w punkt (1)

      • 3 0

      • w punkt

        • 0 0

    • akurat ja mam najbliżej prywatną

      i tam chodzi moje dziecko.
      minus jest taki, że większość klasy dojeżdża co najmniej 15 minut autem

      • 2 0

  • Nieporozumieniem jest ze do punktacji bierze sie j.polski (12)

    na dalszym etapie zycia nie ma to zadnej przydatnosci. Lektury bez sensu w dzisiejszym swiecie......Premiowane powinny byc przedmioty znaczace czyli matematyka, historia, biologia, fizyka, chemia.....
    Krolowa nauk jest matematyka i za nia powinno byc najwiecej punktow bo oznacza ona podstawowa umiejetnosc czyli logiczne myslenie.

    • 7 29

    • Niestety matematyka jest oceniana albo dobrze, albo źle. Nie można sterować wynikami, bo albo dobrze wykonałeś działania, albo źle. A w polskim można obniżyć punktację, bo subiektywnym zdaniem oceniającego podane rozwiązanie nie jest prawidłowe.

      • 10 2

    • Gramatyka,ortografia,logika pisemnej i ustnej wypowiedzi, (1)

      atgumentacja i kontrargumentacja w dyskusji,znajomość literatury jest przydatna w życiu szarym codziennym. Cóż po rozwiązywaniu zadań matematycznych jak problemy z czytaniem i pisaniem tekstów, prostych tekstów czasami?

      • 8 2

      • Literatury tak ale czy akurat tej co lektury

        • 0 0

    • Do produkcji rzeczy matematyka się przydaje, do sensu życia polski jak najbardziej.

      • 6 1

    • Znajdowanie sposobu rozwiązania zadania pod presją czasu i bycia ocenianym, i sprawność kalkulacji, to (1)

      jeszcze nie umiejętność logicznego myślenia.
      Tak się składa że moi rodzice to matematycy a brat mamy - fizyk. Ja sama w ramach studiów wyższych celowałam w fakultecie z logiki (w formułach dodatkowego przedmiotu i koła naukowego). Mogę więc zapewnić: myślenie nad pojedynczymi zadaniami i to w warunkach komfortowych zajmuje częstokroć więcej czasu, niż mają te nieszczęsne dzieci na testach i na wiele zadań naraz.

      • 6 0

      • Logika jako logika jest w życiu bardzo potrzebna,prawnicy mają logikę jako przedmiot w przygotowaniu do swojego zawodu.

        • 0 0

    • (2)

      Historia??? To już częściej mi się znajomość polskiego przydaje w życiu niż historii.

      • 3 2

      • (1)

        W życiu najbardziej przydaje się WF.

        • 2 1

        • zgodziłabym się - gdyby ten wf był dobrze prowadzony. Za moich czasów (wczesne 90te) to bardziej zniechęcał do sportu niż motywował.

          • 2 1

    • nie zgodzę się, zarządzam kilkunastoosobowym zespołem inżynierów i obserwuje że większość z nich porusza się tylko w obrębie swoich wąskich specjalizacji. Do szerszego spojrzenia na świat jest potrzebne zdecydowanie coś więcej jak matematyka. To właśnie dlatego decydenci w większości przypadków mają ogólne zainteresowania we wszystkich dziedzinach.

      • 2 1

    • Lektury naprawdę do wymiany , zwłaszcza te kobyły , miało być więcej z literatury światowej albo przynajmnirj po połowie!! Te pisane językiem archaicznym z ograniczeniem

      • 1 0

    • Jak się idzie po ulicy to się słyszy co drugie słowo na k !!! U kobiet już tez. Wiec coś jest nie tak, mało czytamy a lektury są nieciekawe , może wprowadzić więcej bestselerów i zachęcić mlodziez do czytania i ładnego wysławiania się, lektury z językiem archaicznym nie sprzyjają elokwencji wypowiedzi

      • 0 0

  • Z tęgi typu rankingu nic nie wynika (1)

    Zdolne, dopilnowane, pilne dziecko osiągnie wysoki wynik, czy będzie w szkole A czy B. Bardziej miarodajne byłoby podanie wskaźników przyrostu wiedzy uczniów. I tu ze szkołami prywatnymi wcale nie byloby tak fantastycznie.

    • 7 4

    • Myślisz, że idąc do zerówki czy 1 klasy te w prywatnych potrafią więcej?

      Zresztą właśnie egzamin 8-klasisty takim miernikiem przyrostu wiedzy jest. A co do prywatnych, osiągają lepsze wyniki, bo inwestują w języki, matematykę i polski dając nauczycielom i klasom więcej godzin.

      • 2 0

  • Jeśli dziecko jest ponadprzeciętnie uzdolnione czy inteligentne (2)

    Polecam szkoły prywatne. W zwykłej nie ma szans na rozwój talentu, bo każdy ma być taki sam. Poza tym bardzo uzdolnione dziecko wśród zwykłych dzieciaków może się czuć jak odludek.

    • 11 7

    • Tak i nie lubiane , bo inni rodzice z reguły nie interesują się tym co dziecko robi w szkole nie przychodzi na wywiadówki ogólnie ma wywalone

      • 1 1

    • teraz wszyscy rodzice mają dzieci wyjątkowo inteligentne i uzdolnione

      szkoda tylko, ze nauczyciele myślą inaczej:)

      • 4 0

  • szkoły katolickie to zwykłe pracze mózgów dzieci (2)

    • 5 15

    • Masz mózg przeprany obsesją do Kościoła

      • 9 3

    • Nikt nie nakazuje tobie tam chodzić

      • 7 0

  • mój syn zawsze chodził do szkoły ,która była najbliżej naszego domu , podstawówka blisko , liceum blisko ,żadne (1)

    rankingi nas nie interesowały , dzisiaj ma 2 fakultety Politechniki Gdańskiej i pracuje zdalnie ze swojego domu z oszklonymi ścianami .

    • 7 7

    • Ze szklarni czy akwarium?

      • 6 0

  • Czarnek dofinansowuje szkoły katolickie ,t o człowiek Rydzyka i kleru , bo Polska ma być katolicka i nacjonalistyczna ,bo (3)

    oni tak chcą

    • 2 9

    • Nacjonalistyczny sam jesteś z takimi poglądami

      • 4 2

    • nadmierny patriotyzm Czarnka kleru i Rydzyka prowadzi do nacjonalizmu (1)

      • 0 4

      • Ble ble ble nie rozumiesz o czym piszesz,wybierz sobie szkołę z tego rankingu.

        • 3 0

  • Bardzo dobrze ze prywatne górą ! (4)

    Społeczeństwo ma gdzieś poziom szkół publicznych ma być za darmo i ich nic nie obchodzi. W sumie żadna partia polityczna nie zbuduje poparcia obiecując dobre publiczne szkoły dla wszystkich bo ludzi to po prostu nie interesuje. To samo dotyczy liceów i uczelni wyższych. Dla mnie szokujące jest np. to ze na Politechnice Gdańskiej nie ma angielskiego to jest szok jak inżynier może funkcjonować bez języka ? Ale czy komuś to przeszkadza ? Dobrze ze rosną szkoły prywatne i zawsze będzie miejsce gdzie można się uczyć a nie wegetować....

    • 10 2

    • (2)

      Jakieś języki pewnie uczą

      • 0 0

      • (1)

        Nie uczą żadnego języka obcego kompletnie nic ,wiem bo mam znajomych na wydziale Informatyka i Telekomunikacja i na wydziale Elektrotechnika. Siadło wszystko kompletnie......

        • 2 0

        • Kilka lat temu uczyli na PG języków - i to dwóch.

          • 0 0

    • języki obce

      to tylko lekcje F2F, ewentualnie szkoła językowa, niepubliczna szkoła podstawowa tutaj też nic wiekszego nie wniesie

      • 0 0

  • SP 20 nie pozdrawiam

    rankingi powodują, ze dzieci nic nie robiły tylko testy, testy, testy.
    starszy skończył jeszcze za ostatnich lat gimnazjum, młodsze dziecko przeniesione do sąsiedniej. Obiadu nie było, świetlica chaos, trzy zmiany bo szkoła w rankingu to się wszyscy pchają. Potem rodzice razem z dziećmi uczą sie więcej , więcej bo wynik. Wnioski po zmianie i liceach do których chodzą. Ludzie - nauczyciele są ważni , nie ranking. Jak dziecko chce nauczy się w każdej szkole, jak nie chce ranking za niego się nie nauczy

    • 9 5

  • Opinia wyróżniona

    Dlaczego rozdzielać szkoły publiczne od prywatnych? (12)

    Wiele osób pisze żeby w rankingu rodzielić szkoły prywatne od publicznych. ale po co? macie tez osobna tabelke ze szkołami publicznymi. jest kilka dobrych ale w końcu takie zestawienie pokazuje, że kilka na kilkadziesiąt szkół to chyba jest jakiś problem. I niestety jest to problem systemu polskiego szkolnictwa

    • 55 15

    • (9)

      Bo do prywatnych chodzą rodzice dzieci, którzy mają pieniądze i stać ich na korepetycje czy zajęcia dodatkowe.

      A w państwowych jest mix - zarówno bogate dzieci jak i te z patologii, z różnymi problemami itd, którym rodzice nie pomogą, gdy te się pogubią w nauce.
      Prywatna placówka może sobie wyrzucić ucznia, który odstaje od reszty - państwowa tylko w wyjątkowych sytuacjach.

      • 26 5

      • Sp7 zsp 9 majora slabego (1)

        Czemu w rankingu nie ma wcale sp7 że słabego w Gdańsku złotej karczmie?

        • 1 0

        • Na pewno jest. Ten spis uwzględnia ponad 10 tys placówek

          • 1 0

      • Za moich czasow to do podstawowki chodzily dzieci, a nie ich rodzice, ale w sumie ja chodzilem do publicznej. Moze w prywatnych tak faktycznie jest.

        • 10 0

      • Kasa to nie wszystko (4)

        Na ten moment do szkół prywatnych są prowadzone rozmowy kwalifikacyjne z dzieckiem:D mają np 40 kandydatów i 20 miejsc. Dziecko musi przejść rozmowę i na jej podstawie dostanie się lub nie. Np.dziecko nie umie pisać - odpada, nie mówi po angielsku - odpada, ma za mało zajęć pozalekcyjnych - odpada, jest ciche i nieśmiałe - mało komunikatywne - odpada. Gdy y na tej zasadzie były prowadzone rekrutacje, też inaczej wyniki by wyglądały:D

        • 12 4

        • Coś

          • 0 1

        • Bzdura (2)

          Opowieści wyssane z palca. Nikt nic takiego nie sprawdza. Owszem, jest rozmowa rekrutacyjna ale na pewno do zerówki dziecko nie musi pisać, czytać, mówić po angielsku. W wyższych klasach pewnie jest weryfikowany poziom dziecka ale to wynika z poziomu szkoły. Dziecko przychodzące do klasy, musi być na poziomie klasy!

          • 3 8

          • Nie wiesz to nie pisz

            Brałam udział w takiej rektutacji i faktycznie to prawda. Samo wypełnianie formularza trwa ponad godzinę, kilka stron szczegółów. Potem rozmowa. Nam się udało ale szkoła miała bardzo specyficzny klimat a nauczycielka okazała się tragiczna i uciekliśmy z tamtąd.

            • 4 0

          • Dokladnie tak, jest w STO, rozmowa z 6 latkiem i rodzicami, selekcja na starcie

            ...by nie musieć zabardzo pracować w szkole z dziećmi a uczeń sam wszystko ogarnął + korki za które płacą rodzice.

            Smutne ale prawdziwe. Z własnego ogródka to poznałem.

            • 5 0

      • bardziej bym się nauczycielom przyjrzał

        i ich motywacji. Dzieci w podstawówce to tabula rasa.

        • 0 0

    • A po to (1)

      Bo do prywatnych szkół chodzą wybrane dzieci bogatych rodziców. Jeżeli dzieciak ma słabe oceny to wylatuje, nie podchodzi do egzaminu. W prywatnej szkole uczeń że średnia 2.0 nie podejdzie do egzaminu, w szkole publicznej już tak. Ranking szkół na podstawie wyników z egzaminow jest bez sensu. W prywatnej szkole masz 20 uczniów i np. Połowa z nich nie zostanie dopuszczona do egzaminu bo ma średnia poniżej 5.0. Weźmy wyniki egzaminów uczniów że średnia powyżej 5.0 że szkół publicznych i tabelki będą wyglądać zupełnie inaczej. Kiedyś V LO się chwaliło, że mają 100% zdawalnosc matury. Problem w tym, że nie wszyscy uczniowie, którzy mogli pod3jsc do matury, byli do niej dopuszczeni.

      • 8 2

      • Jak można nie zostać dopuszczonym do egzaminu, który jest obowiązkowy? Obowiązkowy dla szkoły do przeprowadzenia i obowiązkowy dla ucznia do napisania.

        • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane