Wiadomości

stat

Urodziny dziecka. Przyjęcie dla maluchów, dylemat dla rodziców

Hucznie organizowane przyjęcia urodzinowe dla kolegów bywają powodem do radości, ale też przyczyną łez.
Hucznie organizowane przyjęcia urodzinowe dla kolegów bywają powodem do radości, ale też przyczyną łez. fot. 123rf.com/ ulkas

Czy dziecko musi wystawnie świętować urodziny? Bez wątpienia powinien to być wyjątkowy dzień dla malucha, ale jeśli tylko nie chcemy popaść w szaleństwo albo zbankrutować, to pojawiają się schody. Zrobić przyjęcie dla kolegów ze szkoły, przedszkola czy tylko dla rodziny i znajomych? Wybrać modną salę zabaw, baloniki, animatora i duży tort czy postawić na pizzę i dobrą zabawę? Jeśli inni rodzice organizują - czy każdy musi? Coraz częściej ten ważny dzień stawia rodziców w trudnej sytuacji.Organizujesz swojemu dziecku przyjęcie urodzinowe?

tak, zwykle dwie imprezy - dla rodziny i dzieci z przedszkola/szkoły 38%
tak, ale to bardzo kameralna impreza dla rodziny i znajomych 19%
świętujemy w gronie najbliższych 31%
nie, po prostu kupujemy prezent 12%
zakończona Łącznie głosów: 468
Urodzinowe dylematy pojawiają się zwykle już w przedszkolu, tam dzieci nawiązują pierwsze znajomości, przyjaźnie i starają się je pielęgnować. Zaproszenie na urodziny od koleżanki z przedszkola to dla maluchów ważne wydarzenie, to dowód, że rówieśnicy po prostu je lubią. Dlatego moda na wielkie imprezy z okazji urodzin trwa.

Czasy, kiedy wystarczył tort w domowym zaciszu, to już przeszłość. Teraz organizacja urodzin dla malucha to nie lada wyzwanie, a możliwości jest mnóstwo. Imprezy często organizowane są poza domem: w parkach rozrywki, kinach, na placach zabaw i w wielu innych atrakcyjnych miejscach. Coraz rzadziej pozwala się też dzieciom na swobodną zabawę, bo musi być temat przewodni, zajęcia plastyczne czy malowanie twarzy i organizowanie konkursów. Czy nowe okołourodzinowe zwyczaje są dobre?

- Zwykle przyjmujemy każde zaproszenie i niestety coraz częściej mam wrażenie, że chodzi tylko o prezenty, siedzenie na tronie i poczucie, że jest się najważniejszym. A to zdradliwe uczucie dla takich maluchów. Tak najczęściej bywa w salach zabaw, gdzie wszystko przy okazji urodzin ocieka sztucznością - mówi Patryk, tata przedszkolaka.

Warto pamiętać jednak, że zaproszenie na urodziny dziecka odpowiednich gości jest gwarantem dobrej zabawy.
Warto pamiętać jednak, że zaproszenie na urodziny dziecka odpowiednich gości jest gwarantem dobrej zabawy. fot. 123rf.com/ Dmitrii Shironosov

Urodziny nie dla każdego gościaNie wszystkich rodziców stać, by imprezę, której koszt wynosi od 20 do nawet 50 lub więcej złotych za jednego małego gościa, organizować dla całej kilkunastoosobowej grupy z przedszkola.

- Niedługo organizujemy urodziny najmłodszej córce. Wcześniej zbytnio nie zwracałem na to uwagi, bo ceny były rozsądne - 400-500 zł za całość, teraz 600 zł to same bilety z tortem i przekąskami, urodziny będą kosztować nas ponad 800 zł. W tygodniu byłoby trochę taniej, ale wtedy połowa dzieci nie może, bo mają zajęcia dodatkowe. Dodatkowo, jak widziałem, niektóre miejsca doliczają 50 zł za wniesienie swojego tortu, a inne opłatę za rodziców, którzy będą czekać na dzieci na miejscu, chyba 3 zł, mimo że dla wszystkich kupimy kawę za 8 zł - opowiada Marcin.
Przyznaje też, że organizowanie urodzin coraz częściej staje się tematem rozmów dzieci w przedszkolu czy szkole - kogo zaproszą, jaki prezent przyniosą. Hucznie organizowane przyjęcia urodzinowe dla kolegów bywają powodem do radości, ale też przyczyną łez.

- My organizujemy urodziny, ale też dostajemy zaproszenia, ok 6-8 rocznie. Prezent kupujemy w granicach ceny za wejście do takiego miejsca jak plac zabaw, czyli kolo 50-60 zł. Czasem jest też tak, że dwie osoby z klasy robią wspólne urodziny i wtedy trzeba kupić dwa prezenty, no ale wtedy kupujemy tańsze. Nie każdy jednak decyduje się na takie zobowiązania, wtedy wśród dzieci powstają takie zamknięte grupki, które się wzajemnie zapraszają, część dzieci jest z tego powodu wykluczona - ocenia.
Warto pamiętać jednak, że zaproszenie na urodziny dziecka odpowiednich gości jest gwarantem dobrej zabawy. Dlatego rodzice często decydują się na dwie imprezy, na jednej zjawa się rodzina, znajomi czy koledzy z podwórka, na drugiej dzieci z przedszkola, szkoły. Jednak niezależnie od tego, czy organizuje się urodziny w sali zabaw, czy w swoim własnym domu, zawsze warto ustalić pewien limit gości.


Zaproszenie na urodziny od koleżanki z przedszkolaka to dla maluchów ważne wydarzenie, to dowód, że rówieśnicy po prostu je lubią.
Zaproszenie na urodziny od koleżanki z przedszkolaka to dla maluchów ważne wydarzenie, to dowód, że rówieśnicy po prostu je lubią. fot. 123rf.com/Sergey Novikov

Lista prezentówWielu rodziców szuka złotego środka, czyli prezentu, który byłby wyważony, nie za bardzo zobowiązujący, ale zarazem taki, który ucieszy cztero- czy sześcioletnie dziecko. Nie każdy prezent, o którym marzy twoje dziecko, musi być marzeniem ich rówieśników, co więc kupić (i za ile)?

Najlepiej zapytać solenizanta o jego zainteresowania i ulubione rozrywki. Dzieci często jednak nie mają w tych kwestiach wyczucia, nie rozumieją, kiedy zabawka jest droga, a kiedy tania.

- U nas sytuacja jest szczególna, bo jestem mamą trojaczków. W kwestii zaproszeń staramy się korzystać ze wszystkich okazji i często w przypadku urodzin bliźniaków mamy niemały kłopot, czy dawać od naszych dzieci trzy prezenty, czy jeden. Spotkałam się z sytuacją, gdzie rodzice bliźniąt obdarowywali solenizanta dwoma prezentami i oczywiście chciałabym uniknąć sytuacji kuriozalnej, gdzie bliźniacy dają po dwa prezenty trojaczkom. Myślę, że jeden prezent w zupełności wystarczy - opowiada Agata.
Jak dodaje, w kwestii ceny prezentu stara wykazać się sprytem i znaleźć dobre prezenty po okazyjnych cenach.

- To głównie gry i książka, ewentualnie jakiś drobiazg. Są jednak rodzice, którzy w oczekiwaniach nadmieniają bardzo drogie zabawki, wówczas dajemy jeden prezent. Słodyczy z zasady nie daję w prezencie, bo dzieci mają różne uczulenia i takie prezenty mogą być nietrafione. Moje naturalnie cieszą się ze wszystkiego, ale chciałabym, aby każde z dzieci było potraktowane równo - dodaje.
Dla wielu rodziców kupowanie prezentów urodzinowych koleżankom i kolegom ich dzieci to wciąż przykry obowiązek. Nie zawsze wiadomo, kiedy prezent okaże się "zbyt tani" czy wywoła niesmak rodziców. Jednym z rozwiązań może okazać się zrzutka.

- U mnie tak właśnie jest, jeśli rodzice są w miarę ogarnięci, więc udaje się porozumieć i złożyć na wspólny prezent, żeby nie kupować miliona drobiazgów, które za chwilę się wyrzuci. Rodzic solenizanta przygotowuje listę prezentów i kupujemy to, co rzeczywiście sprawi przyjemność dziecku, i przy większej liczbie osób można sobie pozwolić na coś solidniejszego - przyznaje Justyna. - Jeśli nie składamy się na prezent wspólny, to wychodzi za prezent 50-100 zł, zawsze głupio mi kupić byle co, natomiast jeśli jest składka, to wychodzi ok. 35 zł - dodaje.

Opinie (67) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Naczyniak czy zmiana skórna, jaki... (3) Drogie mamy. Prawie miesiąc temu zauważyłam u mojego dziecka na główce zmianę na skórze....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Asymetria ułożeniowa u dziecka -... (5) Mam podejrzenia, że moje dwumiesięczne dziecko ma asymetrię. Pediatra twierdzi, że wszystko...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Prdiatra (2) Jakiego pediatre polecacie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta

 • Psycholog dziecięcy Witam poszukuje dobrego, godnego polecenia psychologa dziecięcego. Który będzie pracował z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Pozytywny żłobek ul. Świętokrzyska Cześć proszę o opinie o tym żłobku. Starszy syn chodził do zerówki przy przedszkolu w którym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Po 2 cc trzecia ciąża (8) Witam. Mam pytanie jestem po 2cc ostatnia miałam w czerwcu 2018r teraz mam termin na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Żłobek (5) Witam . Pomóżcie prosze :)) Szukam żłobka dla dziecka. Gdzie powinnam się zgłosic? Ile...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Fajne książki dla 12 latki Czy możecie polecić jakieś fajne książki dla 11 łatki, np coś w stylu jeżycjady Musierowicz...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »