• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja 2023/2024. Minister Czarnek ma pomysł na kumulację roczników

Wioleta Stolarska
24 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (125)
Do liceów, techników i branżówek we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika. Do liceów, techników i branżówek we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika.

Rekrutacja 2023/2024 do szkół średnich. Jakie rozwiązania zamierza wprowadzić minister Czarnek? Więcej godzin pracy dla nauczycieli i możliwość prowadzenia zajęć w dodatkowych lokalizacjach - to dwa pomysły, które rozważa Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wszystko po to, by ułatwić kolejny rok trudnej rekrutacji, bowiem od września do szkół średnich kolejny raz pójdzie 1,5 rocznika.





Trudna rekrutacja do szkół średnich 2023/2024



Czy rozwiązania, które proponuje ministerstwo, są dobre?

Czy w szkołach średnich kolejny raz zabraknie miejsc podczas rekrutacji na rok szkolny 2023/2024? Do liceów, techników i branżówek we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika. To oznacza, że uczniów czeka kolejna trudna rekrutacja. Składanie podań o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 15.05 i potrwa do 20.06.

Uczniów wybierających szkołę ponadpodstawową nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że mogą wybrać dowolną szkołę średnią, czy to w miejscu swojego zamieszkania, czy poza nim.

Rekrutacja do szkoły średniej 2023/24. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści? Rekrutacja do szkoły średniej 2023/24. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści?

Minister Czarnek ma pomysł na kumulację roczników?



W rozwiązanie problemu samorządów postanowiło zaangażować się Ministerstwo Edukacji i Nauki, które proponuje wprowadzić dwie tymczasowe - bo jedynie na rok szkolny 2023/2024 - zmiany, które mają nie tyle ułatwić pomieszczenie w placówkach oświatowych uczniów, co zapewnić, że będzie miał ich kto uczyć.


- W związku ze zwiększonymi potrzebami kadrowymi i lokalowymi, które wiążą się z kumulacją roczników uczniów w roku szkolnym 2023/2024, w szkołach ponadpodstawowych trwają przygotowania do zmian w Karcie Nauczyciela oraz prawie oświatowym - informuje resort.
Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

MEiN proponuje: więcej pracy dla nauczycieli i dodatkowe lokalizacje



I tak według zapowiedzi resortu edukacji w ustawie Karta Nauczyciela planuje się dodanie czasowo obowiązującego przepisu, przewidującego możliwość przydzielenia w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia - za zgodą tego nauczyciela - godzin ponadwymiarowych w wyższym wymiarze, niż jest określony w ustawie.

Półtora etatu to właśnie obowiązujący limit godzin przy tablicy dla nauczyciela, z wyjątkiem nauczycieli języka polskiego, którzy pracują z uchodźcami z Ukrainy.

MEiN proponuje też wprowadzenie przepisów ułatwiających prowadzenie zajęć z młodzieżą w dodatkowych lokalizacjach. Chodzi o prowadzenie "zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, podporządkowanych organizacyjnie wymienionym szkołom prowadzonym przez jednostki samorządu terytorialnego".



Trójmiejskie samorządy: "przerzucanie problemu, a nie rozwiązanie"



Z kolei przedstawiciele trójmiejskich samorządów podkreślają, że proponowane rozwiązanie nadal nie rozstrzyga najistotniejszego problemu, czyli braków kadrowych w edukacji.

- Propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki to przerzucenie tylko na nauczycieli i dyrektorów ciężaru rozwiązania problemu stworzonego przez rządzących. Tegoroczny nabór półtora rocznika do szkół ponadpodstawowych to przecież negatywny efekt reformy ustroju szkolnego. Zajęcia poza budynkiem szkolnym to dodatkowy czas dla uczniów i nauczycieli na dojazd, znaczące zmiany w planie zajęć dydaktycznych, a koszty przystosowania pomieszczeń innych niż szkolne spadają na gminy. Umożliwienie nauczycielom zatrudnienia w szkole w wymiarze większym niż dotychczas, czyli 1,5 etatu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wpłynie negatywnie na jakość prowadzonych zajęć i na codzienną higienę pracy nauczyciela, który często pracuje w więcej niż jednej szkole. Proponowane rozwiązanie nadal nie rozstrzyga najistotniejszego problemu, tj. braków kadrowych w edukacji. Płaca nauczyciela nie jest atrakcyjna, brakuje należytego prestiżu zawodowego, kierunki nauczycielskie na uczelniach kończy coraz mniej absolwentów - to obszary, które wymagają zmian i działań ze strony MEiN - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.
W tym roku, by ułatwić aplikację absolwentom szkół podstawowych, Gdańsk i Gdynia postanowiły umożliwić składanie podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół. Samorządy jednak podkreślają, że z roku na rok większość problemów związanych z systemem oświaty w Polsce spada na nie, a niestety również w coraz mniejszym stopniu mogą liczyć na wsparcie resortu.

- Samorządy od lat wskazują na potrzebę samodzielności w kształtowaniu sieci oświatowej na swoim obszarze. Dotychczas swoboda w tym zakresie była raczej systematycznie ograniczana na rzecz kuratorów oświaty. W Gdańsku raczej nie będzie konieczności skorzystania z tej opcji, chociaż mamy świadomość trudnej, zbliżającej się rekrutacji i nie wykluczamy opcji korzystania z dodatkowych lokalizacji. Co do dalszego zwiększania możliwego pensum nauczycielskiego to nie uważamy, że jest to najlepszy kierunek na systemowe rozwiązanie problemu wskazywanego przez samorządy, tj. pogarszającego się z roku na rok dostępu do nowej kadry na rynku pracy - informuje Patryk Rosiński z biura prasowego gdańskiego magistratu.
- Dzisiaj podstawowym problemem polskiej oświaty jest zmniejszający się udział środków rządowych w finansowaniu oświaty. Coraz więcej kosztów przerzucanych jest na samorządy, którym jednocześnie drastycznie obcina się dochody. W Gdyni zabezpieczyliśmy miejsca dla wszystkich uczniów kończących ósme klasy, a dodatkowo zwiększyliśmy tę pulę, biorąc pod uwagę, że jak co roku będą chcieli się uczyć u nas także uczniowie z gmin ościennych. Mamy wystarczającą przestrzeń w szkołach średnich, by przyjąć jeszcze więcej uczniów, niż zaplanowaliśmy, ale musimy realnie dostosować system do nowych zasad finansowania samorządów i edukacji z budżetu państwa, które - stosując skalę szkolnych ocen - można uznać po prostu za "niedostateczne" i "naganne" - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (125)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane