• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

Piotr Kallalas
12 czerwca 2024, godz. 09:30 
Opinie (21)
Ciąża bez komplikacji nie jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem. Ciąża bez komplikacji nie jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem.

Wakacje to czas wzmożonych podróży lotniczych, z których korzystają również kobiety w ciąży. Czy każda przyszła mama może lecieć? O czym powinniśmy pamiętać i jak się przygotować do wyjazdu i lotu?

Czy w ciąży można lecieć samolotem? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Loty wiążą się niekiedy z aktywnością zawodową innym razem z często ostatnim wyjazdem wakacyjnym bez dzieci. Pojawia się też wiele mitów wokół podróży ciężarnych.

- Ja nie mam obaw, ale na przykład moja rodzina jest już podzielona. Babcie suszą mi głowę, że to nadmierne ryzyko i że powinnam odpuścić. Podchodzę do tego racjonalnie i najpierw skonsultowałam się z moim ginekologiem, który nie widzi przeciwwskazań - mówi Marta, która wybiera się na wakacje do Hiszpanii.
Kolonie 2024. Gdzie wysłać dziecko na obóz? Kolonie 2024. Gdzie wysłać dziecko na obóz?

Latanie samolotem w ciążyNie ma przeciwwskazań dotyczących lotu samolotem dla kobiet w ciąży w przypadku, gdy ta przebiega bez komplikacji. Zaleca się jednak każdą decyzję o podróży skonsultować z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę. Specjalista rozwieje też nasze wszelkie możliwości.

W przypadku długich lotów należy pamiętać o mniej więcej cogodzinnym wstawaniu i spacerze po pokładzie, co stanowi profilaktykę zakrzepowego zapalenia żył.

Przeciwwskazaniem do lotu, oprócz komplikacji, mogą być także choroby współtowarzyszące, z jakimi boryka się kobieta w ciąży.

Z małym dzieckiem już tylko na all inclusive? Z małym dzieckiem już tylko na all inclusive?

Latanie samolotem w ciąży a linie lotniczeZanim kupimy bilety na samolot, warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danej linii lotniczej. Każdy przewoźnik ma swój regulamin.

Większość linii lotniczych dopuszcza do lotu kobiety w ciąży bez konieczności dostarczenia zaświadczenia medycznego do 28. tygodnia. Po tym terminie najczęściej pasażerki muszą przedstawić wypełniony dokument tzw. "zdolności do lotu", który musi być podpisany przez lekarza.

- W przypadku ciąży pojedynczej podróżowanie nie jest dozwolone po upłynięciu 36. tygodnia ciąży. W przypadku ciąży bliźniaczej/trojaczej wymagane jest pismo "zdolność do lotu" w okresie 28-32. tygodnia ciąży, natomiast podróżowanie jest niedozwolone po upływie 32. tygodnia ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy jesteś w stanie latać, lub jeśli wystąpiły jakiekolwiek powikłania w trakcie ciąży, skonsultuj się z lekarzem przed zarezerwowaniem lotu - czytamy na stronie Ryanair.
"Oddając mleko, czuję, że łączę się z innymi matkami"

Latanie samolotem w ciąży - kiedy dostarczyć zaświadczenie?W przypadku linii Wizz Air kobiety ze względów bezpieczeństwa mogą podróżować tylko do 34. tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży bliźniaczej). Zaświadczenie po 28. tygodniu ciąży należy przedstawić maksymalnie na 6 dni przed wylotem.

Warto jednakże każdym razem sprawdzać terminy - w przypadku polskich linii lotniczych LOT zaświadczenie musi być dostarczone na 2 tygodnie przed podróżą.

W takim dokumencie powinny być zawarte informacje dotyczące braku komplikacji, terminu porodu czy braku przeciwwskazań.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane