• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

ZUS nie chce płacić za urlopy macierzyńskie?

Anna Żukowska
25 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą mimo prawa do zasiłku macierzyńskiego mają czasem problem z jego uzyskaniem. Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą mimo prawa do zasiłku macierzyńskiego mają czasem problem z jego uzyskaniem.

Podczas rocznego urlopu rodzicielskiego rodzicom zapewniona jest ochrona w postaci pensji i ubezpieczenia zdrowotnego. O ile w przypadku tych zatrudnionych na etat nie ma z tym problemu, o tyle z rodzicami prowadzącymi własną działalność bywa już gorzej.



Jak oceniasz kontrole przeprowadzane przez ZUS wśród samozatrudnionych rodziców?

Coraz mniej osób pracuje na umowach na czas nieokreślony, dzięki którym rodzic małego dziecka przebywający na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim objęty jest szczególną ochroną. Swoje prawa mają też rodzice prowadzący własną firmę. Jakie są różnice?

Pierwsza w przypadku "biznesmam" jest taka, że nie idą one na urlop macierzyński, a otrzymują zasiłek macierzyński. Muszą jednak o to wnioskować do właściwego oddziału ZUS. Aby wniosek został zaakceptowany, wcześniej mama powinna odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zasiłek przysługuje przez okres 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Przy urodzeniu dwójki dzieci wynosi on 31 tygodni i z każdym kolejnym dzieckiem się wydłuża.

Żeby otrzymać zasiłek, konieczne jest złożenie wniosku oraz załączenie do niego oryginału aktu urodzenia dziecka i zaświadczenia płatnika składek na odpowiednim druku (ZUS Z-3b). Mama może też skorzystać z dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 6 tygodni przy jednym dziecku i 8 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka. W tym celu powinna złożyć wniosek w ZUS najpóźniej ostatniego dnia pobierania podstawowego zasiłku macierzyńskiego.

W czerwcu 2013 r. weszły w życie nowe przepisy, które wydłużają urlopy rodzicielskie do roku. Na tych samych zasadach mamy prowadzące własne firmy mogą wnioskować o urlop rodzicielski, który trwa maksymalnie 26 tygodni. Kolejny raz trzeba więc złożyć wniosek w ZUS, najpóźniej ostatniego dnia pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego.

Z tzw. "urlopu ojcowskiego" mogą też korzystać ojcowie, którzy prowadzą swoją działalność. Podobnie jak w przypadku mam, jest to zasiłek, o który można się starać w wymiarze dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12-go miesiąca życia. Warunkiem jest także podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu na dzień rozpoczynający wnioskowany przez zainteresowanego okres.

To przepisy i teoria, a jak jest z praktyką? Dostajemy od naszych czytelników sygnały, że mamy prowadzące działalność są "na cenzurowanym" i że mają duże problemy w otrzymaniu zasiłków z trójmiejskich oddziałów ZUS.

- Jestem kosmetyczką, specjalizuję się w zdobieniu paznokci - mówi pani Beata. - Pracowałam w zakładzie kosmetycznym, jednak ze względu na cięcia kosztów dostałam od pracodawcy wypowiedzenie. Niedługo później dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Postanowiłam założyć firmę, żeby móc dalej pracować, a jednocześnie mieć ochronę już po urodzeniu dziecka. Nie chciałam oszukać ZUS-u, składki chorobowe odprowadzałam od najniższej krajowej pensji, bo dopiero na nowo zdobywałam klientki. Po porodzie ZUS odmówił mi wypłacenia zasiłku, tłumacząc niespełnieniem wymogów. Moja przepychanka listowna trwała z nimi kilka miesięcy. Na szczęście miałam dobrą księgową, która potrafiła wykazać, że wszystkie procedury zostały wykonane zgodnie z prawem i ostatecznie - cztery miesiące po porodzie - otrzymałam zasiłek.

Z kontrolą ZUS sprawdzającą, czy założenie działalności nie miało na celu wyłudzenie zasiłku spotkała się też inna nasza czytelniczka.

- Bardzo dokładnie sprawdzano wszystkie dokumenty - mówi pani Joanna z Sopotu. - Moja firma działała legalnie, więc niby nie powinnam się niczego bać, ale jednak kontrola kosztowała mnie sporo nerwów. Skończyło się dobrze i nie zakwestionowano mi prawa do pobierania zasiłku, ale nie słyszałam, żeby takie kontrole przeprowadzano u mam zatrudnionych na etat.

Zapytaliśmy w gdańskim oddziale ZUS, czy często zdarzają się sytuacje, że wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego budzi wątpliwości urzędników. Otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź, mówiącą o tym, że każda sprawa jest weryfikowana pod kątem uprawnień do zasiłku, co jest zawsze związane z weryfikacją poprawności dokonanego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego.

Działania ZUS w stosunku do samozatrudnionych mam potwierdza nam księgowa, która nie chce ujawniać swojego nazwiska. - Faktycznie miałam do czynienia z wieloma przypadkami, w których ZUS brał na celownik właśnie mamy - mówi. - Pomagałam klientkom pisać odwołania do ZUS i po wyjaśnieniach złożonych przez klientki były one w większości przypadków rozpatrywane pozytywnie.

Jeśli ZUS odmówi wypłaty zasiłku macierzyńskiego, możemy się od jego decyzji odwołać. - ZUS albo wyjaśnienia akceptuje, albo nie i w takim przypadku wysyła sprawę do sądu - wyjaśnia Łukasz Syldatk, adwokat. - Nie znaczy to, że w sądzie jesteśmy z góry skazani na przegraną. Jeśli udowodnimy, że założona działalność nie miała charakteru pozornego i nie służyła tylko wyłudzeniu świadczeń, ZUS będzie musiał nam wypłacić zasiłek. Warto więc zbierać wszelkie dowody, że faktycznie firma działała. Mogą to być paragony, e-mailowa korespondencja z klientami, zdjęcia czy oświadczenia, że dana osoba skorzystała z usługi oferowanej przez firmę.

Miejsca

Opinie (126) 7 zablokowanych

  • i dobrze, ze kontrolują (1)

    niech "wyłapują" te, które zakładają szybko działalność wiedząc już, że są w ciąży tylko po to, by dostawać potem przez rok zasiłek. Wcześniej nie pracowały lub pracowały na czarno, a będąc w ciąży szybko zakładają działalnośc i to jeszcze tuż przed porodem deklarując najwyższą możliwą składkę, a przeciez ZUS skądś potem musi brać kasę na wypłacanie tak wysokiego świadczenia przez rok - robi to oczywiście ze składek uczciwie pracujących ludzi, i tych na etatach, i tych naprawdę prowadzących działalność gospodarczą. To wyłudzanie musi się skończyć, bo one tak naprawdę okradają innych pracowników, odprowadzających składki.

    • 16 9

    • Jeśłi to było zgdone z prawem to w czym problem?
      Należy raczej wyciągnąc konsekwencję wobec tych co to wymyślili...
      Ale tak u nas nigdy nie jest.
      Ps. Nie - ja akurat tak nie robiłem.

      • 11 3

  • A gdzie mąż/ojciec?

    • 3 5

  • zabrakło jeszcze danych (1)

    Autorka artykułu mogła jeszcze napisać jakiej wysokości są te wszystkie zasiłki - o tym, że nieuczciwe buisnessmamy wyciągały po 6000pln to wszyscy wiemy. A ile się należy uczciwie pracującej mamie opłacającej najniższe składki?

    • 8 2

    • Najniższa składka -> najniższy zasiłek, proste.

      • 1 0

  • Jestem z Polski

    ale od 20 lat na Zachodzie, nie zaluje

    • 9 4

  • wyłudzenie świadczeń- zus chyba zapomina się (2)

    Jak czytam artykuł to zaczynam się zastanawiać nad etyką używanych stwierdzeń. przecież ciążą często bywa nieplanowana lub akurat się udało jakiejś kobiecie zostać mamą a zus jak zwykle dopatruje się próby oszustwa. sama prowadziłam działalność ale po kontaktach z gdańskim zusem na tuwima stwierdzilam że bycie mamą i prowadzenie firmy to się nie uda. wolałam znaleźć lipnie opłacany etat. Panie w zusie są niepomocne i na dodatek nie znają przepisów a cel jeden: jak tu nie wypłacić należnych świadczeń. polskie absurdy !!!!

    • 19 2

    • (1)

      To pewnie ta Kasia co pracuje w banku BPH i chce zawracania przez pas zieleni na trasie WZ, buahaahaha. Bo jaka normalna Kasia twierdziłaby w obecnych czasach, że ciąża bywa nieplanowana, hahahaha. Co za ciemnogród. Jasne Kasiu, dzieci przynosi bocian i nie znasz dnia ani godziny. Wracaj do podstawówki to może dowiesz się skąd się biorą dzieci i jakie mamy metody antykoncepcji. Może po ukończeniu podstawówki nie będziesz głosiła takich herezji.

      • 2 3

      • a ja nie oszukałam

        pogratuluję Ci bardzo jak za pierwszym razem uda Ci się w ciążę zajść :d, jeśli uważasz że to taka prosta sprawa, to chyba ten etap jeszcze przed Tobą, sama starałam się o dziecko kilka miesięcy, pracowałam w korporacji, dużo stresu, pracy i w ogóle, zostałam zwolniona, założyłam działalność (odetchnęłam psychicznie) i w ciągu 2 mies zaszłam w ciążę :), tez miałam problem z ZUSem, ale dla chcącego nic trudnego

        • 3 1

  • Moje wspomnienie pierwszych miesięcy z niemowlakiem i ZUSem? Ciagania po sądach przedstawicielka ZUS o usposobieniu i wyglądzie czarownicy oskarzajaca o oszustwo. Wszystko dlatego, ze podjęłam prace bedąc w ciąży. ZUS pozbawił mnie świadczeń na urlopie macierzyńskim, dołożył ogromu zmartwień i stresu. Nie miałam siły walczyć- odpusciłam. Oczywiscie wróciłam ma swoje stanowisko i pracuje w tamtej firmie juz 13 lat.

    • 2 4

  • nie piszcie bzdur. nikt nie dostaje oryginału aktu urodzenia dziecka, a już na pewno nie dostarczy go do ZUS. co najwyżej jest to ODPIS SKRÓCONY AKTU URODZENIA.

    • 2 1

  • złodziejski ZUS (1)

    Pomimo , że żona (bezrobotna ) i dziecko byli poważnie chorzy , jeździłem od szpitala do szpitala ,
    po otrzymaniu L4 - opieka na dziecko ( dodam , że prowadzę działalność gospodarczą ) pier....ny ZUS nie zaakceptował mojego zwolnienia .Wzywali mnie dwa razy do siebie , abym opisał całą sytuację na papierze i udowadniał ,że opieka mi się należała.Przez całą chorobę żony i dziecka tj. ok. 3 tygodnie praktycznie nie byłem w stanie prowadzić swojej działalności !Pomimo ,że nie wykazałem żadnych obrotów przez ten okres , Zus musiałem oczywiściwe cały zapłacić !

    • 9 2

    • Bo to pier....a Polska!

      • 0 0

  • Zazdrościcie.... (1)

    Polacy! CO za tępy i zawistny naród! Czy kogoś z was boli kieszeń,że kobieta w ciązy założy fikcyjną firmę i będzie pobierała 6 tys koła miesięcznie? Czy wam z garów coś ubędzie? Czy wy nie otrzymacie opieki lekarskiej przez to? Zazdrościcie, bo ktoś zakombinował i ma lepiej od was. Gdyby kobiety dostawąły normalne umowy o pracę, nie musiałyby kombinować, gdyby był NORMALNY socjal jak w innych krajach, a nie jednorazowe 1000zł becikowego i to jeszcze o ile go dostaniesz, to by było inaczej. Ale jest jak jest, całe życie płaciłyśmy za zus, a teraz przez rok mamy możłiwość wyciągnięcia pieniędzy na utrzymanie dziecka i rodziny...takie czasy.

    • 15 5

    • stuknij się w głowe

      • 0 3

  • Łamigłówka macierzyńska w ZUSie

    Przepisy ZUSu to jakaś paranoja! Zamiast jasno ukrócić wyłudzanie i uniemożliwić płacenie zawyżonych składek w ost. miesiącu ciąży, to oni kontrole robią! Jak byłam w ciąży, to przez 8 mieś. pracowałam i raz byłam na zwolnieniu lek.2 tyg. potem brałam 1 dzień co 3 miesiące na wykonanie badań i... to mnie zgubiło, że chciałam być uczciwa! Wysokość macierzyńskiego była zaniżona, bo nie miałam ciągłości 3miesięcznej z nowym wynagrodzeniem - podwyżkę dostałam miesiąc przed zajściem w ciążę - więc zasiłek macierzyński został policzony jeszcze sprzed podwyżki! szooook! Jakim prawem!?? Dostawałam 1tyś zł mniej, co dla mnie było kolosalną różnicą, spłacając kredyty itp. 5 mieś i spowrotem do pracy, a dziecko do dziadków. Polityka prorodzinna!!!! K...

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane