• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przyjęcia komunijne dla dziecka organizuje się coraz częściej poza domem

Ewa Palińska
14 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Pierwsza komunia to bardzo ważny moment w życiu dzieci z katolickich rodzin. Pierwsza komunia to bardzo ważny moment w życiu dzieci z katolickich rodzin.

Jeszcze kilka lat temu przyjęcia komunijne organizowało się najczęściej we własnym domu. Dziś rodzice znacznie chętniej decydują się na powierzenie oprawy tego wydarzenia i zorganizowanie poczęstunku specjalistom. Imprezy organizują w restauracji, hotelu, a nawet w ogrodzie. Sprawdziliśmy, jakie trendy panują w tym roku i czy obłożenie lokali gastronomicznych faktycznie jest tak duże, że trzeba dokonywać rezerwacji z rocznym wyprzedzeniem.



Gdzie wyprawiasz/wyprawiłe(a)ś przyjęcie komunijne swojemu dziecku?

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie dla dzieci dorastających w rodzinach katolickich. To również spore przedsięwzięcie pod względem logistycznym i finansowym, dlatego warto zaplanować je z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

- Nasi klienci rezerwują uroczystość mniej więcej na pół roku przed planowym terminem - mówi Wioletta Krajewska z dworku Bursztynowe Piaski.
- Klienci zazwyczaj zaczynają słać zapytania o catering na przyjęcie na początku roku, chociaż oczywiście zdarzają się też te, które dostajemy na ostatnią chwilę. Mamy też kilka rezerwacji już na przyszły rok - mówi Aneta Stefańska z Catering & Bistro Szafran i Miód. - Jesteśmy elastyczni i zawsze staramy się dopasować do potrzeb klientów, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie przyjąć imprezę nawet kilka dni przed jej terminem. Jednak najbezpieczniej jest dokonać rezerwacji na 2-3 miesiące przed terminem realizacji, tak, aby na spokojnie i bez pośpiechu dograć wszystkie szczegóły.

Rodzice dzieci komunijnych coraz częściej decydują się na organizację przyjęć poza miastem, a nawet w plenerze. Rodzice dzieci komunijnych coraz częściej decydują się na organizację przyjęć poza miastem, a nawet w plenerze.

Kiedy przyjęcie w domu nie wchodzi w grę



Choć najbardziej ekonomiczne wydaje się przyjęcie gości we własnym domu, nie zawsze taka możliwość istnieje.

- Zorganizowania przyjęcia w domu nie braliśmy nawet pod uwagę, bo warunki lokalowe nam na to nie pozwalają - mówi Agata, mama Hani z Oruni. - Wynajmujemy dwupokojowe mieszkanie urządzone dość minimalistycznie. Liczyliśmy, że przy naszym małym stole bylibyśmy w stanie posadzić maksymalnie osiem osób, a będzie nas razem dwanaścioro. Zdecydowaliśmy się więc na zorganizowanie imprezy w restauracji. Koszt to 80 zł/os., plus 160 zł za tort i 100 zł za napoje.
- My mieszkanie mamy spore, ale trzy miesiące temu urodziłam bliźniaki i po prostu nie byłabym w stanie zorganizować przyjęcia w domu, bo cały swój czas poświęcam na opiekę nad dziećmi. Mąż jest zawodowym kierowcą i do domu przyjedzie dopiero dzień przed komunią - dodaje Dorota z Witomina.
Czytaj też: Życzenia komunijne 2022. Czego życzyć na komunię? Jak się składa życzenia komunijne?

Jakie miejsce wybrać?



Wybór miejsca najczęściej zależy od zasobności portfela. Konkurencja na rynku gastronomicznym jest jednak ogromna, a oferta komunijna różnorodna, dlatego o wyborze decydują najczęściej indywidualne preferencje. Jedni będą zwracać uwagę na lokalizację, inni na atrakcje dodatkowe, jeszcze inni na niską cenę bądź wysublimowane menu. I każdy z pewnością znajdzie coś, co będzie spełniało jego oczekiwania.

- Zaprosiliśmy tylko chrzestnych , dziadkowie już nie żyją, a rodzeństwa nie mamy. Nie było więc konieczności robienia wielkiej imprezy - mówi Tomasz z Gdyni. - Kilka tygodni wcześniej po prostu zarezerwowaliśmy stolik w ulubionej restauracji i po mszy w kościele poszliśmy tam na obiad.
Nieco więcej zachodu z organizacją będą miały osoby, które organizują przyjęcie dla dużej liczby osób, w tym małych dzieci. Ze znalezieniem miejsca, które zaspokoiłoby ich potrzeby, nie powinny mieć jednak problemu. Alternatywą pozostaje zawsze organizacja przyjęcia poza miastem.

- W naszym sztutowskim obiekcie, dla przykładu, możemy zorganizować imprezę nawet do 100 osób - mówi Adam Białk z Villi Lemon, współwłaściciel firmy Gastro House Sp. Z o.o. Sp. K., wynajmującej ludzi do pracy w gastronomii. - Jesteśmy w stanie zorganizować całą imprezę na świeżym powietrzu, zapewniając dzieciom szereg atrakcji, jak np. dmuchany zamek, rowery, piłkarzyki, a wszystko to pod opieką doświadczonych animatorów. Goście chętnie, korzystając z tak dogodnej lokalizacji, wybierają się na rodzinny spacer nad morze.
- Nasza oferta jest skierowana natomiast do zwolenników małych imprez okolicznościowych - mówi Wioletta Krajewska z dworku Bursztynowe Piaski. - Dysponujemy stylową salą kominkową z wyjściem na ogród, z widokiem na las wydmowy, na około 30 osób. Znajdujemy się 900 metrów od plaży, dlatego niektórzy z naszych gości w przerwie między posiłkami wędrują nad morze, a dzieci mają możliwość wybiegać się w naszym ogrodzie.

  • Trendy komunijne wyznacza tradycja - na stołach dominuje biel oraz tradycyjne potrawy bądź ich wariacje.
  • Firmy cateringowe są w stanie zrealizować najbardziej szalone życzenia klientów, jak np. zorganizowanie przyjęcia od podstaw w ogrodzie, włącznie z rozstawieniem kuchni polowej.
  • Firmy cateringowe dostarczają nie tylko jedzenie, ale również zastawę, dekoracje, a nawet meble.

Trendy, które dyktuje tradycja



Choć oferta organizacji przyjęć jest tak bogata i różnorodna, klienci nie zapominają o tym, jakie jest przesłanie uroczystości i w pewnych aspektach pozostają wierni tradycji.

- Przy organizacji przyjęć komunijnych nie można mówić o trendach, lecz o tradycji, którą dyktują biel za stołem i wspaniała kuchnia staropolska - mówi Wioletta Krajewska. - Goście zamawiają głównie uroczysty obiad wraz z częścią deserową, ciasta i torty. Jeśli takie będzie ich życzenie, to mogą oczywiście skorzystać z naszego głównego menu.
- Klienci raczej dopasowują ofertę do własnych upodobań - dodaje Aneta Stefańska z Catering & Bistro Szafran i Miód. - Jedni oczekują klasycznego rosołu ze schabowym, inni zaś bardziej wyszukanych smaków, jak np. kotleciki z siekanej jagnięciny z sosem jogurtowo-miętowym, który serwujemy. Jednak największą popularnością cieszą się klasyczne dania w nowych odsłonach, np. filet z łososia w sosie szafranowym czy cielęcina w sosie z borowikowym.

Przyjęcie w domu "szyte" na miarę



Przeszkodą w organizacji przyjęcia w domu nie zawsze jest jednak niewielka przestrzeń. Zdarza się, że rodzice dziecka komunijnego mają optymalne warunki lokalowe do zorganizowania uroczystości w domu bądź w ogrodzie, ale brakuje im umiejętności kulinarnych i/lub wyposażenia.

- Mamy duży dom z pięknym ogrodem, ale kucharka ze mnie żadna. A że nie gotuję w domu prawie wcale, nawet gdybym zamówiła jedzenie z restauracji, nie miałabym go na czym podać - mówi Marlena, mieszkanka Oliwy. - Dlatego właśnie, kiedy trzy lata temu organizowaliśmy komunię syna, zdecydowaliśmy się na restaurację. W tym roku do komunii idzie córka i zamierzamy wszystko zorganizować w domu, z pomocą firmy cateringowej.
Firmy cateringowe są dziś przygotowane do realizacji najbardziej wymyślnych życzeń klientów - dostarczą nie tylko jedzenie, ale także meble, zastawę, dekoracje, itp.

- Obsługą takich imprez w miejscu dowolnie wskazanym przez klienta zajmuje się zespół wykwalifikowanych kelnerów i kucharzy - mówi Adam Białk, współwłaściciel Gastro House Sp. Z o.o. Sp. K..
- Możliwości firm cateringowych kończą się tam, gdzie kończy się fantazja klienta - dodaje Aneta Stefańska z firmy Szafran i Miód. - Jesteśmy w stanie zorganizować niemal wszystko, od zapewnienia obsługi kelnerskiej, po wszelkiego rodzaju zastawę stołową oraz wspomnianą wyżej realizacje wydarzenia od "a do z" stawiając namiot w ogrodzie klienta, wraz z całym wyposażeniem krzeseł oraz stołów potrzebnych do organizacji całej imprezy. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję i zamierzamy spełnić wszelkie, nawet wygórowane czy szalone pomysły klientów. W naszej branży chyba nie ma rzeczy, które by zaskoczyły.

Miejsca

Opinie (91) 6 zablokowanych

  • sodoma i gomora (3)

    Nikt nikogo nie zmusza ! Żałosne że wielu choć deklaruje że nie wierzy posyła dzieci do komunii ! Teraz modne LGB to tam się przepiszcie ,jak nie potraficie dać dzieciom oparcia to wasz problem ! Islam też jest bardzo surowy niedługo zaczniecie czcić .

    • 5 12

    • Jest błysk geniuszu ,gdzie świeci twa wszechiskra umysłu , o panie ,doradco tylko twe rady i przestrogi są jedynie mądre i prawdziwe.

      • 3 2

    • Ksiundz da oparcie każdemu dziecku

      Tylko nie mów nikomu

      • 2 0

    • Modliłeś się o rozum? Chyba mało żarliwie...

      • 0 0

  • (1)

    Nie mam dzieci - ale naturalnie że jeśli byłoby mnie stać to nie chciałabym siedzieć w garach i obsługiwać gości tylko zająć się dzieckiem i pozostałymi członkami rodziny w dniu I komu Św mojego dziecka. I wszyscy doszukujecie się jakiś problemów emocjonalnych, a ludzie cieżko pracują i chcą świętować tego dnia a nie podawać i zbierać talerze.

    • 19 4

    • Właśnie fajnie - jeżeli goście są normalni to rusza się i pomogą. Ale teraz właśnie takie pokolenia ze przyjeżdża gowniara 30 lat i mówi do mojej mamy czy poda jej talerz na kości - f... it!

      • 1 0

  • I Komunia stała się przedstawieniem reżyserowanym przez rodziców. To teatr lalek nie mający nic wspólnego z wiarą i Bogiem.

    • 8 7

  • Tak to wyjątkowy dzień dla dziecka tyle pieniędzy

    I prezentów można się pochwalić kto ile kasy zebrał. A że sakrament to nie przeszkadza.

    • 5 4

  • Żadne. Nie chodzimy do kościoła

    • 11 2

  • Full wypas i lans .

    Cza być tfardym i piniondzem sypać.Komunia niczym wystawne wesele.Dawać na maxa-pokaż się,a zastaw się

    • 6 3

  • Po filmie Sekielskiego

    powyższy artykuł jest raczej nie na miejscu.

    • 16 5

  • Dziecko ma 10 lat. Nie wie po co ta komunia. Ale ucieszy się z prezentów. (2)

    To wydarzenie tak naprawdę ma niewiele wspólnego z religią.
    A potem w czasie kolędy ksiądz będzie zachęcał dziecko aby zostało ministrantem.
    Moi rodzice byli mądrzy. Nigdy nie zgodzili się na to.

    • 9 3

    • (1)

      Dlatego żyjecie w grzechu i nic ani nikt się nie liczy oprócz was.

      • 1 1

      • W grzechu to żyją księża pedofile

        I ich obrońcy - biskupi

        • 3 0

  • Zarezerwowalam sale dla mojej Dzesiki juz w 2015.

    Z limuzyna bylo latwiej - w zeszlym Roku bez problemu przyklepalam termin.
    Najpierw do kosciola, potem obiad i prezenty.

    Po obiedzie sesja zdjeciowa , podwieczorek i kolacja.
    Dla doroslych tance wieczorem.

    Czy wypada robic poprawiny? Chcialabym, ale moja babcia mowi ze nie trzeba - i tak sasiadom oczy na wierzch wyjda.

    • 3 4

  • 8 latek i tak ma wyj***ne na komunie i nie wie o co chhodzi, wazne ze dostanie rower, quada, czy tablet.

    to takie typowo polsko katolickie, drogi prezent, impreza w restauracji, zdjecie na instagrama zrobione przez wynajetego fotografa.
    wszystko na pokaz.
    a pedofil w sukience tylko liczy pieniazki.

    • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane