• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl

Wioleta Stolarska
19 lutego 2024, godz. 09:00 
Opinie (250)
Ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl

Ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl

Rekrutacja do szkół średnich ruszy za niespełna 3 miesiące. Również w połowie maja uczniowie napiszą egzamin ósmoklasisty 2024 i staną przed ważnym wyborem: jaką szkołę ponadpodstawową wybrać? Jak dostać się do dobrej szkoły średniej? Jakie są progi punktowe i profile klas? Już po raz czwarty stworzyliśmy ranking szkół średnich w Trójmieście, który może ułatwić uczniom podjęcie decyzji. Na podstawie wyników egzaminów maturalnych z 2023 r. wyłoniliśmy te licea ogólnokształcące i technika, w których uczniowie wypadli najlepiej podczas egzaminów końcowych.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone



Czy przy wyborze szkoły średniej warto sugerować się rankingiem szkół?

Jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025? Ilu kandydatów będzie ubiegać się o jedno miejsce w najlepszych placówkach?

Rekrutacja do szkół średnich ruszy już 15 maja 2024 r. Uczniowie ósmych klas na złożenie podania o przyjęcie do szkoły średniej w Trójmieście będą mieli czas do 14 czerwca.

Kiedy rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25? Kiedy rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25?

Ranking szkół średnich 2024 a wybór placówki



Czy przy wyborze szkoły uczniowie powinni sugerować się pozycjami w rankingach? Oczywiście nie powinien być to jedyny wyznacznik, ale tego typu zestawienia biorą pod uwagę efektywność nauczania i wyniki egzaminów. Ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl przygotowaliśmy w oparciu o dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące wyników z egzaminów maturalnych z 2023 r.

Pod uwagę wzięliśmy wyniki z przedmiotów obowiązkowych - na poziomie podstawowym, a więc tych, z którymi zmierzyć się musi każdy uczeń.

Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym, jakie wyniki z egzaminów maturalnych szkoły uzyskały w 2023 r., co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat, które pokazują, jak w tym czasie zmieniał się poziom w danej szkole.

Kiedy rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25? Kiedy rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25?

Licea ogólnokształcące i technika - ranking 2024



Jak wypadły szkoły średnie w najnowszym rankingu 2024 Trojmiasto.pl? Jakie pozycje zajęły znane licea i technika? W aktualnym zestawieniu znajdziemy zarówno awanse, jak i spadki szkół w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu.

Zmiany zaczynają się już od pierwszego miejsca, na którym w tym roku znalazło się III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które w 2023 r. osiągnęło najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów podstawowych na egzaminie - 89,57 proc. To awans z 3. miejsca w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia.

Zaraz za nim na 2. miejscu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (ta sama pozycja co w ubiegłym roku) z wynikiem 88,73 proc. Na trzecim miejscu uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (spadek z 1. miejsca w stosunku do rankingu 2023) z wynikiem 88,32 proc.

  • Ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl
  • Ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl
  • Ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl
4. pozycja należy do Gdańskiego Liceum Autonomicznego ze średnią 87,27 proc. Na 5. miejscu jest sopockie II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (86,97 proc.). 6. pozycja to XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku (86,64 proc.). Na 7. miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni (85,75 proc.). 8. pozycja to II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (85,56 proc.). 9. lokata należy do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (85,40 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamyka III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku ze średnią 85,16 proc.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ ŚREDNICH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Druga dziesiątka to: na 11. pozycji X Liceum Ogólnokształcące im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni (84,43 proc.), na miejscu 12. jest Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II w Gdyni (84,15 proc.), 13. pozycja należy do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku (83,59 proc.), na 14. miejscu znalazło się XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Gdańsku (82,34 proc.), 15. lokata to XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku (81,96 proc.).

Na 16. miejscu uplasował się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 - IX Liceum Ogólnokształcące z wynikiem 81,85 proc., 17. pozycja należy do Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego Im. Pawła Adamowicza w Gdańsku (81,60 proc.), 18. miejsce to X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne w Gdańsku (81,29 proc.), 19. lokata to I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im.Zasłużonych Ludzi Morza (80,71 proc.), a drugą dziesiątkę zamyka Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (80,34 proc.).

Dwie formuły na egzaminie: nowa matura 2023 i stara matura 2025



Co ważne, w 2023 r. do egzaminu dojrzałości absolwenci szkół średnich przystąpili w dwóch formułach:
  • Formuła 2023 - absolwenci czteroletniego liceum ogólnokształcącego, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową,
  • Formuła 2015 - absolwenci czteroletniego technikum, są to absolwenci gimnazjum.

Obie formuły miały dedykowane arkusze egzaminacyjne, które były przygotowane na podstawie określonych dla danych roczników wymagań.

Podobnie jak w ubiegłym roku matura 2024 również będzie przeprowadzana w dwóch formułach: 2023 i 2015. Jak zapowiada CKE, ma to być ostatni rok z takimi zasadami.


Jak wybrać szkołę średnią?



Coraz częściej już wybór szkoły średniej determinuje kolejne etapy edukacji. Szkoła uczy, wychowuje, ale też przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy - i tym kierują się młodzi ludzie.

Jakimi kryteriami kierujemy się przy wyborze szkoły średniej?

Na pewno najważniejszym jest to, jakie profile klas i języki obce oferuje szkoła. Również dobrze oceniana kadra czy poziom nauczania mogą być gwarancją dobrego przygotowania do egzaminów końcowych. Atutem są również koła zainteresowań, możliwości dodatkowego rozwoju czy liczebność klas.

Bardzo ważne dla kandydatów są też progi punktowe, czyli to, ile punktów trzeba było mieć w poprzednich latach, by dostać się do szkoły do danej klasy (różnice między klasami w danej szkole mogą być dość istotne).


Kiedy egzamin ósmoklasisty 2024?



Egzamin ósmoklasisty 2024 obędzie się w połowie maja. Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2024:
  • 14 maja 2024 (wtorek) godz. 9:00 - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • 15 maja 2024 (środa) godz. 9:00 - egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 16 maja 2024 (czwartek) godz. 9:00 - egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie ósmych klas nie będą musieli wybierać dodatkowego przedmiotu, który chcieliby zdawać na egzaminie. Od 10 do 12 czerwca odbędzie się sesja dodatkowa egzaminu ósmoklasisty dla tych osób, które nie będą mogły przystąpić do nich w terminie głównym.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?



Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 poznamy 3 lipca 2024 r. Tego samego dnia absolwenci otrzymają zaświadczenia.

Miejsca

Opinie (250) ponad 10 zablokowanych

  • (6)

    Az sie zasmialem. Ranking publicznych szkol. Publicznych! To tak, jakby robic ranking fastfoodow czy toalet. Istna komedia pod Kowalskie, ktore zreszta swiecie wierza, ze sa jakies roznice pomiedzy jednym przybytkiem, a drugim.

    Jedyne czym sie roznia miedzy soba te budy, to standard wykonczenia i wyposazenie, ale do tego nie trzeba rankingu, wystarcza oczy.

    • 1 6

    • Az sie zasmialem. (3)

      Gdańskie Liceum Autonomiczne to prywatna szkoła dla dzieci elit. Gdyński Katolik czy Jezuici podobnie

      • 3 1

      • (2)

        Tyle, ze wszystko wrzucone do jednego worka. To nie ma sensu.

        • 1 0

        • Ma sens (1)

          Ranking pokazuje, ze szkoły prywatne nie sa wcale lepsze od samorządowych

          • 4 1

          • I wlasnie to mnie bawi, miedzy innymi. Nie masz pojecia czym jest prywatna edukacja, uwazasz, ze to jest to samo co publiczna, tylko ze za pieniadze. Nic z tych rzeczy. W publicznej wszyscy sa rownani do tego samego poziomu, ktory okresla Ministerstwo, za przeproszeniem, Oswiaty, a wykonania pilnuja urzednicy z kuratorium. Efekt jest taki, ze absolwenci po skonczeniu tych przeladowanych pusta "wiedza" przybytkow maja problemy z przeczytaniem ksiazki ze zrozumieniem lub z pojeciem otaczajacego te dzieciaki swiata. W edukacji prywatnej jest specjalizacja, bez wzgledu na poziom. Przykladowo Amerykanska Szkola Podstawowa w Gdyni produkuje korpoludziki, gdzie placisz glowne za przyszle koneksje i synekury, a dzieciaki siedza po nocach odrabiajac lekcje, bo tego wlasnie wymaga praca w korpie: czyli odrzucenia wlasnego zycia. Ale juz w takim Zespole Szkol Jezuitow dziecko otrzymuje rzetelna wiedze w duchu katolickim, jednak pozniej bedzie musialo radzic sobie samo w zaleznosci od charakteru i umiejetnosci, a i wysokie zarobki jak w przypadku poprzednim nie sa tak bardzo gwarantowane. I co chcesz tu porownywac tym smiesznym rankingiem skrojonym pod uproszczone postrzeganie swiata przez Kowalskich? No co, pytam? To nie lata 80', nie 90'. To nawet nie 00'. Czasy sie zmienily, pora sie obudzic Kowalskie.

            • 2 2

    • (1)

      Jest gigaróżnica. Choćby nauczyciele mieli ten sam poziom (a nie mają), to tam, gdzie pójdą uczniowie z wyższymi wynikami, będzie wyższy poziom ogólny, lepsza atmosfera do nauki itd.

      • 1 3

      • No i mamy pierwszego Kowalskiego. Bez zartow. W szkolach publicznych wszyscy realizuja ten sam, narzucony program "pseudoedukacji" i nie ma zadnych odstepstw. Nie ma zadnych roznic, poza zasobnoscia indywidualnego konta bankowego szkoly, bo roznic byc NIE moze.

        • 1 3

  • X lo w Gdyni - stres mobbing dyr do wymiany (11)

    Popsute wszystko, szkoda młodzieży

    • 8 0

    • (1)

      Dyrektorka xlo jest spoko. Można jarać maryche na legalu.

      • 3 0

      • wice czasami się rzuca ale możesz mieć grama w kieszeni na legalu

        • 3 0

    • dyrka jest w miarę, to uczniom i nauczycielom protestującym nie chciało się przychodzić do pracy. (8)

      Tak jest źle, że natychmiast zniknęły wolne po leniach, belfrach etaty.

      • 0 8

      • absolwentka Xlo (2)

        jaranie zioła na próbach zostało?

        • 5 0

        • wice pozwala na legalu jarać w piwnicy byle problemów nie robić ma kompletnie wylane na uczniów póki ogarniają

          • 2 0

        • żeby tylko zioło leciało na próbach

          • 2 0

      • Nic się nie zmieniło. Nadal chodzisz do szkoły jak chcesz bo wszystko zawsze masz usprawiedliwione. Nauczycielkom z drobnymi wyjątkami nadal się nie chce. Na wielu lekcjach grama na legalu. Zero reakcji. Byle kapcie były odpowiednio założone.

        • 2 2

      • wolne po leniach zniknęły?

        'lenie' mają się świetnie w innych szkołach - i przyszli specjaliści, których teraz uczniowie na lekcjach poprawiają, bo takie błędy robią merytoryczne :D

        • 4 0

      • Dyra jest stukniętą histeryczką (2)

        Nauczyciele się ustawili. A jak stoi matematyka w XLO? A angielski? Bez żartów.

        • 0 2

        • (1)

          Angielski z p. Kasią to jedyny sensowny przedmiot

          • 1 0

          • Są dwie p. Kasie. Z którą?

            • 0 0

  • Ważne aby być najlepszym

    Najszybszym, najmądrzejszym, najbogatszym, najładniejszym. Tylko problem w tym że to wszystko jest niemożliwe praktycznie a 100% szkodliwe psychicznie. Nie wkraczajcie w wyścig szczurów bo aby wyjść z tego będziecie potrzebować wielu osób z dyplomami medycznymi a może nawet komorników.

    • 10 0

  • (5)

    Problemy śmiechu warte.
    Szedłem do ogólniaka w 1972. Selekcją były egzaminy wstępne, przystąpiło do nich ponad 300 chętnych, przyjętych zostało 160 uczniów. Matura w starym stylu i nikt wtedy nie słyszał o dysleksji, dysgrafii czy dyskalkulii, a o ADHD nawet lekarze nie słyszeli.
    Na studia; egzaminy. Po pierwszym roku, nie zaliczone cokolwiek, żegnamy i w kamasze.
    To były ciekaw czasy. Na 79 SP w Gdańsku, było 9 ogólniaków i kilka Techników, a co to ranking nikt nie wiedział. Była rejonizacja.

    • 16 6

    • (2)

      PRL to byla jeszcze wieksza patologia. Kazdy byl traktowany jak kundel, nie mial niczego do powiedzenia, ani zadnego wyboru. Mial robic co mu kazano i gdzie kazano, a jak podpadl lub nie podpasowal do narracji/ocen, to mu niszczono zycie wyslajac do trepow. Calosc rownana w dol, pod chama chloporobotnika, ktory nie tak dawno dostawal punkty na kawalku papieru toaletowego udajacego swiadectwo, za to, ze byl chamem. Istny raj, towarzyszu.

      • 2 5

      • Za to teraz masz wolnosc (1)

        Aż się wylewa, po spłaceniu rat kredytu, leasingu, chwilowej coś wystarcza do pierwszego czy nie bardzo?

        • 5 2

        • No tak, za komuny kazda du*a wolowa byla szczesliwa, bo wszyscy byli na jej poziomie. A teraz tragedia, bo zdolniejsi maja wiecej, a mniej zdolni, mniej. To straszne!

          • 3 5

    • (1)

      Oooo, Panie, gdy ja szedłem do ogólniaka w 1962 ...

      • 2 1

      • W '62 to ja byłem w przedszkolu i nic nie pamiętam z tamtych czasów.

        • 1 0

  • W której szkole w Gdańsku jest profil humanistyczny? (7)

    Wie ktoś może? Albo profil lingwistyczny? Taka klasa, w której można rozszerzać język polski, języki obce. Wszędzie są profile mat-fiz, mat-geo, biol-chem, ale jakoś nie mogę znaleźć nic dla humanistów. Może ktoś ma wiedzę / doświadczenie z taką klasą w którejś ze szkół.

    • 0 0

    • (2)

      2 LO i 20 LO w gdansku

      • 1 0

      • (1)

        W XX nie przewidują już niestety klasy humanistycznej w następnym roku szkolnym. Ale dzięki za info, bo faktycznie będzie taki profil w II LO.

        • 1 0

        • Przewiduja

          Klasa E: dwujezyczna, dwuprofilowa: pół klasy będzie polsko-historyczna (humanistyczna). Poza tym to ogolniak bardzo zhumanizowany, a matma jest na niskim poziomie

          • 1 1

    • XX LO na Morenie

      Dwujezyczna o profilu polonistyczno-historycznym.
      Do tego debaty oksfordzie, własny teatr

      • 2 0

    • Skup się na liceach dwujęzycznych

      W Gdańsku sa cztery takie licea, ale żeby sie tam dostac to trzeba dodatkowo zaliczyc test jezykowy, trudniejszy niz na egzaminie osmoklasisty. Np. XX LO lub bardziel wyluzowane X LO (nie wspominając o oliwskiej piatce)

      • 1 1

    • W I LO zawsze była dobra klasa humanistyczna...

      • 4 0

    • viii lo

      humanistyczna z rozszerzonym angielskim

      • 1 0

  • Wszystko zależy od chęci dziecka do nauki ,ambicji ,a nie rankingów (1)

    • 6 0

    • W słabej klasie to dzieciak może obniżyć loty żeby dopasować się do reszty.

      • 0 2

  • (2)

    Moim zdaniem powinno się zmienić system rekrutacji do liceów oparty na średniej z ocen ze świadectw. Rezultat jest taki, że rodzice wywierają ogromną presję na nauczycieli, aby stawiali dobre oceny, bez żadnych podstaw. Odrabiają za dzieci prace domowe, żeby podwyższyć im średnia. Potrafią biegać ze skargą do dyrekcji a nawet do kuratorium, bo jakaś pani jest bardziej wymagająca i trudniej załapać 6tki. W rezultacie część nauczycieli nie daje rady psychicznie i sobie odpuszcza. Wasze dzieci nic nie umieją, ale mają 5 i 6. Jak jeszcze dodacie do tego uzależnienie od telefonu, energetyków, granie po nocach to naprawdę ma się w szkole klasę zombie z pustką w głowie. A potem rodzice cisną, żeby te dzieci koniecznie szły do najlepszego liceum. Obecnie te oceny nic już nie znaczą. Może powinno się przywrócić egzaminy do szkoł

    • 10 1

    • średniej z ocen ze świadectw

      taaaa. oceny wyżebrane przez rodzicow u nauczycieli

      • 3 1

    • Znam szkoły, które za projekty, malowanie plakatów dają 6, a inne dzieci same klasówki. Poziomy są różne. Nie ma złotego środka.

      • 4 0

  • jeszcze brakuje jednej kolumny - liczby prób samobójczych uczniów... (1)

    ... minister edukacji ostrzega - średnia powyżej 5 kosztuje zdrowie lub życie

    • 7 5

    • co ty wiesz o edukacji ..

      • 1 3

  • Religia (2)

    Szkoły religijne?
    Doktrynacja religija ?
    A czy oni uczą ewolucję?

    • 0 5

    • Dużo zdrowia życzę .. (1)

      • 2 1

      • wystarczy się pomodlić o zdrowie

        • 0 0

  • Same ogólniaki (3)

    Tragedia, kogo my kształcimy? A potem delikwent nie potrafi wiertarki trzymać w dłoni, a gwiazda jedyne co umie to shopping.

    • 7 5

    • a popatrzyles na miejsca od 31 do 84?

      • 1 1

    • (1)

      Tak jest, dla takiego lekarza trzymanie wiertarki jest kluczowe. By biedne postsowieckie barany...

      • 1 2

      • Tak

        Trepanacja ortopedia chirurgia. Widac zes z zsz

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane