• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wszy w przedszkolu. "Dostaliśmy maila od pani dyrektor"

Piotr Kallalas
23 października 2023, godz. 13:00 
Opinie (74)
Regularne mycie i rozczesywanie włosów to element profilaktyki wszawicy. Regularne mycie i rozczesywanie włosów to element profilaktyki wszawicy.

Wszy to stosunkowo częsty problem występujący w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. Niestety wiele osób niesłusznie stygmatyzuje tę chorobę pasożytniczą, tymczasem dziecko może zarazić się niezależnie od poziomu higieny. Co zrobić w takich przypadkach?Czy w przedszkolu/szkole twojego dziecka były problemy z wszami?

Jak co roku wczesną jesienią pojawia się coraz więcej sygnałów o przypadkach występowania wszy w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dzieci zarażają się bezpośrednio od innych dzieci, ale również mając kontakt z pościelą, kołdrami czy kocami. Jesień to również czas powrotów z późniejszych wakacji, co dodatkowo sprzyja transmisji.

- Wróciliśmy z południa Polski i mniej więcej po tygodniu zauważyliśmy drobne ugryzienia na ciele syna, potem przyszedł świąd. Od razu kupiliśmy szampony i wypraliśmy wszystkie ciuchy i pościel. Mam psychozę, że coś przeoczyliśmy - mówi Julia, której synek chodzi do przedszkola.

"Po prostu sprawdzamy małą i uważniej kąpiemy"W tym wypadku rodzice zareagowali szybko i dziecko nie miało okazji do zarażenia swoich rówieśników z grupy. Często jednak zdarza się, że pasożyty zostaną rozpoznane dopiero po jakimś czasie, co zwiększa szanse na zarażenie w środowisku szkolnym.

- W zeszłym tygodniu dostaliśmy maila od Pani dyrektor, że w naszej grupie były dzieci albo dziecko, bo to nie zostało doprecyzowane, z wszami. Nie ma innych rekomendacji, więc po prostu sprawdzamy małą i uważniej kąpiemy - mówi Joanna, której dziecko chodzi do przedszkola w Gdyni.
Wszawica to jedna z tych chorób, które są silnie stygmatyzowane, jednak osoby zarażające się tym pasożytem wcale nie muszą mieć problemów z higieną. Ograniczanie ryzyka wiąże się przede wszystkim ze zwiększaniem świadomości i wiedzy w temacie wszawicy.

Gdy niemowlę upada na ziemię - kiedy jechać do szpitala? Gdy niemowlę upada na ziemię - kiedy jechać do szpitala?

Co zrobić w przypadku wykrycia wszy?Oprócz dokładnego mycia głowy i rozczesywania włosów rodzice powinni uczulać dzieci, aby te nie wymieniały się czapkami czy grzebieniami. Po stronie opiekunów jest również drobiazgowe sprawdzanie skóry na głowie np. podczas kąpieli. Co jednak zrobić, gdy zauważmy niepożądanych gości na głowie dziecka?

- Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie) - informują specjaliści z Ministerstwa Zdrowia.
Co istotne, zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Warto mieć na uwadze, że preparaty i szampony do włosów usuwające wszy powinny być stosowane przez całą rodzinę. Bardzo ważne jest również sumienne wypranie (w temp. przynajmniej 60 stopni) wszystkich ubrań, pościeli, narzut czy kołder. Rzeczy, które nie można wyprać, należy spryskać środkami owadobójczymi.


Wszy nie przenoszą niebezpiecznych choróbTrudno powiedzieć, jaka jest skala zjawiska w pomorskich szkołach i przedszkolach, bowiem obecnie występowanie wszy nie jest monitorowane przez służby sanitarne. Takie praktyki zostały zniesione w 2008 r.

- Wszawica zaliczana jest do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi. Aktualnie nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych, stanowiącym załącznik do Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ponieważ na terenie Polski od lat nie obserwuje się niebezpiecznych chorób zakaźnych przenoszonych przez wszy - tłumaczy Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Tym samym placówki edukacyjne nie mają obowiązku zgłaszania występowania wszawicy.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna podczas podejmowanych interwencji sprawdza, czy w placówce oświatowej dochowane są określone procedury, a także podejmuje działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym - dodaje Zawadzki.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world

45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane