• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa nabór do programu "500+". Na Pomorzu prawie 90 tys. wniosków w ciągu 10 dni

Piotr Kallalas
15 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Od tego roku to ZUS zajmuje się realizacją programu 500 plus, wcześniej obowiązek ten spoczywał na gminach. Od tego roku to ZUS zajmuje się realizacją programu 500 plus, wcześniej obowiązek ten spoczywał na gminach.

Od lutego trwa nabór wniosków do programu "Rodzina 500 plus", który w tym roku jest obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia cieszą się dużym zainteresowaniem - w pierwszych dniach zgłosiło się kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Pomorza.Jak oceniasz program "500 plus"?

Z początkiem miesiąca rodzice i opiekunowie mogą aplikować na nowy okres świadczeniowy programu "500 plus", który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do końca maja przyszłego roku.

- Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące, powinny złożyć odpowiedni wniosek. Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r., może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
W ciągu pierwszych 10 dni pomorski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 86 tys. wniosków na 141 tys. dzieci. Aplikować można wyłącznie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

Świadczenie 500 plus na okres 2022/23. Gdzie, jak i kiedy złożyć wniosek?Program "500 plus". Co ze starym okresem?Przypomnijmy, że od tego roku to właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje obsługę programu "Rodzina 500 plus", który do tej pory był realizowany przez gminy. Te jeszcze przez kilka miesięcy będą wypłacały świadczenia w kończącym się w maju okresie rozliczeniowym.

- Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie "500 plus" na nowo narodzone dzieci. Chodzi o rodziców, którym urodziło się dziecko np. w styczniu. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się z końcem maja. Gminy będą kontynuowały wypłaty już przyznanych świadczeń do końca poprzedniego okresu, czyli do końca maja 2022 r. Jeśli środki z programu wypłaca już gmina, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten sam okres - podkreśla Krzysztof Cieszyński.
Czytaj też: Co trzecie małżeństwo się rozpada. Co z tą miłością?

Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice składają do instytucji wnioski kwalifikujące się do starego, kończącego się w połowie roku okresu. Wtedy wydawana jest odpowiedź odmowna, bowiem pieniądze już są dystrybuowane za pośrednictwem gminy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (164)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane