• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Szpital przeprowadził nowatorski zabieg, teraz stara się o refundację

Piotr Kallalas
19 maja 2022, godz. 12:00 
Opinie (5)
- Takie urządzenia to przyszłość m.in. dlatego, że liczba powikłań jest znacznie mniejsza - mówi prof. Grzegorz Raczak. - Takie urządzenia to przyszłość m.in. dlatego, że liczba powikłań jest znacznie mniejsza - mówi prof. Grzegorz Raczak.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku pacjent otrzymał nowe życie - specjaliści wprowadzili do jego serca bezelektrodowy stymulator. To pierwszy taki zabieg wykonany w naszym regionie.Czy dbasz o swoje serce?

Pan Wieńczysław, 58-letni pacjent z Gdańska, trafił do II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca z problemem tzw. bloku przedsionkowo-komorowego, który w praktyce znacząco spowalniał akcję serca. Specjaliści podjęli decyzję o wszczepieniu stymulatora, który stałby na straży prawidłowego funkcjonowania organu. Niestety okazało się, ze sytuacja nie jest taka prosta - chory, ze względu na poważną niewydolność nerek, nie może otrzymać urządzenia zawierającego elektrody, które jest powszechnie stosowane przy tego typu leczeniu.

- U pacjentów, u których nie można zrobić tego drogą klasyczną, zaleca się stosowanie stymulatorów bezelektrodowych - tłumaczy dr hab. n. med. Maciej Kempa, zastępca kierownika II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca, który przeprowadził zabieg. - W tym wypadku pacjent poddawany jest dializoterapii i przygotowywany do transplantacji nerek. To sprawia, że jego organizm i siły obronne są znacznie osłabione, przez co istniało ryzyko poważnej infekcji.
Stymulatory bez elektrod stosuje się m.in. również u chorych borykających się z zakrzepicą czy brakiem dostępu żylnego.

Czytaj też: Badacze z PG pracują nad rewolucją w radioterapii

 • - U pacjentów, u których nie można zrobić tego drogą klasyczną, zaleca się stosowanie stymulatorów bezelektrodowych - tłumaczy dr hab. n. med. Maciej Kempa.

NFZ nie refunduje proceduryZabieg odbył się na początku maja, a gdańskiemu zespołowi asystował prof. Przemysław Mitkowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który posiada doświadczenie w tego typu procedurach. Stymulator został wprowadzony przez żyłę udową docelowo do prawej komory serca.

- Jest on trochę trudniejszy od klasycznej implantacji, ale doświadczony lekarz poradzi sobie bez problemów. Należy upewnić się tylko, że stymulator w sercu jest dobrze umocowany. Takie urządzenia to przyszłość m.in. dlatego, że liczba powikłań jest znacznie mniejsza - mówi prof. Grzegorz Raczak, kierownik II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Co ciekawe, szpital obecnie stara się o indywidualną zgodę na refundację w nadzwyczajnym trybie, bowiem stymulator bezeletrodowy nie jest objęty zniżką przez płatnika, a jego cena jest kilkanaście razy większa od standardowych rozwiązań.

Czytaj też: "Pacjenci onkologiczni w trakcie leczenia często czuli się osamotnieni"

W Wejherowie wprowadzono stymulator dwujamowyCo ciekawe, kilka dni temu w Pracowni Elektroterapii Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, specjaliści po raz pierwszy przeprowadzili również implantację bezelektrodowego stymulatora, jednak o charakterze dwujamowym.

- Ten typ stymulatora, w okresie kilku tygodni, całkowicie pokrywa się wewnątrzsercowymi tkankami, co w znacznym stopniu redukuje ryzyko wystąpienia powikłań, przede wszystkim infekcyjnych i zakrzepowych. Koszt jest bardzo wysoki i dlatego w dzisiejszych czasach, takie urządzenia implantuje się przede wszystkim pacjentom, u których zastosowanie układu wewnątrznaczyniowego jest niemożliwe lub z różnych względów wysoce ryzykowne - mówi dr Roman Moroz, kierownik Pracowni Elektroterapii.

Opinie (5)

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Apel (1)

  Mam najwyższy szacunek i respekt wobec lekarzy i strażaków. Obie grupy zawodowe zasługują na najwyższy prestiż społeczny. Personel medyczny i strażacy powinni świetnie zarabiać i czuć się przez państwo dopieszczeni (piszę szczerze bez złośliwości). Państwo, NFZ, samorządy powinny w nich inwestować: w warunki pracy, sprzęt, upraszczać procedury, aby Ci wybitni specjaliści mogli spokojnie wykonywać swój zawód. Jest to w naszym wspólnym interesie. Państwo, samorządy powinny przeszczególnie inwestować w ośrodki uniwersyteckiej jak UCK. Tacy ludzie jak megawybitny prof. Bartosz Karaszewski dokonują cudów, aby wyleczyć swoich pacjentów. Walczą jak lwy i lwice o swoje kliniki. Chyba wszyscy widzieliśmy film "Bogowie" o prof. Relidze. Takich ludzi nam potrzeba! A jak już są, to my - jako społeczeństwo - powinniśmy ich otoczyć opieką. Na służbie zdrowia i straży pożarnej nie wolno oszczędzać!

  • 33 2

  • Im mniej kontaktów z nimi tym zdrowsze i dłuższe życie.

   • 1 0

 • Świetna zachęta do wprowadzania innowacyjnych procedur.

  Pieniędzy na rozwój nauki i technologii w Polsce nie ma, a jak się komuś coś uda to jeszcze musi za to dopłacić. Ważne, że 14 emerytura i program dekoder+ mamy w kraju.

  • 24 3

 • Wszczepiają wszczepiają

  i potem podsłuchowują. Twarde NIE dla wszczepień

  • 1 13

 • Żeby

  nie było jak z Da Vinci na Zaspie. Jak operację nie były refundowane ( 43 tys.za usunięcie prostaty) to wykonano ich ponad 60. Jak od 1.04.22 weszła refundacja to robota schowano do piwnicy .

  • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna

wystawa

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Poranki filmowe w GCF

projekcje filmowe