• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poszukiwany kierowca i spawacz. Młodzi nie chcą martwić się o pracę, wybierają zawodówki

Wioleta Stolarska
8 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej. Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.

Fryzjerzy, stolarze, kucharze, ślusarze, a z pewnością kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych - oni, jak wynika z Obserwatorium Rynku Pracy, o zajęcie nie będą się martwić. Według ekspertów rynku pracy to właśnie osoby z wykształceniem zawodowym są poszukiwane przez pracodawców z Pomorza najczęściej. To oznacza, że do łask wracają zawodówki. Wszystko dlatego, że młodzi ludzie nie chcą martwić się o pracę, a o taką podobno nietrudno ich absolwentom. I coraz częściej stają przed wyborem: ogólniak czy zawodówka?



Czy gdybyś miał(a) wybrać szkołę to zdecydował(a)byś się na naukę w szkole zawodowej?

Absolwenci szkół zawodowych wchodzą na rynek pracy z doświadczeniem zdobytym podczas staży i praktyk, co znacząco zwiększa ich szanse na znalezienie zatrudnienia - przekonują analitycy rynku pracy. Firmy poszukują specjalistów w danej dziedzinie. Nie wystarczy już sam "dyplom" ukończenia szkoły, najcenniejsze staje się "doświadczenie". A tego właśnie nie brakuje absolwentom szkół zawodowych.

Według Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy badania na rok 2017 wskazują, że najbardziej poszukiwanymi pracownikami w województwie pomorskim są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz spawacze. O prace nie powinni się też martwić ślusarze, piekarze, programiści czy opiekunowie starszych osób. Brakuje też spawaczy, fryzjerów czy cukierników.

Koniec z mitem zawodówki?

Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej. Coraz więcej młodych ludzi przekonuje też, że ważne jest zerwanie z mitem zawodówki, wybieranej przez uczniów, którzy nie dostali się do innych szkół.

- W tym roku kończę liceum ogólnokształcące, ale myśląc o swojej przyszłości i znalezieniu pracy żałuję, że nie zdecydowałam się na wybranie innej szkoły, po której miałabym już jakieś kwalifikacje - mówi Natalia, tegoroczna maturzystka. - Wybrałam liceum, bo wszyscy mówili, że do zawodówek idą osoby, które nie mają ambicji, ale nikt nie mówi o tym, że oni przynajmniej mają zawód i pewnie mniejszy problem ze znalezieniem pracy - dodaje.
Nad wyborem szkoły, a co za tym idzie również przyszłości zastanawia się teraz Kamil.

- Ciężko jest w naszym wieku myśleć o podejmowaniu decyzji na całe życie, a tak trochę się czujemy w tej sytuacji. Może mamy 15-16 lat i jesteśmy jeszcze młodzi, ale widzimy, co się dzieje na świecie, jakie teraz są możliwości. Słyszymy o tym, że jest kryzys i bezrobocie - mówi.
Czasem jednak decyzja o dalszej edukacji zależy przede wszystkim od możliwości finansowych, jakie ma rodzina.

- Wiem, że nie będzie mnie stać na studia, nawet jeśli będę pracować dorywczo, dlatego wolę już teraz uczyć się konkretnego zawodu i mieć większe szanse na znalezienie pracy - przekonuje Bartek.
Decyzja o wyborze szkoły to również duża odpowiedzialność dla rodziców, którzy bardzo często myślą o przyszłości dzieci z perspektywy własnych doświadczeń.

- Kilkadziesiąt lat temu były inne realia, nie było takiego pędu za karierą, rywalizacji. Teraz wszystko się zmieniło i od młodych ludzi też się więcej wymaga. Chyba każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, myślę, że najważniejsze, żeby mogły się realizować, a takie możliwości dają teraz również szkoły zawodowe - ocenia Agnieszka, mama Łukasza.
Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej. Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.
Wybierają zawodówki, bo stawiają na profesje

Doradcy zawodowi przekonują, że czasy "świetności" zawodówek powracają. Te szkoły wybiera już 1/3 absolwentów gimnazjów.

- Podczas warsztatów rozmawiamy z tymi osobami o ich przyszłości zawodowej i trzeba przyznać, że duża część osób jest już bardzo konkretnie zdecydowana i ukierunkowana. Pozostali wybierają licea albo są niezdecydowani - mówi Kariona Chamier-Ciemińska z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku.
Jak przekonuje, młodzi ludzie stawiają przede wszystkim na profesję, a potem na dokształcanie się.

- Mają coraz większą świadomość tego, że zawodowcy są poszukiwani. Osoby, które wybierają szkoły zawodowe praktycznie nie rejestrują się w urzędach pracy - oni od razu trafiają na rynek pracy. Kiedy mają pracę nie rezygnują jednak z późniejszego dokształcania się - wyjaśnia Chamier-Ciemińska.
70 nowych zawodów w szkołach

Aktualnie w gdańskich technikach i zawodówkach kształci się ponad 6 tys. uczniów, a w przyszłym roku w pierwszych klasach planowane jest stworzenie 2,9 tys. dodatkowych miejsc.

- Nasze szkoły dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują z pomorskimi firmami. Wszystko po to, aby ich absolwenci nie mieli problemów na rynku pracy - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 300 pracodawcami.

- Decyzja o nauce w szkole zawodowej nie zamyka ścieżki edukacyjnej młodych ludzi. A wręcz zwiększa ono szanse młodzieży podczas aplikacji, a potem nauki na studiach. Dzisiejsi absolwenci i absolwentki techników mają w ręku konkretny fach, wiedzę zdobytą w szkole i praktykę zdobytą u pracodawców - ocenia Kowalczuk.
Restrukturyzują, remontują, wyposażają

Również w Gdyni samorząd stawia na kształcenie zawodowe.

- W ubiegłym roku szkolnym Gdynia dokonała już restrukturyzacji szkół zawodowych. W technikach kształci się 2984, w zasadniczych szkołach zawodowych 588, w szkołach policealnych dla dorosłych: 98. Obecna reforma ministerialna spowoduje jedynie wydłużenie edukacji w technikum z 4 lat do 5 lat, ale dopiero z dniem 1 września 2019 r. Ponadto wszystkie zasadnicze szkoły zawodowe z dniem 1 września 2017r. staną się branżowymi szkołami I stopnia - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent miasta.
Z kolei w Sopocie funkcjonuje jedna szkoła zawodowa, która kształci m.in. informatyków, pracowników działu logistyki, hotelarstwa czy turystyki, a także pracowników portów i terminali.

- Obecnie uczy się tam 497 uczniów. Dodatkowo w ciągu najbliższych 2-3 lat miasto zamierza wydać ok. 2 mln zł na wyposażenie pracowni zawodowych i rozszerzenie oferty kształcenia zawodowego, m.in. kursy zawodowe czy naukę zawodowego języka obcego - powiedziała Magdalena Jachim, rzeczniczka sopockiego magistratu.

Miejsca

Opinie (112) 1 zablokowana

  • niechcą się martwić o pracę !?!?!? (3)

    To niech się q..Wa wezmą do roboty!!!!
    byłem oficerem na statkach widziałem pół świata, mam mgra a w tej chwili jeżdżę taxi i zapier..Alam 12-15 h/dobę!I nie żałuję!Ale trza zapiep**ać!
    a nie bo... W niedziele..Bo rano!..Bo dojazdy...A robić nie ma komu!
    .Upe w trok i do roboty!

    • 10 12

    • Mariusz, bierz mniejsze dawki, bo na zawał zejdziesz

      • 11 3

    • A na mecze lechiji chodzisz ?

      Jesteś chory

      • 4 1

    • No i to jest martwienie się o prace :-)

      może i masz mgr na AM-ce ale jest kryzys w sektorze morskim, statki stoją zamiast płwać to i zostałeś taksówkarzem. Aha i prawo jazdy > większość kierunków studiów jeśli chodzi o znalezienie pracy i zarobki :)

      • 1 1

  • Mieć pracę a dobrze zarabiać to dwie różne bajki (4)

    Moja koleżanka jest świetną krawcową
    Nie miała problemu ze znalezieniem pracy
    Ale zawsze była to praca niemal niewolnicza, na czarno, na akord, na zlecenie, prawie nigdy legalnie, bhp i kodeks pracy to egzotyka
    Umowę o pracę miała raz w swojej kariezrze na 1/2 etatu a pracowała po 10h dziennie 7 dni w tygodniu.
    Po wielu latach takiej "pracy" gdy stwierdziła że kredytu na mieszkanie nikt jej nie da, na emeryturę czy godne warunki w przyszłości nie ma co liczyć, spakowała się i wyjechała do Szwecji z roku temu.
    Tam ma pracę legalną, mieszkanie dwa razy większe, wyleczyla sobie zęby bo firma ma prywatnego dentystę, dziecko ma miejsce w darmowym przedszkolu a do tego zawsze jest tlumacz-asystent socjalny.

    • 35 2

    • Dokladnie jest ta jak piszesz mozesz byc bardzo pracowita zasówac do granic wytrzymałosci i miec marne grosze!!

      W POlsce przedewszystkim jest wyzysk.Moze byc tez nierobem złodziejem i cwaniakiem i pierdziec w stołek jak POlitycy czy ich kolesie z ukladami i zarabiac 10 tys zł ,ale to zamało wiec na lewo krasc 3 razy wiecej i jeszce obrazac robotników takich jak ona ze kazdy kto pracuje za mniej niz 6 tys jest nieudacznikiem !!
      Gdy ja pracowałem w Niemczech nigdy nie robiliśmy nadgodzin ,nigdy niebyło pracy w soboty i niedziele.a w piatek praca to była na pól gwizdka i max 7 godzin Tym bardziej ze zakupy mozna było zrobic tylko do 18 a w soboty do 13 i to tez nie wszędzie a niedziele to mozna było tylko na spacery chodzic bo wszystko było pozamykane.!!Kazdy dostawał szczegółowe rozliczenia karty ubezpieczeniowe itp.mozna by długo opowiadac.

      • 11 2

    • to jedz do niej a nie się tu żalisz. Wszyscy wiedzą jak jest w Polsce i żeby nie rządący tym krajem jak idoci to tez byśmy byli już gdzie indziej. Trzeba by było wysłać jeszcze 2 tupolewy to może i partie by sie pozmieniały i nam by było lepiej. A tak musimy czekac dalej na Dobrą Zmianę. A nam wszystkim życzę powodzenia i wytrwałości tym co mają pracę i tym którzy jej nie mają lub myśla nad swoim wyszkoleniem

      • 5 0

    • wyleczyla zeby? smiechu warte. najpierw usisz do 10 000 (1)

      koron placic samz a leczenie no mzoe jestes muzulmani uchodzca i zyjesz an socjalu to masz darmowe leczenie zebow. tlumacz asystent to tez podatnik Szwed placi za jej asystenta. nie am nic gratis w Szwecji. wkrotce ta banka mydalana peknie. jzu oszczedza sie na ludziach starszych, szkoly maja spore manko, bo poprzjmowano uchodzcow. im tez trzeba zapewnic mieszkania, prace, a przeciez i tak trudno jest o prace dla Szweda, o mieszkanie, bo pierwszenstwo ma uchodzca muzulmanin.

      • 5 0

      • Firma ma opłacanego prywatnego stomatologa i kieruje tam swoich pracowników na bezpłatne leczenie które jest tam bardzo drogie i zazwyczaj nierefundowane.
        To smutne że Szwecja potrafiła jej zapewnić standard życia o którym w Polsce mogła tylko pomarzyć :/

        • 5 0

  • i słusznie ja swoich dawnych wyborów żałuję trzeba było iść do technikum

    • 6 0

  • Kończąc gimnazjum nie wiedziałam co chce robić w przyszłości, jak dla mnie jest to za szybko na podejmowanie decyzji na całe życie. Osobiście jestem w klasie maturalnej i kończę właśnie liceum, gdybym mogła wybrać jeszcze raz to zdecydowałabym się na technikum

    • 16 0

  • (2)

    Nie stać na studia? Co to w ogóle znaczy. Zaraz po szkole przeprowadziłam się do Gdańska, znalazłam prace i poszłam zaocznie na studia. Można? Można, tylko trzeba chcieć a nie marudzić jakie to życie jest złe.

    • 8 7

    • Za ile dzieciaczku pracujesz w tej korpo ?

      śmiechu warte

      • 3 0

    • nie nie mozna. ja konczylam lek-dent. nie ma zaocznych na medycynie.

      • 4 0

  • Obojętnie czy zawodówka,technikum czy liceum.. (3)

    Młodzi,wyjeżdżajcie z polski za pracą póki możecie! Tu naprawdę nic nie osiągniecie..chyba,ze macie plecy.

    • 19 6

    • Kto chce twój komentarz minusować ?

      • 1 3

    • (1)

      Niech jadą, ale niech najpierw zapłacą polskim podatnikom za swoją edukację.

      • 2 5

      • jako jeden z podatników-

        pozwalam wyjechać bez płacenia. Jesteśmy wolnymi ludźmi. A może tam będzie miał lepiej, może Polska odpowiada bardziej komu innemu (np. mi czy Tobie- nikt nam nie karze zostawać ani wyjeżdżać).

        • 4 2

  • To donald tusk zlikwidowal większość (1)

    Zawodowek w trojmiescie. To jego polityka i kolesi z adamem na czele i reszta lewusow z rady miasta. Zdrajcom pomniki, a mieszkancom call center i kredyt na 35lat

    • 14 9

    • Tak sam chodziłi zamykał

      Dzień dobry jest donald chciałbym zamknąć waszą szkołę. Powtarzasz takie brednie z wiadomości

      • 2 2

  • (1)

    Doczekamy czasów, w których człowiek będzie zbędny w procesie pracy. Zastąpią go cyborgi i automaty. Automat nie upomni się o pieniądze, on będzie wymagał tylko napędu i serwisu. Przykładem takiego zjawiska jest POCZTA. Kiedyś człowiek musiał napisać list na papierze (potrzebne: papier, atrament, pióro, długopis), włożyć go w kopertę (potrzebne: papier, koperta, klej), kupić znaczek (potrzebne: papier, farba drukarska, klej), wrzucić list do skrzynki (potrzebna: skrzynka pocztowa), poczta wybierała listy (potrzebny: pracownik, pojemnik / worek), kolej rozwoziła listy po kraju (potrzebny wagon, pracownik), itd. aż do listonosza, który ten list doręczał. Dzisiaj: siadamy do kompa, klepiemy maila, wysyłamy i adresat go otrzymuje w ciągu kilku sekund / minut. Nic dodać !!!
    Ludzie zachęceni 500+ płodzą teraz bez opamiętania przyszłych bezrobotnych i emigrantów. Wraz z młodymi uciekną miliardy zł które wydaliśmy na ich wychowanie i wykształcenie! Zachód spija tylko śmietankę- za darmo ma fachowców!!Nam zostają długi do spłacenia. Trzeba postawić na przemysł silny polski przemysł- budować fabryki, stocznie ,rolnictwo - uniezależnić się od obcych towarów .Stać nas na to. Wystarczy ukrócić korupcję, marnotrawstwo, pozbyć się nierobów za biurkami, obniżyć gigantyczne płace politykom i tym co żerują na państwowych firmach, itd lepiej wydać unijna kasę i będzie praca i płaca!!

    • 14 4

    • Poczta - super przykład

      Akurat poczta to na razie jest ale w XIV wieku

      • 2 0

  • Nie wszyscy muszą iść na studia. Ci co nie chcą się martwić o pracę niech idą do pracy

    • 8 1

  • a może technikum lub liceum zawodowe?

    Studiować po tych szkołach można jak ktoś chce, chyba że nie da rady na maturze (rzadkie przypadki). Ogólniaki nie są moim zdaniem dobre a zasadnicze zawodowe to prawie równoważne z konkretnym kursem zawodowym. Średnie szkoły zawodowe łączą zalety w/w. Wydaje mi się że jakie by nie były czasy to zawsze będzie najlepszy wybór. No, chyba że ktoś chce zostać, np. nauczycielem czy kształcić się na kierunkach związanych z językami obcymi, to chyba lepszy ogólniak. Tak uważam...

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane