• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wzornictwo także dla najmłodszych

Natalia Wiśniewska
14 czerwca 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Podczas warsztatów na Gdynia Design Days dzieci będą tworzyć ozdoby, biżuterię, a nawet domki z przedmiotów takich, jak zużyte plastikowe butelki czy kawałki drewna wyrzucone na plażę przez morze. Podczas warsztatów na Gdynia Design Days dzieci będą tworzyć ozdoby, biżuterię, a nawet domki z przedmiotów takich, jak zużyte plastikowe butelki czy kawałki drewna wyrzucone na plażę przez morze.

W ramach Gdynia Design Days 2010 odbędzie się seria warsztatów skierowanych do dzieci, których hasło przewodnie brzmi "Reaktywacja". Reaktywowane będzie wszystko, co w normalnych warunkach znalazłoby się na śmietniku - od plastikowych butelek PET, kartonów i woreczków foliowych po drewienka wyrzucone przez morze na plażę. A wszystko to w celu uwrażliwienia dzieci na piękno i środowisko naturalne.Warsztaty ruszają w poniedziałek 14 czerwca na Placu Grunwaldzkim w Gdyni. Tam w godzinach 12 - 15 podczas spotkania pod tytułem "Re: KONSTRUKCJA Mobile, dekory i inne stwory" dzieci będą tworzyć zabawki i ruchome dekoracje z drewnianych elementów wyrzuconych na plażę przez morze. Powstaną więc małe formy przestrzenne, parawany i inne ozdoby. W ten sposób maluchy zapoznają się ze zjawiskiem dekoru, czyli wykorzystaniem naturalnych materiałów do stworzenia ozdoby. Przedmioty, które powstaną podczas warsztatów będą później prezentowane na placu Grunwaldzkim.

15 czerwca, także w godzinach 12 - 15, odbędą się warsztaty pod nazwą "Re: PUBLIKA Miasto moja egzotyczna wyspa". Podczas tego spotkania uczniowie wybudują swoje miasto w muszli koncertowej, używając do tego starych makiet architektonicznych, pudełek, kartonów i pustych opakowań. Jak podkreśla koordynator warsztatów, Gosia Golińska, jest to świetny sposób na uświadomienie dzieciom co to jest przestrzeń publiczna, co ją zdobi, a co ją niszczy. Będzie trochę słów o wandalizmie, a także o zjawisku gentryfikacji, czyli takim planowaniu przestrzeni miejskiej, by wszystkim się w niej dobrze żyło i by ludzie nie musieli wyprowadzać się z centrum miast na przedmieścia w poszukiwaniu spokoju i szczęścia.

Kolejne spotkanie poświęcone budowaniu "czegoś" z "niczego" odbędzie się 16 czerwca i jest zatytułowane "Re: USER Moje miasto mój dom". W godzinach 12-15 dzieci będą się uczyć nie tylko co można zbudować ze zużytych butelek PET, ale także jak się powinno je wyrzucać do kosza, by można je było później przetworzyć, czyli kilka słów o efektywnej segregacji śmieci. Organizatorzy przewidują zbudowanie domu igloo ze zużytych butelek w muszli koncertowej, a także ozdobienie go kwietnikami czy rzeźbami wykonanymi z używanych foliowych torebek. Część produktów, które stworzą dzieci pozostanie na Placu Grunwaldzkim, a część dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domów.

Od 17 do 18 czerwca w godzinach 12-15 będą się odbywać warsztaty prowadzone przez projektantkę eko-biżuterii, Karinę Królak, pt. "Klejnoty z odzysku". Dzieci będą podzielone na dwie kategorie wiekowe - najmłodsi będą robić ozdoby z papieru, zaś starsze dzieci będą używać profesjonalnych materiałów do stworzenia trwałych ozdób. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia niepotrzebnych rzeczy z domu, takich jak guziki, skrawki materiałów, tasiemki czy włóczki. Tworzenie eko-biżuterii ma na celu rozwinięcie kreatywności u dzieci i chęci tworzenia z materiałów z odzysku.

Ostatnie spotkanie zatytułowane "Re: AKTYWACJA, Zostawiam swój znak obecności" będzie miało miejsce 19 czerwca w godzinach 12-15, także na Placu Grunwaldzkim. Jest ono otwarte dla indywidualnych osób, także dorosłych. Odbędzie się mini warsztat pokazujący w jaki sposób można zaprojektować indywidualny znak, kształt lub literę. Następnie chętni będą mogli według swojego pomysłu ozdobić jedno z luster zawieszonych na Placu i uwiecznić swoje dzieło wraz z odbiciem swojej twarzy na fotografii. Re: AKTYWACJA ma na celu udowodnienie, że design jest elementem życia, a człowiek jest elementem designu.

Wszystkie spotkania mają za zadanie nie tylko przybliżyć dzieciom zjawisko designu i projektowania, ale także uwrażliwić je na piękno i nauczyć, jak dbać o środowisko i podejmować odpowiednie wybory.

- Poprzez warsztaty chcemy uczyć dzieci piękna. Obecnie dzieci są pozbawione jakiejkolwiek edukacji estetycznej, nie uczy się ich co jest piękne, co warto kupować i czym się otaczać, by się dobrze czuć i żyć w zgodzie ze środowiskiem. My chcemy pokazać im podstawowe wzorce, według których powinny one dokonywać wyborów w sklepie, a także powiedzieć im, gdzie warto chodzić, by rozwijać zmysł estetyczny - mówi Golińska.

Warsztaty odbywające się w dniach 14-18 czerwca są przeznaczone przede wszystkim dla zorganizowanych grup szkolnych, aczkolwiek indywidualne osoby bądź małe grupki też mogą się zgłaszać, pisząc na adres warsztaty_gdd@gdyniadesigndays.eu lub dzwoniąc pod numer telefonu 502-858-877 begin_of_the_skype_highlighting              502-858-877      end_of_the_skype_highlighting. Dla dużych grup szkolnych pozostały jeszcze miejsca na warsztatach w dniach 16 i 17 czerwca.

Wydarzenia

Gdynia Design Days 2010 (12 opinii)

wystawa, spotkanie

Zobacz także

Opinie 2 zablokowane

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Forum

Wydarzenia

Warsztaty filmowe dla młodzieży

460 zł
warsztaty

Wystawa budowli z klocków Lego

33 - 35 zł
wystawa

Zajęcia artystyczne dla dzieci

40 zł
warsztaty

Najczęściej czytane