• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczniowe z Ukrainy napiszą egzamin ósmoklasisty po polsku?

Wioleta Stolarska
13 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Już kilkadziesiąt tysięcy dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego zostało włączonych do polskiego systemu edukacji. Już kilkadziesiąt tysięcy dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego zostało włączonych do polskiego systemu edukacji.

Do 15 kwietnia dyrektorzy szkół podstawowych mogą zgłaszać do okręgowych komisji egzaminacyjnych informacje o uczniach - obywatelach Ukrainy, którzy będą przystępowali do egzaminu ósmoklasisty. Jak będzie wyglądał sprawdzian? Choć część poleceń zostanie przetłumaczona na język ukraiński, wypracowanie z języka polskiego oraz niektóre zadania trzeba będzie rozwiązać po polsku. O odwołanie lub zmianę zasad egzaminu apelują nauczyciele i dyrektorzy.



Jak możesz pomóc Ukrainie



Już kilkadziesiąt tysięcy dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego zostało włączonych do polskiego systemu edukacji. Uczą się w specjalnych oddziałach przygotowawczych i w klasach ogólnodostępnych, gdzie bez względu na to, jaka jest ich znajomość języka polskiego, muszą realizować naszą podstawę programową. Przystąpią również do egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się pod koniec maja.

Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji nowi uczniowie mogą (choć nie muszą) wypełniać deklaracje o podejściu do egzaminu ósmoklasisty. W praktyce oznacza to jednak, że jeśli ósmoklasiści nie podejdą do egzaminów, nie ukończą szkoły podstawowej.

Nowy ranking szkół podstawowych 2022 w Trójmieście



Jak CKE planuje przeprowadzić dla nich te egzaminy?

- Nie możemy doprowadzić do sytuacji, tutaj całkowicie zgadzam się z ministrem Czarnkiem i ministrem Piontkowskim, żeby tworzyć odrębny system edukacji przy polskim systemie. Nie da się jednocześnie pracować w dwóch systemach oświatowych. Nie możemy zresztą stworzyć u nas systemu ukraińskiego, bo działamy w sytuacji awaryjnej. Tworzymy więc system - również egzaminacyjny - w taki sposób, aby patrzeć na te dzieci, niezależnie od tego, czy są polskie czy ukraińskie, jako dzieci po prostu. Dla nas one są jedną grupą uczniów w tej chwili. I jako jedna grupa uczniów mają takie same prawa i obowiązki - tłumaczył dyrektor CKE Marcin Smolik w jednym z wywiadów.
Jak przekonywał egzaminy będą dostosowywane do potrzeb uczniów z Ukrainy. Na jakie przywileje mogą więc liczyć?

Czytaj też: Nauka polskiego dla uchodźców. Kursy, klasy i specjalne szkolenia dla wolontariuszy

Według zapowiedzi CKE polecenia na arkuszach egzaminacyjnych, które otrzymają uczniowie z Ukrainy będą w języku ukraińskim. Natomiast same teksty, na których pracują przystępujący do egzaminu i zadania będą sformułowane po polsku. Uczniowie z Ukrainy mają mieć wydłużony czas na egzaminie jak wszyscy cudzoziemcy i możliwość korzystania ze słownika polsko-ukraińskiego i ukraińsko-polskiego.

Dzieci, które uciekły przed wojną nie potrzebują egzaminów



- Za bezduszne uważamy przepisy narzucające ukraińskim uczniom uchodźczym obowiązek przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty - piszą rodzice w apelu do Ministerstwa Edukacji i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły?



O odwołanie egzaminu ósmoklasisty dla Ukraińców lub przeprowadzenie go na innych zasadach apelują też nauczyciele.

- Niektóre decyzje ministra są rażącym błędem w sztuce. Do takich należy objęcie w tym roku dzieci i młodzieży uchodźczej egzaminami zewnętrznymi, co w sposób kuriozalny uzasadniał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Potraktowanie egzaminu z języka polskiego jak egzaminu ze znajomości języka polskiego zamiast sprawdzenia określonych przepisami wymagań programowych jest wyrazem skrajnej niekompetencji. Jest to również zwyczajnie nieuczciwe. To tak, jakby poziom państwa wiedzy na temat parlamentu mierzyć takim oto zadaniem: "Przeczytaj pytanie i udziel odpowiedzi: (tu zapis po chińsku)". W logice ministra Czarnka oraz dyrektora Marcina Smolika na pytanie, jak długo trwa kadencja polskiego Sejmu, zapiszecie państwo prawidłową odpowiedź. Po chińsku rzecz jasna - stwierdzono w apelu.
Kolejny list w tej samej sprawie skierowała inicjatywa Wolna Szkoła do rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka.

- To dyskryminacja ze względu na narodowość, a także nierówne traktowanie w procesie rekrutacji do szkół średnich uczniów i uczennic z Ukrainy. W rezultacie rekrutacja do szkół średnich odbywać się będzie nie na podstawie zdolności oraz wiedzy i umiejętności nabytych w dotychczasowym procesie nauczania, ale według kryterium narodowościowego - piszą.

Opinie (45) 2 zablokowane

  • Opinia wyróżniona

    Z całym szacunkiem dla tego co przeszli, ale egzamin ósmoklasisty i matura potwierdzają umiejętności przed kolejnym etapem (3)

    edukacji.

    Jeśli osoby, które nie opanowały materiału w języku polskim w sposób wystarczający, trafią do liceum, to albo będą spowalniały edukację całej reszty klasy (i na skutek tego za kilka lat umiejętności specjalistów na rynku pracy będą niewystarczające), albo zostaną w tyle i będą miały problem z nadążeniem za materiałem.

    Dlatego jestem za tym żeby pisali te testy. Jeśli nie dadzą rady w tym roku to za rok. Wszyscy wiemy że trwa wojna, dlatego to, że ktoś "kiblował" nie będzie żadną ujmą na honorze, bo to nie ich wina.

    • 54 8

    • (2)

      Chata rozwalona, jedna walizka na osobę, ojciec nie wiadomo czy żyje, ale piszcie egzamin, piszcie, to takie ważne żeby być ocenionym ze znajomości języka, którego uczysz się od miesiąca.

      Może są tylko na chwilę i nie muszą kojarzyć polskiego z jakimś chorą gonitwą żeby w 3 miesiące opanować język na poziomie piętnastolatków?

      Jeśli będzie słabo i rzeczywiście większość tych dzieci będzie miało iść do polskich szkół we wrześniu to i tak będzie można albo powiedzieć, że rekrutacja jest wspólna i jest ok, że do najlepszych szkół trafią wyłącznie polskie dzieci, a w kiepskich będą prawie same ukraińskie, albo trzeba będzie zrobić po dodatkowej klasie i w każdej szkole przyjąć określoną liczbę Ukraińców.

      • 4 12

      • Nie przesadzaj. Ktos, kto tu zapisuje dzieci do szkoly, zamierza zostac. Ukraina oferuje alternatywe: nauczanie online po ukrainsku. Jedynie czesc jest bez ojcow, reszta przyjechala do swoich ojcow w Polsce.

        • 15 1

      • Jak nie chcą zostać to sprawa prosta nie podchodzisz do egzaminu

        Bonintaknnienbedzoe potrzebny mu polski egzamin

        • 5 0

  • (1)

    Czy uczniowie z Polski napiszą egzamin ósmoklasisty po ukraińsku?
    Ani jeden z Polaków nie napisze.

    Tak samo jak przybyły miesiąc temu do Polski uchodźca z Ukrainy nie napisze po polsku.

    • 12 8

    • Ale chcą zdać polski egzamin to chyba nic dziwnego ze na polskich zasadach

      A niebankowych to ich każdemu zal zapomniałem, dajmy im zaliczenie za to ze u nich wojna

      • 4 0

  • (2)

    Choć część poleceń zostanie przetłumaczona na język ukraiński, wypracowanie z języka polskiego oraz niektóre zadania trzeba będzie rozwiązać po polsku

    kto to wymyślił?

    • 3 9

    • A to jest Polska, czy Ukraina? Kto tu ma się do (1)

      kogo dostosować?

      • 11 0

      • Ale większość popierających osiedlenie tego nie rozumie.

        • 8 0

  • 2+2=4

    Jak się nie podoba to niech ukraińcy ze swoimi sympatykami wyjadą z Polski na zachodnią Ukrainę a nie mieszają w edukacji. Tu jest Polska !!! Jesteście gośćmi jak coś nie pasuje to wypad.

    • 13 3

  • dyskryminacją w drugą stronę jest też taryfa ulgowa dla ukraińskich dzieci

    Po prostu każde dziecko powinno zdać egzamin z wymaganego zakresu materiału. Jeśli dziecko z Ukrainy nie jest przygotowane to może przecież przystąpić do egzaminu w przyszłym roku. Nie rozumiem o co chodzi?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane