• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jeśli rodzić, to gdzie: sprawdzamy porodówki

Justyna Potorska
5 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Na każdym oddziale położniczym w Trójmieście zdrowe niemowlaki od początku przebywają w salach razem ze swoimi mamami w ramach systemu rooming-in. Na każdym oddziale położniczym w Trójmieście zdrowe niemowlaki od początku przebywają w salach razem ze swoimi mamami w ramach systemu rooming-in.

Rooming-in, konsultantki laktacyjne, złagodzenie bólu dzięki podtlenkowi azotu: to obecnie standard w trójmiejskich szpitalach. Od naszego cyklu "Jeśli rodzić, to gdzie?" minął rok. Sprawdzamy, co zmieniło się na porodówkach.



Klinika Położnicza UCK

Co jest dla ciebie najistotniejsze przy wyborze porodówki?

Przynależność placówki do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wiąże się z wykwalifikowaną kadrą i III, najwyższym stopieniem referencyjności. W praktyce oznacza to tyle, że prawie wszystkie operacje przyszłych mam czy noworodków są wykonywane na miejscu.

Zmiany? Klinika doczeka się w tym roku remontu sal porodowych: obecnie jedna z sal jest przejściowa, co nie sprzyja intymności podczas porodu.

- Na przełomie maja i czerwca zaplanowaliśmy remont: chcemy, żeby wszystkie sale porodowe były indywidualne, dodatkowo odnowimy je, wymienimy brodziki - wymienia położna oddziałowa, Elżbieta Kowiel. - Wyremontujemy też łazienki, wydzielimy jedną, dodatkową.

Na salach położniczych niewiele się zmieniło: placówka nadal dysponuje 30 miejscami w 2-,3- i 4-osobowych pokojach. Na oddziale znajdują się też dwie sale o podwyższonym standardzie - jedna z nich jest indywidualna.

Jeśli chodzi o ofertę dla mam, ważną informacją jest wprowadzenie entonoxu, czyli znieczulającego gazu rozweselającego. Nadal istnieje też możliwość wyboru znieczulenia zewnątrzoponowego, jednak w tym wypadku warunkiem jest dyspozycyjność anestezjologa.

Zaletą placówki jest bogato wyposażony oddział neonatologii. W zeszłym roku znajdowało się na nim 21 inkubatorów, niedługo będzie ich jeszcze więcej: placówka czeka na sprzęt od Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Szpital św. Wojciecha na Zaspie

Placówka na Zaspie to drugi trójmiejski szpital, który posiada najwyższy, III stopień referencyjności. Trafiają do niego noworodki ze szpitali II stopnia i I stopnia wymagające szczególnego leczenia bądź obserwacji.

- W zeszłym roku Oddział Neonatologiczny i Intensywnej Terapii Noworodka posiadał 12 stanowisk intensywnej terapii, w tym roku jest ich więcej, 16 - zaznacza Elżbieta Pilarczyk, ordynator. - Szpital otrzyma też nowy sprzęt: tomograf, dwa infanty i inkubator hybrydowy.

Podobnie jak w zeszłym roku przyszłe mamy mają do dyspozycji pięć sal porodowych wyposażonych w piłki i worki sako. Nowością jest komfortowa izba przyjęć połączona z poczekalnią dla przyszłych ojców. Podczas porodu nie ma możliwości skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego na życzenie, rodzące kobiety mogą za to poprosić o entonox - łagodzący ból podtlenek azotu.

Sale położnicze są dwuosobowe, czasami - gdy to konieczne - dostawiane jest dodatkowe łóżko. Szpital nadal nie dysponuje salami o podwyższonym standardzie, chociaż dwa pokoje są wyjątkowo schludnie wyposażone. Na oddziale nadal nie ma odwiedzin, obok znajduje się specjalna salka spotkań czynna do godz. 22.

  • Sala o podwyższonym standardzie, Klinika Położnicza UCK
  • Porodówka, Szpital Morski w Redłowie.
  • Sala położnicza w Szpitalu Swissmed
  • Sprzęt dla noworodków, Szpital Swissmed
  • Oddział Neonatologii, Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika
  • Pokój odwiedzin, Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika
  • Pokój odwiedzin, Szpital na Zaspie.
  • Sala porodowa, Szpital Swissmed
  • Sala porodowa, Szpital św. Wojciecha na Zaspie
  • Sala porodowa, Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika
  • Pokój jednoosoobowy, Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika
  • Pokój o podwyższonym standardzie, Szpital Morski w Redłowie
  • Porodówka, Klinika Położnicza
  • Trojaczki na Oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu na Zaspie.


Szpital Morski w Redłowie

Przypomnijmy: w zeszłym roku pisaliśmy o tym, że oddział położniczy gdyńskiej placówki boryka się z przepełnieniem. Pod tym względem niewiele się zmieniło.

- Cały czas przyjeżdża do nas duża liczba przyszłych mam z Gdyni i okolic, z Sopotu, a także Gdańska. Staramy się, żeby dla nikogo nie zabrakło miejsca - zapewnia Jolanta Błaś, położna.

Zaletą placówki w Redłowie są przestronne, intymne sale porodowe wyposażone w nowoczesne, komfortowe łóżka. W jednej z nich znajduje się wanna do immersji. Przy naturalnym porodzie na tę chwilę nie ma jednak możliwości korzystania ze znieczulenia zewnętrzoponowego.

Sale położnicze są - podobnie jak w Klinice Położniczej UCK - 2-, 3- i 4-osobowe. Oddział ma dwie przestronne sale o podwyższonym standardzie ze wspólną łazienką, telewizorem. Podobnie jak Szpital św. Wojciecha i Szpital Wojewódzki, placówka posiada tytuł "Przyjaznej Dziecku", co wiąże się z obecnością na oddziale konsultantki laktacyjnej, która uczy karmienia piersią. W szpitalu znajduje się też poradnia laktacyjna dla pacjentek.

W zeszłym roku pisaliśmy, że noworodki można odwiedzać tylko przez szybę specjalnej sali wizyt, ale personel zapewnia że nie ma problemu z tym, by na chwilę podejść i zobaczyć niemowlaka z bliska. Oddział neonatologii został wyposażony w nowy respirator i urządzenie nCPAP, które bezinwazyjnie wspiera oddychanie noworodków. Dzieci są przewożone do szpitali o wyższym stopniu referencyjności tylko w specjalnych przypadkach, na przykład przy dużej niedowadze.

Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika

Placówka o II stopniu referencyjności może się poszczycić schludnym, zadbanym oddziałem położniczym z 27 miejscami w salach 2- i 3-osobowych. Jest też jedna "jedynka" o podwyższonym standardzie.

W szpitalu znajdują się trzy przestronne sale porodowe wyposażone w worki, piłki, drabinki. W jednej z nich znajduje się wanna do immersji wodnej. W placówce można skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, jeśli anestezjolog jest akurat dyspozycyjny. Personel kładzie nacisk na to, by mamy rodziły naturalnie.

Ważną informacją dla mam jest także fakt, że szpital Wojewódzki posiada oddział chirurgii dziecięcej.

- Jesteśmy jednym z dwóch szpitali w Trójmieście, które mają taki oddział, oprócz nas posiada go szpital w Redłowie - tłumaczył portalowi w zeszłym roku ordynator, Piotr Zygmuntowicz - Dzięki temu współpracujemy między innymi z Kliniką Położniczą: lekarze uniwersyteccy diagnozują choroby, a niemowlęta są później hospitalizowane u nas.

Szpital Swissmed

Jedyna prywatna porodówka w Trójmieście znajduje się w szpitalu Swissmed. Oddział położniczo-noworodkowy posiada komfortowe, przestronne, wyposażone w TV i Internet sale 1- i 2-osobowe. W każdym z nich znajduje się łazienka. Personel zapewnia, że nie stawia żadnych ograniczeń jeśli chodzi o odwiedzanie mam i noworodków.

Sale porodowe są przestronne i bogato wyposażone, na korytarzu znajduje się wspólna łazienka z wanną.

- W czasie pierwszego okresu porodu można spacerować, korzystać z wanny z hydromasażem do immersji wodnej, prysznica, worka, sako, piłek, drabinek, aromatoterapii, muzykoterapii - wymienia Urszula Łaniewska, położna oddziałowa. - W czasie drugiego okresu porodu rodząca może z kolei przyjąć dowolną pozycję: na boku, półsiedzącą, stojącą oraz kuczną.

Podczas porodu można korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego i środków łagodzących ból: żelu położniczego i gazu Entonox. Na oddziale odbywają się porody lotosowe - ich założeniem jest pozostawienie pępowiny do czasu, aż sama oddzieli się od łożyska.

Niemowlaki w specjalnych przypadkach są przewożone do szpitali o III stopniu referencyjności: szpital nie posiada Oddziału Intensywnej Terapii dla noworodków.

Poród w Swissmedzie kosztuje tyle samo, co przed rokiem: 6 tysięcy złotych. W cenę wliczone są konsultacje przedporodowe.

Opinie (258) 8 zablokowanych

  • znieczulenie ?? (3)

    rodziłam w zeszłym roku, pojechałam na kliniczną nie było miejsc, na zaspie też, w końcu wyladowałam w wojewódzkim, tam nikt nie zapytał mnie o znieczulenie zewnątrzoponowe nie mówiąc już o tlenku azotu, ale najgorsze było że mąż nie mógł być z nami na sali położnic

    • 8 2

    • Trzeba zaliczyć pogadankę o znieczuleniu... (2)

      W wojewódzkim jeśli chcesz skorzystać ze znieczulenia ZZO to musisz mieć papierek, że zaliczyłam godzinną pogadankę na jego temat (odbywają się one w bibliotece szpitalnej co tydzień o określonej porze).
      Inaczej nie ma mowy o znieczuleniu (taki stawiają warunek).
      Inna sprawa, to dostępność w danej chwili anestezjologa - jeśli wszyscy są akurat zajęci, to nawet papierek nie pomoże...
      Tak czy inaczej warto odwiedzić wcześniej porodówkę na której chce się rodzić i o wszystko wypytać, nie ma wtedy niespodzianek typu "szkolenie ze znieczulenia".

      • 1 0

      • bardzo zabawne , bo wybrałam inny szpital na poród ( jak pisałam ) ale nie było miejsc , może za rezerwacje trzeba zapłacić? nie wyobrażam sobie pogadanki przed w 1 fazie porodu:) a moze przed porodem trzeba objechać wszystkie szpitale w Trójmieście ... coż przezornie byłam w trzech opisanych 2 miesiące przed porodem i jakoś w wojewódzkim nie mówili o żadnej pogadance, może mówią tylko wybrańcom

        • 1 0

      • szkolenie na temat znieczulenia

        juz nie jest wymagany papierek o przebytym szkoleniu.

        • 0 0

  • wojewodzki w Gdańsku (1)

    ja rodziłam na poczatku roku w wojewódzkim, wypadło na noc z soboty na niedziele, urodziłam w niedziele rano, nie powiem żeby połozne zachowywaly sie profesjonalnie, powinny doszkolić sie.Najpierw dwie siedziały i patrzyła na mnie jak zwijam się z bolu, a póżniej wyszły i zamknęły drzwi żeby im nie przeszkadzać. Dla mnie było to okropne przezycie. Personel wyzszy OK.

    • 5 1

    • a czy podaj juz tam gaz rozweselajacy?

      • 0 0

  • wejherwo

    jak rodzic to tylko w WEJHEROWIE!!!

    • 5 1

  • PUCK (1)

    Ja dwukrotnie rodziłam w Pucku i bardzo polecam. Jest możliwość porodu do wody. Odział jest kameralny. Lekarze, położne, pielęgniarki, salowe profesjonalne i w większości miłe. Nie ma odwiedzin w salach, tylko w pokoju wizyt. Dzieci śpią z mamusiami w łóżkach. Personel reaguje szybko i pomaga w nauce karmienia.

    • 5 5

    • niestety w Pucku już nie jest tak rewelacyjnie jak kiedyś!!!

      • 1 0

  • wojewódzki

    jeśli macie zagrożoną ciążę lub termin się opóźnia szczerze nie polecam tego szpitala. po pierwsze nie ma tam dobrej neonatologii, niby można wejść do dziecka o której się chce, a jak się przyjdzie to" a czemu pani tak wcześnie przyszła":/

    po drugie zwlekają z cc, dzięki czemu moje dziecko zostało niedotlenione i dostało 3/10 pkt.:/ na szczęście jest już dobrze, choć neurologa odwiedzamy co 1,5 miesiąca, nie wspomnę o stresie i zamartwianiu się:/

    pielęgniarki ok, niektóre nawet bardzo p. Ela i P. Iza dla mnie bomba:) Porozmawiają, doradzą.

    za to pan ordynator traktuje pacjentki jak swoją własność, co powie ma być zrobione i niby zażartuje, ale tak naprawdę jakiś taki niesmak pozostawił.

    pokój odwiedzin to jakiś żart. w ciepłych miesiącach nie ma tam czym oddychać mimo otwartego okna, no i wcześniej wspomniane siedzenia - masakra, szczególnie dla pań rodzących naturalnie.

    inna sprawa to kultura i higiena rodzących i sprzątanie po sobie w toalecie czy pod prysznicem, bo Panie sprzątające nie mogą przez całą dobę siedzieć na dyżurze i podcierać tyłków.

    spędziłam w tym szpitalu 2 tygodnie, uważam, że mogę zatem wypowiadać się na jego temat.

    Dyżurka też przeważnie jest słaba, nie twierdzę, że zawsze, ale dla kobiet, które są w pierwszej ciąży i mają jakieś plamienia czy krwawienia, pielęgniarki nie są miłe. Mają to chyba w poważaniu, takie odniosłam wrażenie. "A skąd pani wie, że to krwawienie?!. proszę czekać". Dla takiej przyszłej mamy, która panicznie boi się o swoje dziecko suche proszę czekać raczej nie jest odpowiednią reakcją.

    dużo mogłabym opowiadać...

    reasumując

    opieka Pań Położnych - w generalnej większości bardzo fachowa i miła;
    neonatologia - zależnie od zmiany, a niezależnie od zmiany mało miejsca, a co za tym idzie brak możliwości wygodnego karmienia i przebywania z dzieckiem przez całą dobę;
    lekarze - dość przedmiotowi, wszelkie bóle przejdą;
    czystość - in plus dla Pań sprzątających, minus dla samych położnic.

    • 7 2

  • Taki temat już był, więc przeklejam swoją opinię, może komuś się przyda :)

    Synka na Klinicznej urodziłam w październiku. Porodówka super, czyściutko, intymnie, położne rewelacyjne (pozdrawiam p. Anetę i p. Lucynkę!). Bardzo zależało mi na porodzie bez nacięcia o czym poinformowałam położne. Zrobiły wszystko co w ich mocy, aby krocze chronić i udało się urodzić tak jak chciałam- bez nacięcia, bez pęknięcia i bez jakiegokolwiek urazu. Muszę jednak zaznaczyć, że do takiego porodu mocno się przygotowywałam - ćwiczyłam przez prawie całą ciążę mięśnie Kegla, masowałam krocze i przede wszystkim używałam balonika Epino. Poinformowałam o tym wszystkim położne i dlatego w ogóle chciały ze mną "rozmawiać" o porodzie pierwszego dziecka bez nacięcia.
    Oddział położniczy już niestety gorzej - sale wieloosobowe (nie ma szans, żeby zmrużyć oko w sali z 4 noworodkami), pomoc laktacyjna po 3 dniach, duszno, skrzypiące łóżka i niewyremontowana toaleta, która niezbyt ładnie pachnie.
    Reasumując - porodówka super, położnictwo na 3+.

    • 2 1

  • Wejherowo jest najlepsze!!!!

    Urodziłam tam dwójkę dzieci.

    • 5 1

  • Polecam szpital Wojewódzki rodziłam w grudniu i jestem miło zaskoczona jak bede miała kolejne dziecko to też tam pojade :)

    • 5 2

  • zaspa

    zaspa - na tak, pod warunkiem że nie ma komplikacji i po porodzie szybko wychodzicie do domu, no i na "tak" - jeśli chodzi o neonatologię.
    poza tym - nie ma tam nic co pomoże rodzić: ani opieka położnych, ani warunki na oddz.połóżniczym, ani możliwość odwiedzin. ja to źle wspominam - a rodziłam w listopadzie 2012

    • 5 2

  • ja się rodziłem

    u taty w domu tzn. na plebani

    • 4 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane