• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Problem z zajściem w ciążę. Kiedy do specjalisty?

ws
5 marca 2024, godz. 08:00 
Opinie (103)
Problem z zajściem w ciążę. Kiedy do specjalistycznej kliniki? Problem z zajściem w ciążę. Kiedy do specjalistycznej kliniki?

Jak długo starać się o zajście w ciążę? Co zrobić, aby zwiększyć szanse na zostanie rodzicami? Jeśli starania o upragnioną ciążę nie przynoszą efektu, warto zbadać stan płodności oraz sprawdzić kilka podstawowych czynników, które mają na nią wpływ. Organizowany przez klinki InviMed "Weekend dla płodności" - 8 i 9 marca w Gdyni - to doskonała okazja do rozmów i konsultacji z ekspertami wspierającymi parę w ich drodze do rodzicielstwa.




Problem z zajściem w ciążę. Kiedy do specjalistycznej kliniki?



Masz lub planujesz mieć dzieci?

Gdy po 12. miesiącach regularnego (2-3 razy w tygodniu) współżycia bez zabezpieczeń kobieta nie zachodzi w ciążę, to znak, że trzeba poszukać przyczyny. Co ważne, wraz z wiekiem kobiety ten okres ulega skróceniu, dlatego u kobiet powyżej 35 r.ż. reagować należy już po 6 miesiącach bezskutecznych prób.

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 1,5 mln par, a jej rozpoznanie często wymaga wielokierunkowej i pogłębionej diagnostyki.

- W przypadku kobiet do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: endometrioza, zaburzenia owulacji, zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, niska rezerwa jajnikowa czy niedrożność jajowodów. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40 proc. par, a u kolejnych ok. 20 proc. występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60 proc. pacjentów - mówi dr n. med. Łukasz Sroka, specjalista ginekolog - położnik dyrektor medyczny InviMed.

"Weekend dla płodności" - co wpływa na płodność?



Diagnostykę warto zacząć jak najwcześniej. "Weekend dla płodności" przygotowany przez Kliniki InviMed jest dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić stan płodności i:
  • starają się o dziecko bezskutecznie ponad 6 miesięcy;
  • zdiagnozowano u nich choroby obniżające płodność, np. endometrioza, PCOS;
  • rozważają procedury wspomaganego rozrodu i potrzebują porady eksperta czy konsultacji.

Chcecie dowiedzieć się, jak zwiększyć swoją płodność, jakie badania wykonać oraz zbadać swój stan zdrowia w zakresie płodności?

Już 8 i 9 marca specjaliści będą czekać na kobiety i mężczyzn, którzy planują teraz lub w przyszłości zostać rodzicami. Warto umówić się na konsultacje z ginekologiem, andrologiem, dietetykiem, immunologiem, endokrynologiem, które podczas "Weekendu dla płodności" będą dostępne w promocyjnych cenach. Dodatkowo każda para, która zapisze się na pierwszą konsultację, otrzyma skierowania na badania w wyjątkowych cenach.


Problem z zajściem w ciążę - jakie badania wykonać?



Wiek jest jednym z głównych czynników wpływających na płodność. Wraz z upływem lat kobieta
sukcesywnie traci komórki jajowe, a u mężczyzn spada poziom jakości nasienia. Dlatego parom
bezskutecznie starającym się o dziecko zaleca się w pierwszej kolejności wykonanie badań: AMH (ocena tzw. rezerwy jajnikowej) u kobiet, a u mężczyzn spermiogram (badanie nasienia).

- Dla 25-letniej kobiety szansa na zajście w ciążę wynosi ok. 25 proc., podczas gdy w przypadku 40-letniej kobiety ta szansa maleje do ok. 5 proc. - wyjaśnia dr Łukasz Sroka. - U mężczyzn natomiast zwraca się uwagę na badania jakości głównych parametrów nasienia, m.in. ilość, ruchliwość oraz budowa plemników. W określonych sytuacjach wykonujemy też bardziej specjalistyczne badania nasienia, oceniające np. strukturę materiału genetycznego plemników lub tzw. stres oksydacyjny - dodaje ekspert.
Kolejny czynnik to ocena poziomu hormonów mających wpływ na płodność, takich jak hormony regulujące cykl, prolaktyna, testosteron czy hormony tarczycy.

- Prawidłowy poziom hormonów reguluje całościowo gospodarkę hormonalną organizmu i tym samym u kobiet wspiera działanie jajników oraz utrzymuje prawidłowy cykl owulacyjny i menstruacyjny, natomiast u mężczyzn wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości plemników oraz ich liczby - wyjaśnia dyrektor medyczny InviMed.
Do oceny rezerwy jajnikowej, badania oraz poziomu hormonów warto również dodać badania ogólne, takie jak: morfologia, mocz, glukoza, cholesterol. Rozszerzona diagnostyka w zakresie badań podstawowych pozwoli lekarzowi na dokładniejsze poznanie stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych chorób czy schorzeń utrudniających zajście w ciążę.

I ostatni, lecz równie ważny czynnik wspierający płodność to styl życia.

- Otyłość i nadwaga, nieodpowiednia dieta, stres, siedzący tryb życia, używki - wszystkie czynniki związane z niezdrowym stylem życia mają ogromny wpływ na płodność żeńską i męską. Przede wszystkim u kobiet prowadzą do zaburzeń procesu owulacji, rozregulowania cykli menstruacyjnych czy zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn natomiast wpływają głównie na spadek jakości nasienia, tym samym zmniejszając szanse na skuteczne zapłodnienie - mówi dr Łukasz Sroka.
Coraz mniej dzieci rodzi się w Trójmieście. Więcej par walczących z niepłodnością Coraz mniej dzieci rodzi się w Trójmieście. Więcej par walczących z niepłodnością

Leczenie niepłodności - kto się kwalifikuje?



Konsultacje ze specjalistami pozwolą przygotować odpowiednią diagnostykę: od sprawdzenia podstawowych parametrów do - jeśli okaże się to konieczne - zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu.

- Warto wspomnieć, że leczenie niepłodności w Polsce reguluje ustawa i to ona określa, kogo możemy zakwalifikować do leczenia. Kwalifikacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwa w przypadku pary, u której wykorzystano wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne i u której leczenie trwa rok, chyba że zaistnieją wskazania medyczne pozwalające skrócić ten okres, np. niedrożność jajowodów lub bardzo słabe parametry nasienia - podkreśla dr Łukasz Sroka.
ws

Wydarzenia

Weekend dla płodności

50 zł
badania, konsultacje

Miejsca

Opinie (103) 6 zablokowanych

  • Tylko desperaci (nieliczni na szczeście) decydują się na dziecko w tym chorym kraju (2)

    Co z tego, że urodzi ci się dziecko (o ile się urodzi, bo to jak wiadomo wcale nie jest oczywiste) i to zdrowe, to po pierwsze będziesz traktowana jak śmieć na porodówce. Potem stracisz pracę, bo macierzyńskie w tym kraju to zło i pracodawca nie poczeka. Potem nie znajdziesz żłobka/przedszkola, więc w sumie dobrze, że cię wywalili z pracy, bo masz czas dla bombelka. Następnie szkoła w której twoje dziecko trafi na nie lubiących swej pracy nauczycieli i uczniów z inteligencją krewetki i manierami gwoździa. W międzyczasie bombelek się pochoruje, ty się pochorujesz ale psychicznie. I co? Do lekarza też się nie dostaniesz.
    Teraz wiecie dlaczego ludzie nie decydują się na dzieci w Polsce?

    • 9 9

    • Jak to sie dzieje że w kolejce do ginekologa masz przed sobą 3 pary z BY/UA wyczekujące dziecka? (1)

      Tacy desperaci?

      • 4 2

      • Miałabyś takie zasiłki, zwolnienia podatkowe i dodatki jak oni, to też byś zachodziła

        Zupełnie jak Polacy w cywilizowanych krajach

        • 3 4

  • Ha, ha

    Wystarczy nie czekać do 40-taki i nie przerywać wcześniejszych ciąż!

    • 4 0

  • W tym kraju NIGDYyyyyyy

    • 0 1

  • Afrodyta

    Skuteczne wyznaczanie płodności to podstawa, co jest możliwe nawet przy nieregularnych cyklach. Test owulacyjny naślinę Afrodyta jest bardzo dokładny

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane