• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozszerzanie diety niemowlaka. Od czego zacząć?

Joanna Stolp
4 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (45)
Rozszerzanie diety niemowlaka to przygoda, która często budzi w rodzicach jednocześnie ekscytację, jak i niepokój, ponieważ zastanawiają się, w jaki sposób dziecko zareaguje na nowe produkty i czy na pewno dostanie wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Rozszerzanie diety niemowlaka to przygoda, która często budzi w rodzicach jednocześnie ekscytację, jak i niepokój, ponieważ zastanawiają się, w jaki sposób dziecko zareaguje na nowe produkty i czy na pewno dostanie wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

Rozszerzanie diety niemowlaka to nie tylko sposób na dostarczenie mu dodatkowych kalorii czy witamin, ale poznawanie nowych smaków i zapachów, a także nauka gryzienia, żucia i połykania pokarmów, czyli jeden z ważniejszych etapów w rozwoju małego człowieka.
Rozszerzanie diety dziecka a karmienie piersiąKtórą metodę rozszerzania diety preferujesz?

Rozszerzanie diety niemowlaka to przygoda, która często budzi w rodzicach jednocześnie ekscytację, jak i niepokój, ponieważ zastanawiają się, w jaki sposób dziecko zareaguje na nowe produkty i czy na pewno dostanie wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

- Rozszerzanie diety nie oznacza jednak końca karmienia piersią. Mleko - czy to kobiece, czy modyfikowane - powinno być obecne w diecie do 1. roku życia dziecka. Tak jak u dorosłych, tak i u niemowląt nie może zabraknąć suplementacji witaminą D - mówi Magdalena Baluta, studentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dietetyka.

Od kiedy można rozszerzyć dietę niemowlaka?Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia rozszerzanie diety u niemowląt powinno mieć miejsce po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia. Układ pokarmowy dziecka jest w tym momencie na tyle rozwinięty, bo rozpocząć przyjmowanie produktów bezmlecznych, a dziecko jest coraz ciekawsze świata, a w konsekwencji także nowych smaków, kolorów czy zapachów.

- W zalecanych schematach rozszerzania diety u niemowląt szczególny nacisk kładzie się na wyłączne karmienie piersią, najlepiej do 6. miesiąca życia. Rozszerzanie diety o inne produkty można rozpocząć w okresie od 17. do 26. tygodnia życia, ale to rodzic decyduje, od czego rozpocznie rozszerzanie diety. Zalecenia mówią o dwóch ważnych aspektach: jako pierwsze powinno podawać się dziecku warzywa, a nie owoce, oraz rodzice powinni włączyć do diety dziecka niewielkie ilości glutenu w formie kaszki zbożowej lub manny - pół łyżeczki na posiłek, aby zapobiegać celiakii - mówi lek. Piotr Komarnicki, neonatolog, pediatra z przychodni Medyczna Gdynia.
Jaką dietę powinno mieć dziecko po pierwszym roku życia? Jaką dietę powinno mieć dziecko po pierwszym roku życia?

W odróżnieniu do tradycyjnego rozszerzania diety metoda BLW polega na pozwoleniu dziecku na samodzielne sięganie lub wybieranie jedzenia zaproponowanego przez opiekuna. W odróżnieniu do tradycyjnego rozszerzania diety metoda BLW polega na pozwoleniu dziecku na samodzielne sięganie lub wybieranie jedzenia zaproponowanego przez opiekuna.

Klasyczne rozszerzanie diety czy BLW?Rozpoczęcie nowych przygód kulinarnych niemowląt może odbywać się na dwa sposoby: poprzez klasyczne rozszerzanie diety lub metodą BLW.

Pierwszy sposób to podawanie dziecku zblendowanych warzyw, które zostały wcześniej ugotowane tradycyjnie, na parze lub upieczone.

Z kolei w odróżnieniu do tradycyjnego rozszerzania diety metoda BLW (z ang. Baby-led Weaning) nie uwzględnia karmienia dziecka łyżeczką. Polega natomiast na pozwoleniu dziecku na samodzielne sięganie lub wybieranie jedzenia zaproponowanego przez opiekuna. Na talerzu powinno się znaleźć kilka różnych produktów. Ta metoda daje możliwość wyboru dziecku już od początku jego drogi z pokarmami stałymi i wspiera rozwój sensoryczny.

Baby blues. Jak sobie z nim radzić? Baby blues. Jak sobie z nim radzić?
Należy pamiętać o tym, że to rodzic może decydować o tym, kiedy i co zaproponuje maluchowi do jedzenia, ale to dziecko powinno zdecydować, ile zje i czy w ogóle zje posiłek. Należy pamiętać o tym, że to rodzic może decydować o tym, kiedy i co zaproponuje maluchowi do jedzenia, ale to dziecko powinno zdecydować, ile zje i czy w ogóle zje posiłek.

Dieta niemowlaka - od czego zacząć?Zalecenia dotyczące rozszerzania diety niemowląt dają rodzicom dużą swobodę w kwestii kolejności wprowadzanych produktów. Powinno jednak być rozłożone na dłuższy czas. Dzięki temu mamy możliwość zobaczyć, jak dziecko reaguje na poszczególne produkty.

W pierwszej kolejności warto podać dziecku marchew, ziemniaki i dynię. Kiedy dobrze na nie reaguje, możemy rozszerzać dietę o kolejne warzywa, takie jak przykładowo: brokuły, kalafior, cukinia, groszek, fasolka szparagowa.

Pierwsze owoce powinny znaleźć się w diecie dziecka nieco później niż pierwsze warzywa, a po ukończeniu 7. lub 8. miesiąca życia niemowlęcia, które dobrze toleruje dotychczas podawane posiłki, można rozszerzyć jego menu także o warzywa wzdymające. Włączając do diety truskawki lub owoce cytrusowe, warto bacznie obserwować reakcje dziecka, ponieważ te owoce należą do częstych alergenów.

- Od początku rozszerzania diety możemy podawać dziecku większość pokarmów, które sami spożywamy, pod warunkiem, że zostaną poddane odpowiedniej obróbce. Stosując metodę BLW, będą to miękkie kawałki. Podawać możemy warzywa i owoce, w tym rośliny strączkowe, mięso, jaja i ryby, produkty zbożowe, oleje roślinne, mleko i jego przetwory, zmiksowane lub w formie masła orzechy i pestki, a także większość przypraw - uważa Magdalena Baluta.

Woda zamiast soku dla dziecka?Niezależnie od tego, jaką metodę i produkty wybierzemy do rozszerzania diety dziecka, powinniśmy unikać w diecie dziecka soli i cukru, a także nie zapominać o regularnym podawaniu wody.

- Należy pamiętać o tym, że to rodzic decyduje o tym, kiedy i co zaproponuje dziecku do jedzenia, ale to dziecko decyduje, ile zje i czy w ogóle zje posiłek - dodaje lek. Piotr Komarnicki.

Żelazo w diecie niemowlakaW diecie niemowlaka nie powinno zabraknąć odpowiedniej podaży żelaza, dlatego od 6. miesiąca życia zaleca się także wprowadzanie produktów, które je zawierają.

- Dziecko powinno otrzymywać mięso, ryby lub produkty zbożowe wzbogacone żelazem. Warto w diecie uwzględnić także amarantus czy komosę ryżową, które charakteryzują się stosunkowo wysoką zawartością białka i żelaza - dodaje Magdalena Baluta.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane