Wiadomości

Wczesne macierzyństwo to nie zawsze dopust Boży

Macierzyństwo, nawet w bardzo młodym wieku, nie musi być dla młodej mamy kresem marzeń o normalnym życiu.
Macierzyństwo, nawet w bardzo młodym wieku, nie musi być dla młodej mamy kresem marzeń o normalnym życiu. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Nastoletnie macierzyństwo nie musi złamać życia - przekonują organizatorki ruszającej 8 maja akcji Hamak, skierowanej do młodych matek i ich dzieci.- Młode mamy często czują się dyskryminowane z powodu powszechnego stereotypu "nieodpowiedzialnej młodej matki". Chcemy im pokazać, że macierzyństwo jest piękne i że nie muszą się go wstydzić - mówi Ilona Bidzan, jedna z organizatorek Akcji Hamak.

Hamak to cykl 12 warsztatów dla matek w wieku 12-20 lat i ich pociech z Trójmiasta i okolic. W programie przewidziane są zajęcia oferujące wszechstronne wsparcie dla młodych mam.

- Na pomysł zorganizowania warsztatów wpadłyśmy na zajęciach pt. "Strategie rozwiązywania problemów społecznych. Programy pomocy grupom dyskryminowanym". Miałyśmy opracować konspekt warsztatów skierowanych do grupy, której jest szczególnie potrzebne wsparcie. Postanowiłyśmy pomóc młodym mamom - mówi Anna Gacek, liderka zespołu Akcji Hamak.

Macierzyństwo przed 18 rokiem życia:

to szczęście, gdy dzieci pojawiają się tak szybko 2%
to ogromne wyzwanie, któremu jednak można sprostać dzięki wyrzeczeniom i pomocy innych 68%
to tragedia, którą można przetrzymać, ale która pozostawia ślady w życiu matki i dziecka 11%
to najgorsze, co może przytrafić się w życiu młodej dziewczyny 19%
zakończona Łącznie głosów: 1582
Spotkania z psychologami, prowadzone między innymi przez prof. dr hab. Martę Bogdanowicz będą dotyczyć efektywnej komunikacji z dzieckiem, radzenia sobie w sytuacjach konfliktu, efektywnego zarządzania czasem a także uwrażliwiać na to, co może zaburzyć zdrowy rozwój dziecka.

Podczas spotkania z lekarzami, pt. "Kiedy powinnam pójść z dzieckiem do lekarza?" będzie można dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie malucha i jak go odpowiednio pielęgnować.

Na warsztatach pt. "Jakie mam prawa i obowiązki jako nastoletnia matka?", radca prawny udzieli wskazówek dotyczących tego, gdzie nastoletnia mama może szukać pomocy. Planowane są również spotkania dotyczące dysleksji, ADHD, zaburzeń mowy i nauki poprzez zabawę. Gościem specjalnym Akcji Hamak będzie Dorota Zawadzka, czyli telewizyjna Superniania. Będzie ona prowadzić warsztaty na temat świadomego macierzyństwa.

Zajęcia dla nastoletnich mam będą się odbywać w Przedszkolu Pod Wieżyczką nr 10 w Sopocie, gdzie ich pociechy będą miały zapewnioną opiekę na czas trwania akcji. Projekt rozpoczyna się 8 maja spotkaniem integracyjnym dla uczestników. Warsztaty psychologiczne ruszają 20 maja i będą się odbywać co tydzień, aż do 22 lipca.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy wypełnić formularz i przesłać go na adres akcjahamak@gmail.com.

Organizatorami akcji są studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie: Anna Gacek, Agata Krajka, Karolina Kaliszewska, Ilona Bidzan i Urszula Osipuk.

Opinie (289) ponad 10 zablokowanych

 • mamuśka (3)

  A ja zostałam mamą w wieku 21lat 10 lat temu. Ku zdziwieniu moich koleżanek strasznie się cieszyłam i cieszę do dzisiaj. Czy było mi trudno? Tak, ale tylko dlatego, że musiałam synka zostawić z babcią i iść do pracy. Wspomnam ten czas bardzo miło tym bardziej, że mam do dzisiaj tego samego męża, który dzieli ze mną obowiązki. Nie udało mi się niestety ukończyć studiów, ale myślę, że uda mi się to jeszcze nadrobić. A akcja bardzo fajna bo na pewno wiele młodych mam ma mnóstwo pytań na które brakuje fachych odpowiedzi. Życze powodzenia wszystkim młodym mamą.

  • 12 1

  • gratuluję (2)

   i życzę powodzenia.
   Są jeszcze jakieś fajne babki na świecie :)

   • 1 1

   • (1)

    Mnie mama urodziła mnie jak miała 19 lat. Od zawsze jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami i za nic w świecie nie zamieniłabym jej na starszą matkę. Ona sama w tym czasie kończyła liceum , pracowała i jakoś sobie ze wszystkim radziła. Oczywiście razem z tatą , który wtedy miał 18 lat.

    Jeśli chodzi o samą mnie to od jakiegoś 8 roku życia wiedziałam o co w tym chodzi. Rodzice kupowali mi książki dla dzieci opowiadające o budowie kobiety i mężczyzny, dojrzewaniu i tym skąd się biorą dzieci. Zawsze o wszystko mogłam zapytać i liczyć na rodziców.

    Nie ukrywajmy ,że ciekawość seksualna rodzi się szybko, a popęd w wieku dojrzewania jest niezwykle silny. Ważne by każdy wiedział co za tym idzie. Ważne też by dziecko miało wpojoną pewną dawkę pewności siebie i wiedzy,że za przeproszeniem dawanie wiadomo czego w tym wieku , nie jest dowodem miłości ani obowiązkiem. A jeśli już w odpowiednim wieku podejmie decyzję o współżyciu by wiedziało jak uchronić się przed ciążą.

    Edukacja edukacja i jeszcze raz edukacja + dobry owarty kontakt z rodzicami.

    • 6 0

    • i o to chodzi

     edukacja + dobry owarty kontakt z rodzicami
     ciekawość seksualna to, tak jak powiedziałaś, rzecz naturalna

     Nie uważasz, że dużo wygłoszonych na tym forum postów świadczy o braku edukacji oraz wychowania?

     • 3 2

 • Mikuś - HIPOKRYTA :) (1)

  heh, nie ma to jak hipokryzja pseudo "chrześcijanina" :) powiedz jeszcze, że jesteś Mikuś prawiczkiem w wieku 30 lat :) A tak po biblijnemu... zanim osądzisz kogoś, spójrz na siebie :) Proszę bardzo : "Czemu widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: "Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku", podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego. Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta. " Łk 6, 41-45 Pozdrawiam :)

  • 2 2

  • Te "Pan Jezus"

   W którym momencie tak zajechało ode mnie hipokryzją?
   Używasz imienia bożego nadaremno i cytujesz mi kawałki z Biblii. To jest hipokryzja.

   • 3 3

 • Gdzie rodzice i szkoła?

  Może lepiej zorganizować warsztaty UŚWIADAMIAJĄCE , bo zawsze lepiej zapobiegać , niż na siłe udawać, ze jest się zadowolonym z posiadania potomka w wieku nastu lat.

  • 6 0

 • Mikuś - HIPOKRYTA

  Widzę Mikuś, że nie potrafisz odnieść się do fragmentu Pisma Świętego... no cóż... większość takich PSEUDO "świętych" jak Ty, nie zna jego treści nawet, tylko wybiórcze, przeinaczane na swój sposób słowa :) A wiesz kim byli faryzeusze? :) To ktoś podobny do Ciebie :)

  • 3 4

 • Mikuś - HIPOKRYTA

  Oj, widzę że nie tylko nie znasz Pisma Świętego, ale również słownika :) Proszę bardzo :
  Hipokryzja (od gr. ὑπόκρισις hypokrisis, udawanie) – fałszywość, dwulicowość, obłuda. Zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, religijności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i czerpać z tego własne korzyści.

  Hipokryzja może się przejawiać na kilka sposobów:
  oficjalne głoszenie przestrzegania określonych zasad moralnych i jednoczesne ich "ciche" łamanie, gdy nikt ważny tego nie widzi (np. głoszenie przez polityka, że walczy z korupcją i jednoczesne branie przez tego polityka po cichu łapówek),
  stosowanie różnych, sprzecznych wzajemnie zasad moralnych przy różnych sytuacjach (np. wymaganie od dzieci, żeby nie piły alkoholu i jednoczesne upijanie się samemu),
  wymyślanie rozmaitych teorii, które w pokrętny sposób tłumaczą stosowanie różnych norm moralnych przy różnych sytuacjach (np. głoszenie, że zabijanie dzieci wroga w czasie wojny jest dobre dlatego, że wróg ten popełnił wcześniej zbrodnię mordując nasze dzieci),
  tworzenie obszarów tabu, czyli spraw, o których się nigdy nie rozmawia publicznie; zazwyczaj są to sprawy, które w świadomości wielu ludzi są niemoralne, ale są lub były jednocześnie masowo praktykowane.

  Pozdrawiam :)

  • 2 3

 • Mikuś -HIPOKRYTA (1)

  Zaznaczam ( jeżeli ktoś nie zauważył :) że moje wypowiedzi odnoszą się tylko i wyłącznie do wypowiedzi Mikusia pseudo "chrześcijanina" :)

  Pozdrawiam :)

  • 1 1

  • skończyła Ci się taśma?

   Chciałbym poznać Twoje poglądy, bo swoje już znam.

   • 2 2

 • najpierw się gówniary produkują a później szukają ratunku , co może jeszcze niańczyć im dzieci ?

  • 4 3

 • DO PRAWIE WSZYSTKICH (2)

  NIE KTÓRYCH KOMENTARZY NIE CHCE SIĘ NAWET CZYTAĆ.ZAWSZE WAM WSZYSTKO PRZESZKADZA -NAWET MŁODE MAMY.MI SIĘ WYDAJE ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POŚWIĘCONY JAK POMÓC NIELETNIM MATKOM,A NIE JE SKREŚLAĆ JAKO LUDZI

  • 7 1

  • cieszę się (1)

   że próbujesz powrócić do sedna sprawy.
   Łatwo jest kogoś opluć, ale trudno zrozumieć, a jeszcze tudniej pomóc. Artykuł opisuje trudnosci ale i dobre strony wczesnego macierzyństwa. Myslę, że komentarze typu "trzeba było stosować prezerwatywy (głupie małolaty)", albo "patologia", czy "efekt kościółka", dobrze obrazują, czego na codzien musza wysłuchiwać młode dziewczyny z dzieckiem.

   • 3 3

   • POPIERAM CIĘ MIKUŚ

    JA TEŻ BYŁAM MŁODĄ OSIEMNASTOLETNIĄ MATKĄ DLATEGO WIEM JAK TO JEST. NIE ŻAŁUJĘ TEJ DECYZJI .TERAZ GDY MOJE DZIECKO MA 14 LAT WIDZĘ ŻE SĄ SAME PLUSY WCZESNEGO MACIERZYŃSTWA.I GDYBY MOJE DZIECKO ''POSZŁO ''W MOJE ŚLADY TO NA PEWNO MOŻE LICZYĆ NA MNIE,MĘŻA I NA CAŁĄ NASZĄ RODZINĘ.

    • 1 1

 • 12-letnia matka?

  Teoretycznie wg biologii to dopuszczalne, ale w praktyce kulturowo, życiowo to jest jakaś paranoja.

  • 8 0

 • macieżyństwo (7)

  Witam wszystkich chciałabym napisać że ja w wieku 17 lat miałam już dziecko i wcale nieżałuję,dużo mnie omineło żadnych dyskotek itd.ale jak się ma odpowiedzialnego chłopaka przy sobie to wszystko można osiągnąć nawet wychować dziecko w młodym wieku i oczywiście pomoc rodziców jest naprawde potrzebna.Jesteśmy już z sobą 15 lat i dziecko nas nierozdzieliło z powodu dużego obciążenia i psychicznego jak i finansowego,niezawsze było kolorowo ale teraz jak patrze na moje córki bo mam 2 to naprawde jestem szczęśliwa....

  • 7 2

  • Widać braki w wykształceniu, niestety (4)

   Przezkodziło Ci w ukończeniu szkoły - MacieRZyństwo i wiele drobnych błedów. Jak możesz sprawdzać zeszyty swoich córek?

   • 4 4

   • (3)

    e tam, ale przeciez jest super matka tak? pewnie siedziala w domu na tylku i to bylo szczytem jej marzen. sorry kama mam wieksze marzenia. i rzeczywiscie widac braki w edukacji ortografia, wlasciwie jej brak daje po oczach.

    • 3 3

    • (2)

     SPÓJRZ NA SWOJĄ PISOWNIĘ -TEŻ MASZ BŁĘDY.GDZIE DUŻE LITERY NA POCZĄTKU ZDAŃ ??? I KTO KOGO SIĘ CZEPIA??? KAMA NIE DAJ SIĘ

     • 0 2

     • (1)

      Tak Kama, nie daj się, nie ucz się... I wyłącz Caps'a...

      • 2 1

      • O ktoś nauczył się korzystać ze''sprawdż pisownię''.Wyłączyłam -może być

       • 0 0

  • Dziewczyna pisze o tym że jej się udało, że wszystko wyszło na prostą i sobie poradziła a wy ją mieszacie z błotem za jakieś głupie błędy w pisowni? Naprawdę już mam dosyć komentarzy takich dzieciaczków jak wy co życia nie wąchały i się mądrzą. Idźcie pooglądać demotywatory albo poczytać bravo a nie się brać za dyskusję bo się żal robi...

   • 2 0

  • nie z czasownikami piszę się oddzielnie...

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • jquyohit can you buy viagra over the counter australia

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Ola (2) Dzień dobry czy ktoś wie kiedy będą wypłacane pielęgnacyjne i resztę świadczeń czy w piątek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Proszę pomóż jeśli możesz (3) Dzien dobry.Jestem samotna mama dwoch chlopcow wiem ze takich ogloszen jest mnostwo i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Tina

 • Polska umowa delegacja za granicę Dzien dobry, czy ktoś z Państwa mial sytuację, gdzie maz mial podpisana umowę z polską...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Patrycja

 • Rumia- czy dobrze tu się żyje i jak z... (2) Witam, planujemy z mężem przeprowadzkę do Trójmiasta jednak ze względu na wysokie ceny...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • fotoksiążka kupon voucher rabat na... Hej, Może komuś się przyda kupon rabatowy:...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zwolnienie lekarskie a ciąża Witam. Czy któraś z kobietek miała taką sytuację że była na zwolnieniu od psychiatry i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Progesteron 35,84 ng/ml (2) Cześć dziewczyny, czy wynik progesteronu 35,84 ng/ml w 19 dc może oznaczać ciążę?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Natalia

 • Gdzie kupujecie ubranka Gdzie kupujecie ubranka/wyprawkę dla malucha? Znacie jakieś fajne sklepy? Wolicie zakupy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamawrzesien2021

 • Krwawienie I trymestr (5) Cześć, zaczęło się dwa dni temu na wieczór parę kropli jasnoczerwonej krwi, w nocy ból...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asia

 • Oby do 1 - Czyli czy udaje Wam się... (3) Czy w dzisiejszych szalonych czasach korony i dodrukowywania pieniędzy udaje się Wam coś...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Rampampam

 • Poród ofiara gwałtu (10) Niech się zajmą tym czym należy w naszym kraju. Zostałam zgwałcona nasz kraj z dykty w żaden...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonimowa

wszystkie tematy »