Wiadomości

stat

Opowieści są jak kłębki wełny, z których wysnuwa się różne historie

Każda książka ma swój początek w rzeczywistości – tłumaczy pisarka. - Czasem jest to jedno słowo, przedmiot, zdarzenie, żart, spotkany człowiek. Coś, co zatrzyma moją uwagę.
Każda książka ma swój początek w rzeczywistości – tłumaczy pisarka. - Czasem jest to jedno słowo, przedmiot, zdarzenie, żart, spotkany człowiek. Coś, co zatrzyma moją uwagę. Beata Walińska

"Świnka Halinka", "Florka" i inni. Tych bohaterów kochają dzieci i ich rodzice. Aż trudno uwierzyć, że pisanie bajek u Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel wzięło się trochę z przypadku.Jest doktorem nauk polonistycznych i literaturoznawstwa, ale dla swoich małych czytelników jest przede wszystkim autorką "Świnki Halinki", Florkikrólewny Aurelki. Wielbiciele jej książek mogą powiedzieć o prawdziwym szczęściu, bo wymienione wyżej postaci mogły nigdy nie zaistnieć. Dlaczego? Ponieważ pisanie Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wzięło się z połączenia kilku... przypadków.

- Jak wiadomo przypadek nie istnieje, więc może wzięło się z przeznaczenia? - zastanawia się Roksana Jędrzejewska-Wróbel, trójmiejska autorka książek dla dzieci. - Miałam dobrą pracę, tzw. "posadę", ale już po roku wiedziałam, że to nie dla mnie. Miałam przyjaciółkę-ilustratorkę, Agnieszkę Żelewską, która uparła się, że powinnam pisać książki. A jak ona się na coś uprze, to ciężko się wywinąć. Miałam też troje dzieci, więc tematyka, jak i odbiorcy sami się niejako nasunęli. A potem dostałam kilka nagród, które mnie zachęciły i tak się ta zabawa toczy do dzisiaj.

Te nagrody to m.in. literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Roksana Jędrzejewska-Wróbel została także autorką Najlepszej Książki Dziecięcej "Przecinek i kropka" 2009. Otrzymała wiele wyróżnień, między innymi "BESTSELLER-ka". Niektóre tytuły trafiły na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Złotą Listę Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

- Każda książka ma swój początek w rzeczywistości - tłumaczy pisarka. - Czasem jest to jedno słowo, przedmiot, zdarzenie, żart, spotkany człowiek. Coś, co zatrzyma moją uwagę. Taki koniuszek wełny, którą łapię, nawijam na nitkę swojej wyobraźni i wysnuwam z tego historię. I potem wszystko się już miesza i nawet ja nie pamiętam czasem, co było naprawdę, a co zmyśliłam. Ale własnym dzieciom bajki na dobranoc nie potrafiłam opowiedzieć. Forma pisana jest mi zdecydowanie bliższa.


Jej dwie ulubione książki, które napisała, to "Maleńkie królestwo królewny Aurelki" i "Kamienica". W obu bohaterki są niepokorne i z uporem maszerują swoją ścieżką, chociaż narażają się przez to na nieprzyjemności, a nawet ostracyzm społeczny, jak w wypadku mieszkanki kamienicy Klary Kwik. Jak widać opowiadanie historii, nawet dla dzieci, potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Może także dlatego, że pisarka chce, aby jej czytelnicy byli przekonani o swojej niepowtarzalności, czuli się jedyni w swoim rodzaju, wiedzieli, że nigdy nie należy tracić nadziei i żyli twórczo.

Wyzwaniem dla Roksany Jędrzejewskiej Wróbel był "Kosmita", książka o autystycznym chłopcu i jego rodzinie, która musi zmierzyć się z problemem inności.

Każda rodzina jest jak mobil, problem jednostki to zawsze problem całości - twierdzi pisarka. - Rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności zmagają się na co dzień z mnóstwem własnych trudnych emocji i jednocześnie mierzą się ze społecznym napiętnowaniem. "Twój brat jest jakiś popsuty" - mówi bohaterce książki jej przyjaciółka i to jest bardzo łagodna forma stygmatyzacji. Jak można nauczyć się żyć z chorobą, z odmiennością? Jak pokochać "kosmitę"? Jak zachować poczucie humoru, radość życia, mając nieustająco do czynienia z sytuacjami odbiegającymi od tzw. normy? I wreszcie - czym w ogóle jest ta norma, której tak kurczowo się trzymamy, w złudnej nadziei, że zapewni nam poczucie bezpieczeństwa? M.in. takie pytania musiałam sobie zadać podczas pisania tej książki i nie były to pytania łatwe, podobnie jak odpowiedzi. Jednak okazuje się, że choć często nie mamy wpływu na to, co nam się przytrafia, to to, co z tym zrobimy, to już nasza decyzja. Czyli jeśli dostajemy od losu cytryny, mamy wybór - albo lecimy "w ofiarę" albo robimy z nich lemoniadę. Bohaterowie "Kosmity" właśnie zrobili lemoniadę - na przekór światu i stereotypom.

Aby napisać "Kosmitę", trójmiejska pisarka przeczytała stosy książek o autyzmie, spotykała się z rodzicami autystycznych dzieci i ich rodzeństwem, obejrzała mnóstwo filmów dotyczących tej tematyki. Gdańszczance zależało, aby stworzyć bohatera wiarygodnego. Jędrzejewska-Wróbel lubi dobrze przygotować się do pracy. Lubi też z boku podglądać życie.

- Lubię przyglądać się ludziom, ale to "przyglądanie" ma bardziej długodystansowy charakter. Nie patrzę na fryzurę, ubranie czy sposób chodzenia, ale na to, jak toczą się losy moich znajomych, co im się przydarza, jak się rozwija ich życie i zastanawianie, dlaczego właśnie tak, czy mogłoby inaczej i co z tego wynika - wyjaśnia Jędrzejewska-Wróbel. - Ale fakt, lubię też zaglądać w okna na spacerach i podsłuchiwać przypadkowe rozmowy - w tramwaju, kawiarni, u lekarza. Często coś zanotuję. Mam sporo takich notatek, trzymam je w specjalnym pudełku i jak szukam pomysłu, to tam zaglądam.

Do tego co robi, Roksana Jędrzejewska-Wróbel podchodzi z dystansem. Twierdzi, że gdyby nie pisała, pewnie zostałaby ogrodniczką, krawcową, kierowcą tira, a może prowadziłaby restaurację wegetariańską.

- Tu nie ma żadnej rozbieżność, te zawody łączy to, co lubię robić - zajmować się ogrodem, szyć, gotować - wyjaśnia. - Ogrodnik dotyka kwiatów, krawcowa - materiałów, kucharz - jedzenia. Wszyscy ci ludzie coś wytwarzają własnymi rękami, są blisko prawdziwego życia. Do tej listy mogę jeszcze dołączyć stolarza - bardzo lubię odnawiać meble. Kierowca tira ma łóżko w samochodzie - jest niezależny - ciągle w drodze, ale jednocześnie jakby w domu. To jest coś. No i umieć manewrować takim tirem! Też bym chciała. I myślę sobie, że wcale nie trzeba wiedzieć, kim się chce być raz na zawsze. Raz tym, a raz tamtym - zmieniamy się przecież, a z nami nasze pragnienia. Myślę, że bardzo ważne jest, żeby ciągle rozwijać się zawodowo - szukać, spełniać się, albo nie i zaczynać od nowa, zupełnie gdzie indziej. Dziś piszę książki dla dzieci, ale za rok dwa - kto to wie? Dla mnie ta niewiadoma to właśnie urok życia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Apteki niedziele niehandlowe Gdynia Ktore apteki sa czynne w niedziele niehandlowe w miescie Gdynia?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • światełko do nieba dzisiaj.... (3) Gdzieś usłyszałam, że dziś jest światełko do nieba.... Ale nie umiem znaleźć żadnego info...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Ania

 • Test obciążenia glukozą w ciąży,... (4) Drogie mamy, muszę wykonać test na tzw cukrzycę w ciąży. Podpowiedzcie mi gdzie najlepiej go...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Reklamacja agd w Lidlu Witam. Miesiąc temu kupiłam z Lidla wyciskarkę do cytrusów w prezencie. Niestety w czasie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zajęcia dla kobiet w ciąży Wiecie gdzie są jakieś zajęcia/gimnastyka dla kobiet w ciąży bezpłatnie albo za małe...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • Usg genetyczne (2) Czy któraś robiła usg genetyczne u dr Gawła na nfz? Jak wrażenia. Ja właśnie dotarłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama 3

 • sklepy w dzień pogrzebu (2) Czy sklepy są otwarte normalnke jutro, w dzień pogrzebu Prezydenta? Chodzi mi o Lidl,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ???

 • Szczepienie noworodków (5) Matki noworodków Mam pytania. Czy konieczne jest szczepienie dziecka zaraz po urodzeniu, czy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sebastiana

 • Badanie USG Byłam na badaniu prenatalnym u dr . Szczerze polecam . wszystko pokazane , wyjaśnione , miła...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta E

 • klub malucha mali odkrywcy wejherowska (2) mamusie, możecie się podzielic opinia o tym klubie malucha? świat małego odkrywcy gdynia...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Ccc reklamacje (4) Buty po 4 tygodniach użytkowania pomatszczons skóra i popękana reklamacja odrzucona bo nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Edit

 • Sobota 19.01 (2) Słuchajcie czy wszystko tego dnia jest zamknięte w Gdańsku? Bo wiem że kina i place zabaw...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Gdzie planujecie porod? (5) Hej ja mam termin na 25 kwiecień gdzie planujecie rodzic? Co z porodowka na klinicznej?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dora

 • Szczepienie noworodków Wzw B (5) Czy ktoś się orientuje czy w szpitalach dalej szczepią noworodki preparatem Euvax ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Princessa

 • rehabilitacja dzieci (4) Proszę o polecenie fizjoterapeuty pracującego z niemowlętami z dojazdem do domu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Julia

 • Praca dyplomowa (6) Drogie Panie Bardzo proszę o poświęcenie kilku minut i wypełnienie calkowicie anonimowej...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • zarobki w sieciowkach (11) zaczynam się zastanawiać nad zmianą pracy i chciałabym się dowiedzieć jakie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Zwolnienie lekarskie na praktykach (2) Czy zus może przyjść skątrolowac do domu ucznia ktury ma zwolnienie lekarskie z praktyk?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Albert

 • gdzie szukać pracy? (2) Dziewczyny, wiem że to nie tu, ale sądzę że Wy jednak możecie posiadać taką wiedzę. Szukam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Fundusz mieszkań na wynajem Witam korzysta ktoś może z funduszu mieszkań i chciałby powiedzieć coś więcej o tym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Oliwia

 • Zamienię pieluszki rozmiar 3 (3) Moze ktoras mama bylaby zainteresowana wymiana? Zostaly mi 3 pelne paczki pampers active...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • czy przekazujecie 1%swojego podatku (10) Jak w temacie.czy przekazujecie komuś 1%swojego podatku?Czy jest to osoba prywatna tzn np...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Robert Wójtowicz [URL]https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-c...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Grażyna

 • Ułożenie pośladkowe: CC umówione... (2) Witajcie, Czy macie może aktualną wiedzę czy w jakimś szpitali w 3city można umówić się na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ona

 • Egzamin (7) Ja jutro zdaje jestem trochę podenerwowana , podchodzę po raz czwarty nie wiem jak to będzie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Misia

 • Jestem trochę pogubiona (4) Mam obecnie 22 lata, studiuję pedagogikę specjalną. W związku ze studiami mam obowiązek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aniela

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »