• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zajęcia dodatkowe wrócą do przedszkoli

Elżbieta Michalak
12 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Konkurs dla ciekawych Gdyni przedszkolaków
Już niedługo do większości trójmiejskich przedszkoli wrócą zawieszone 1 września zajęcia dodatkowe. Już niedługo do większości trójmiejskich przedszkoli wrócą zawieszone 1 września zajęcia dodatkowe.

Samorządy robią co mogą, by do przedszkoli publicznych powróciły zajęcia dodatkowe, które zniknęły z nich niespodziewanie 1 września. Gdańsk i Sopot znalazły rozwiązanie, Gdynia jeszcze szuka.



Czy twoje dziecko uczęszcza na przedszkolne zajęcia dodatkowe?

Choć Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zmieniło swojego stanowiska dotyczącego interpretacji ustawy o oświacie z dnia 13 czerwca 2013 r., urzędnicy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie próbują znaleźć rozwiązanie na "obejście" ustawy i możliwość ponownej organizacji tzw. zajęć dodatkowych opłacanych przez rodziców.

Jeszcze kilka dni temu pracownicy trójmiejskich wydziałów edukacji stali na stanowisku, że nie do nich, a właśnie do MEN kierować powinno się petycje i skargi niezadowolenia płynące od rodziców, dyrektorów i pracowników przedszkolnych. Wygląda jednak na to, że zmienili zdanie.

Gdańsk, po kolejnym spotkaniu w sprawie zajęć dodatkowych, które odbyło się w środę 11 września, zadecydował, że wkrótce wrócą one do przedszkoli.

- Wprowadzenie zmian w ustawie o systemie oświaty nie wyklucza dobrowolnych wpłat rodziców na działalność statutową przedszkoli. Z chwilą pozyskania dodatkowych środków, dyrektor przedszkola, dla grupy lub wszystkich grup przedszkolnych, organizuje w uzgodnieniu z rodzicami zajęcia dodatkowe - tłumaczy Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Dysponentem pieniędzy jest więc dyrektor przedszkola, który może podpisać umowę cywilno-prawną z podmiotem zewnętrznym.

Sopot jako jedyny nie zaprzestał prowadzenia zajęć dodatkowych (czytaj więcej). Odbywają się one we wszystkich siedmiu placówkach, tak samo, jak w latach ubiegłych, przy czym blisko 90 proc. tych zajęć finansowana jest z dodatkowych środków z budżetu miasta, tj. 50 tys. (dzięki temu w przedszkolach zapewnione są zajęcia z języka angielskiego, logopedii i gimnastyki korekcyjnej), a część realizowana przez nauczycieli lub firmy zewnętrzne z funduszy zebranych przez rodziców.

Mimo tego sopoccy urzędnicy wciąż prowadzą rozmowy na temat tego, jak umożliwić rodzicom opłacanie zajęć dodatkowych i znaleźć jeszcze bardziej satysfakcjonujące rozwiązanie. Powstał już pewien pomysł, pozwalający rozwiązać kwestię płatności za zajęcia dodatkowe przez rodziców zgodnie z interpretacją ustawy MEN. W najbliższym czasie urzędnicy zamierzają przedłożyć go rodzicom przedszkolaków.

- Wciąż pracujemy nad rozwiązaniem i dopiero zamierzamy przedłożyć go rodzicom, ale mogę zdradzić kilka szczegółów - mówi dla Trojmiasto.pl Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Sopocie. - Chcielibyśmy, żeby zajęcia dodatkowe były realizowane w ramach podstawy programowej (czyli 5 godzin bezpłatnych), które finansuje w 100 proc. miasto. W tym czasie firma zewnętrzna uzupełniałaby je niejako o zajęcia dodatkowe, prowadzone w ramach godzin bezpłatnych. W takim wypadku umowa z podmiotami zewnętrznymi podpisywana byłaby między rodzicem a firmą zewnętrzną.

Gdynia wciąż wstrzymuje się z prowadzeniem w przedszkolach jakichkolwiek zajęć dodatkowych i zbiera informacje od rodziców na temat tego, jakich zajęć oczekują i jaka liczba dzieci będzie z nich korzystać.

- Myślimy nad rozwiązaniem i gromadzimy informacje o zapotrzebowaniu na zajęcia dodatkowe - tłumaczy Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Gdyni.

Choć prawnicy są zdania, że najnowsza ustawa o oświacie nie zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych ani opłacania tych zajęć przez rodziców, samorządy nie próbują nawet wpłynąć na interpretację ustawy przez MEN, a szukają sposobu na jej obejście. Dlaczego?

- Moim zdaniem MEN nie zareaguje na naszą petycję, nie pomogą też protesty rodziców, chyba że skrzyknąłby się związek miast polskich, choć nie wiem, czy mogłoby to coś zmienić - przyznaje Piotr Płocki. - Dlatego przyjmujemy do wiadomości stanowisko MEN i szukamy zgodnego z nim rozwiązania, które zadowoliłoby zarówno samorządy, jak i rodziców - dodaje.
Elżbieta Michalak

Opinie (70)

  • Następna masowa histeria!

    Dzieci nie potrzebują w tym wieku zajęć dodatkowych. Nie można mieć ambicji za dzieci, które powinny mieć także czas na nudę i czas dla siebie co jest potrzebne do zrównoważonego rozwoju. Jest o tym kupa książek i opracowań psychologicznych. Odnoszę wrażenie, że najwięcej krzyczą ludzie, którzy brak zaangażowania w macierzyństwo i wyrzuty z tego powodu próbują zapchać właśnie zajęciami dodatkowymi. Kompletna pomyłka.

    • 8 13

  • chcesz zajecia dodatkowe to zapisz na nie dziecko po pobycie w przedszkolu anie w czasie zajęć przedszkolnych

    • 4 11

  • rząd tępi nawet maluszków

    o młodzieży i dorosłych nie wspominając
    tępić, tępić i jeszcze raz tępić Polaków przez polaków

    • 6 0

  • Ciągle brak zajęć dodatkowych

    Dyrektorka w przedszkolu mojego dziecka ujawniła, iż pomysł Urzędu Miejskiego jest niewykonalny i ona nie będzie mogła podpisać żadnej umowy z żadnym nauczycielem zajęć dodatkowych icząc jedynie na darowizny rodziców, które są dobrowolne i nie gwarantują zapłaty nauczycielowi. Poza tym czy nauka języka w grupie 20-30 osób, (rozbisurmanionych przedszkolaków) ma jakikolwiek sens? Teoria "zajęcia dodatkowe dla wszystkich" wymyślona przez ministra-byłego nauczyciela urąga zasadom logiki oraz zasadom nauczania najmłodaszych.

    • 8 1

  • Zajęcia prywatne

    Serdecznie zapraszam wszystkich niezadowolonych rodziców na dodatkowe zajęcia języków obcych oraz sztuk walki w miłej atmosferze i w grupach do 6 osób, po zajęciach przedszkolnych w popołudniowych godzinach.Nawet do 22.00! Serwujemy napoje energetyczne dla naszych milusińskich! Koszt jednego wejścia 25 zł od osoby.Zatrudnimy też profesjonalnych nauczycieli świadczących dotychczas takie usługi na rzecz placówek publicznych!
    Dziękujemy Pani Minister! Wreszcie poparcie dla placówek niepublicznych!!!

    • 4 0

  • Paranoja (1)

    Państwo zmienia ustawę, żeby później samorządy szukały sposobu na obejście tejże ustawy, żeby wszystko mogło funkcjonować jak przed wprowadzeniem zmian. Czyli rząd i samorząd bohatersko zmaga się z trudnościami, które sam stworzył. Absurd.

    • 8 0

    • niestety...

      obawiam się, że nic nie będzie funkcjonować tak, jak przed wprowadzeniem zmian... Samorządy z pewnością nie otrzymają tyle pieniędzy, żeby starczyło na przywrócenie w przedszkolach i rytmiki, i języka angielskiego, i logopedy itd. Obym się myliła!

      • 2 0

  • Darowizny dla przedszkola

    Dowiedziałam się,że w przedszkolu 42 dzieci będą miały 3 godz angielskiego dziennie (maluszki też) z darowizną na ten cel 150 zł. miesięcznie. Nie wiem czy to fajnie? Jak to jest zorganizowane - nie wiem. Maluchy jeszcze śpią w przedszkolu. To chyba będzie spanie, jedzenie i angielski.

    • 1 0

  • do śmiechu warte

    a co,może to nauczyciel powinien opłacić naukę twojego dziecka?

    • 2 0

  • mala uwaga

    Jestem mężatką z mężem pracujemy, nie jesteśmy niepełnosprawni, mamy tylko jedno dziecko i syn dostał się do przedszkola. Też byliśmy zdziwieni - dostał się z pierwszego naboru. Można.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane