• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy możliwe jest wychowanie dzieci bez kar i nagród?

Katarzyna Lubańska
27 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Często nie wiemy, że możemy wychowywać dzieci inaczej, bez stosowania kar i nagród. Często nie wiemy, że możemy wychowywać dzieci inaczej, bez stosowania kar i nagród.

"Pograsz, jeśli posprzątasz pokój", "jeżeli nie poprawisz ocen, nie ma mowy o nowym telefonie" - kto z nas tego nie zna. Karanie i nagradzanie to jedna z najpopularniejszych metod wychowawczych. Sami byliśmy tak wychowywani i podobnie traktujemy nasze dzieci. Wielu rodziców wciąż obawia się bowiem tzw. "wychowania bezstresowego", czyli takiego, kiedy dziecku wolno wszystko. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, czy można wychowywać inaczej, bez gróźb i obietnic.



Polecani psycholodzy dziecięcy w Trójmieście


Czy nagradzasz i karzesz swoje dzieci?

Jeśli dziecko zachowuje się niewłaściwie, rozrabia, nie słucha rodziców, zazwyczaj pierwszą myślą jest, żeby je ukarać, czyli dajemy szlaban na komputer, nie pozwalamy wychodzić z pokoju czy na dwór. A kiedy sprawuje się dobrze i odnosi sukcesy, nagradzamy je, np. za dobre stopnie czy poukładanie zabawek.

Metoda Montessori



Jedną z metod wychowania, której filarem jest brak kar i nagród, jest system stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori. Metoda ta wciąż zyskuje na popularności na całym świecie. Polega na rozwijaniu umiejętności dziecka według jego indywidualnego tempa, z poszanowaniem jego wolnej woli.

- Stosowanie kar pokazuje, że przewagę ma ten, kto jest silniejszy. Z czasem kara traci swoją skuteczność i nie robi na dziecku wrażenia. Wykorzystywanie kar wobec dziecka bardzo często pozbawia go refleksji nad swoim zachowaniem. Psuje relacje i pokazuje, że dorosły znajduje się po przeciwnej stronie. Może motywować do kłamstwa poprzez próbę uniknięcia kary w przyszłości. Dziecko nie jest szczere w tym, co robi, bo boi się konsekwencji swojego zachowania - przekonuje Magdalena Szcześniewska, trener metody Montessori, współtwórczyni Centrum Edukacji Montessori, właścicielka Przedszkola II Mio Montessori w Gdyni.
Jak twierdzi, niektóre działania i czynności wykonujemy z powodu motywacji zewnętrznej, czyli z lęku przed konsekwencjami, dla nagrody, chcąc realizować oczekiwania innych.

- W edukacji Montessori celowo rezygnujemy z kar i nagród na rzecz motywacji wewnętrznej. Chcemy, aby dziecko żyło w zgodzie ze sobą. Motywacja wewnętrzna rozwija się zaraz po urodzeniu i jest przejawem naturalnego rozwoju oraz ciekawości świata. Uczę się dla siebie, ponieważ chcę wiedzieć więcej o świecie, który mnie otacza, pomagam innym, ponieważ sprawia mi to radość, nie czynię zła, bo wiem, że krzywdzi to innych - mówi Magdalena Szcześniewska.
Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

Nagrody są często nieefektywne i przynoszą efekt odwrotny od zamierzonego. Nagrody są często nieefektywne i przynoszą efekt odwrotny od zamierzonego.

Nieefektywne nagradzanie



Nagrodą może być naklejka, ocena, pieniądze, słodycze, czas spędzony z rodzicem czy wyjście do kina. To bardzo popularna forma wzmacniania pozytywnego.

- Po drugiej stronie szali znajdują się nagrody. Są one nieefektywne i często przynoszą przeciwny efekt do zamierzonego. Spada motywacja i bezinteresowna chęć pomocy, ponieważ pomoc uzależnia się od otrzymania nagrody czy pochwały słownej. Ludzie odnoszą mniej sukcesów, kiedy są nagradzani, ich motywacja do dalszej pracy spada, kiedy przestają je otrzymywać. Pomagam dlatego, że chcę otrzymać nagrodę, a nie, bo czuję taką potrzebę. Przestaję myśleć o sobie, że jestem miły, pomocny, tylko tę pomoc uzależniam od otrzymania nagrody. Dzieci, które trafiają do tradycyjnego systemu nauczania, często mierzą się z niezrozumieniem, które wynika ze stałego oceniania ich postępów i kary w postaci złej oceny bądź smutnej buźki przyklejonej do tablicy manipulacyjnej. Powoduje to stres i dzieci zaczynają tracić swoją ciekawość i motywację wewnętrzną - twierdzi Magdalena Szcześniewska.

Brak pochwał słownych



Metoda Montessori zakłada także brak pochwał słownych, co wydaje się wyjątkowo trudne. Naturalnym wydaje się pochwalenie dziecka za np. rysunek czy dobry uczynek.

- Pochwała słowna to również nagroda. Skutki chwalenia przynoszą podobne efekty jak stosowanie nagród. Generują presję, która działa negatywnie przy wykonaniu kolejnego zadania. Maleje przez to zainteresowanie daną czynnością. Dzieci rzadziej podejmują ryzyko. Głównym celem staje się dla nich zdobywanie pochwał. Im bardziej chwalimy, tym one bardziej tego potrzebują. Chcemy, aby dziecko namalowało rysunek dla siebie, a nie dlatego, że je za to pochwalimy. Dzieci bardzo często potrzebują informacji zwrotnej. Na pytanie dziecka: "mamo, czy pięknie narysowałam domek?" odpowiedzmy: "a czy tobie się podoba?". Nie będzie to naszą subiektywną oceną ani pochwałą słowną. Mówmy to, co widzimy, nie oceniajmy zachowania. "Widzę, że się bardzo napracowałaś, rysując ten obrazek, i użyłaś wielu kolorów" - tłumaczy Magdalena Szcześniewska.
Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

Kids Skills "Dam radę" to jedna z metod, którą można zastąpić system kar i nagród. Kids Skills "Dam radę" to jedna z metod, którą można zastąpić system kar i nagród.

Metoda Kids Skills



Warto także przyjrzeć się metodzie Kids Skills "Dam radę", która jest oparta na Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach (PSR). Autorem metody jest dr Ben Furman - fiński psychiatra i psychoterapeuta. System ten opiera się na kilkunastu krokach, podczas których dziecko, razem z terapeutą oraz przy wsparciu najbliższego otoczenia społecznego, konstruuje nową rzeczywistość, w której problem nie występuje.

Pojawia się za to umiejętność, której dziecko się uczy i nad którą pracuje, zwiększając tym samym poczucie własnej skuteczności, pewność siebie, a także rozwijając swoje mocne strony i odnajdując nieuświadomione zasoby.

- Jeżeli ukarzemy dziecko, w przyszłości wzmocnimy negatywne zachowania, a co za tym idzie agresję. Kara działa na krótki czas. Należy również rozróżnić karę od konsekwencji. Konsekwencje są czymś spodziewanym przez dziecko, rodzic uprzedza je o ewentualnej konsekwencji. Jednym z takich sposobów, którym można zastąpić system kar i nagród, jest praca z dzieckiem w oparciu o podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach, a mianowicie metodę Kids Skills "Dam radę", którą mogą stosować zarówno specjaliści, ale również sami rodzice. W tym podejściu problem przekształca się na pożądane przez dzieci umiejętności. Dzieci chętniej uczą się czegoś nowego, zamiast słuchać o tym, co im nie wychodzi, z czym sobie nie radzą i w dodatku są za to karane. Istotą podejścia jest akceptacja potrzeb dziecka i wspólne poszukiwanie rozwiązań. Poza tym stosując kary, mówimy dziecku, czego ma nie robić, zamiast tego, jak powinno się zachować i dlaczego. Ważna jest empatia w stosunku do dziecka i akceptacja jego uczuć - wyjaśniają specjalistki z Centrum Terapii Słowik Medica - Katarzyna Kuchnowska, psychoterapeuta i pedagog, i Marta Pawełek, psycholog, terapeuta TSR.

Gdzie szukać pomocy psychologicznej w Trójmieście?


Trudne zachowanie dziecka - jak sobie radzić



Niektóre dzieci wymagają większej uwagi, są uparte, buntują się, zdarza się, że nie chcą wyjść z domu, umyć zębów lub żądają czegoś, na co z pewnością nie można pozwolić. W takich przypadkach, np. gdy dziecko tak się zachowuje w miejscu publicznym, rodzic często ucieka się do gróźb i obietnic. Jak sobie radzić w takich sytuacjach bez karania i nagradzania?

- Jednym ze sposobów poradzenia sobie w tej sytuacji jest zrozumienie i akceptacja potrzeb dziecka. Czasami wystarczy konstruktywna rozmowa oparta na empatii, bo dziecko dokładnie wie, czego potrzebuje, i zdarza się, że komunikuje to krzykiem lub poprzez trudne emocje. Naszym zadaniem jest pokazanie dziecku, że jest przez nas rozumiane - przekonują specjalistki Centrum Terapii Słowik Medica.
Czytaj też: W czasie deszczu dzieci się nudzą, czyli co robić w Trójmieście, gdy pada

Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie. Sami postępujmy tak, jak byśmy chcieli, żeby nasze dzieci się zachowywały. Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie. Sami postępujmy tak, jak byśmy chcieli, żeby nasze dzieci się zachowywały.
- Wychowanie za pomocą kar i nagród często wydaje się łatwiejsze. Ale to tylko pozory. Spójrzmy na wychowanie dziecka pod kątem długoterminowym. Czasami to strach dzieci przed rodzicami, przed uniknięciem kary skutkuje tym, że robią to, co się im każe. Prowadzi to do nadmiernej potrzeby zadowalania innych. Chcemy, aby dzieci nie robiły pewnych rzeczy, ponieważ są złe, a nie z powodu naszych zakazów i kar. Dzieci odnoszą większe postępy w nauce, kiedy rodzic stwarza im więcej okazji do samodzielnego podejmowania ryzyka. Nie nagradzajmy za dobre stopnie nagrodą - to nagroda za nagrodę. Dorosły pełni rolę sędziego. Osądza, co jest dobre, a co złe. Wychowywanie dziecka to długotrwałe relacje z nim. Wspieranie na każdym etapie jego rozwoju. Bycie akceptowanym takim, jakim się jest, bez żadnych warunków, pomaga budować zaufanie do samego siebie, doświadczać i podejmować ryzyko - przypomina Magdalena Szcześniewska. I dodaje:
- Z wewnętrznego zadowolenia bierze się odwaga, by sięgać po sukces. W stresującej sytuacji policz do 20 i poczekaj, aż emocje opadną. Czasami spojrzenie na sytuację po jakimś czasie powoduje, że widzimy ją inaczej. Pokazuj empatię swoim zachowaniem. To, co uczy dzieci, to modelowanie. Pomagaj dziecku w radzeniu sobie z emocjami. Pokaż, jak wyciągać wnioski, nabywać umiejętności i osiągać swoje cele. Pozwala to na wspólną naukę i wsparcie. Pytanie, czym zastąpić kary, jest tym samym co: jak mam inaczej kontrolować zachowanie dziecka?

Miejsca

Opinie (292) 5 zablokowanych

  • Nagrody i kary sprawdzaja sie tylko i wylacznie w srodowiskach prymitywnych. Tu inaczej nie mozna: albo kij, albo marchewka i dopiero wtedy jest efekt. Proszenie nie ma sensu, poniewaz jest traktowane jako objaw slabosci. Stad ze strony wladzy nakazy i zakazy, a jak prol jes grzeczny to dostanie cukierka w jakiejs smieciowej loterii czy bezuzytecznej bonifikacie. Zupelnie inaczej jest w przypadku intelektualistow (nie mylic z bezmyslna tzw "inteligencja pracujaca") - tu nagrody i kary sa postrzegane jako sloma z butow.

    Wychowywanie dziecka w tak prymitywnym systemie swiadczy o wrodzonej tepocie i braku jakiegokolwiek autorytetu

    • 3 6

  • (4)

    Oczywiście stosuje kary i nagrody w wychowaniu dziecka. Czasem nie da się inaczej, nie można pozwolić dziecku na wszystko, musi wiedzieć, że wielu rzeczy nie wolno. Zabraniam czasami dzieciakom oglądania telewizji czy grania na telefonie. Jeśli je nagradzam to słownie albo drobnymi upominkami takimi jak gry planszowe. Ostatnio córka dostała ode mnie grę Złap Robala. Zasłużyła, więc tak ją nagrodziłam.

    • 8 2

    • Zasłużyła wiec tak ją nagrodziłam - straszne.

      • 0 0

    • Pomijając tę tandetną kryptoreklamę (1)

      Trochę mieszasz. Oczywiście że są granice, jest dyscyplina, są konsekwencje. Nie ma kar i nagród. Wymaga to więcej wysiłku, ale szybko procentuje, bo działa na zasadzie rozumienia, a nie tresury.

      • 1 0

      • Zgadzam się, jednak pojawił się u mnie problem wybiegania przez dziecko na ulicę- droczy się,

        raczej nie pozwolę mu na odczucie konsekwencji, chyba dam klapsa, tłumaczenie, rozmowy nie pomagają, idziemy po chodniku- ja trzymam dziecko silnie za rękę, ono się wije i chce wybiec na ulicę. Jak tutaj zastosować ,,dyscyplinę i konsekwencje" ?

        • 0 1

    • Można po prostu dać prezent za darmo, bez okazji

      Jak będzie nastolatką to będzie się gimnastykować, by przypodobać się chłopakom bo przecież trzeba zasłużyć na nagrodę. W pracy będzie zostawać po godzinach i robić za dwoje, bo trzeba zasłużyć. Oczywiście tego nie życzę.

      • 0 0

  • kwestia interpretacji

    Oprócz kar i nagród jest też system polegający na konsekwencji.
    Jest pewien system zasad w domu np. nie gramy w planszówki gdy jest brudno bo się niszczą , bo chcemy aby nam długo służyły itp.

    W tym kontekście przytoczone zdania nie mają związku z karą czy nagrodą. Konsekwencją bałaganu jest fakt, że nie możesz pograć i najpierw musisz posprzątać ........zakładając ,że wypowiedź jest kierowana do osoby ,która nabrudziła.

    Pograsz, jeśli posprzątasz pokój" ( kolejne przypomnienie jakie są obowiązki wcześniej ustalone)
    bądź "Pograsz, gdy posprzątasz pokój" (to samo lecz "gdy "robi lekką różnicę - łagodzi wypowiedź ale nie zmienia jej sensu choć mi bardziej pasuje)

    • 8 1

  • Strasznie księdzem... lub zapisaniem na religię (1)

    Super się sprawdza!

    • 6 3

    • dobre, dobre

      • 2 0

  • Grunt ze bedzie mozna ksztalcic na Polskich, narodowych, katolickich uczelniach bez jakis zagraniczniakow... Ma byc brunatnie, k

    "Polskie uczelnie są dla polskich studentów. To oczywiste. Tak jak polska nauka jest dla Polski, bo jest finansowana przez Polaków. Była pewna przesada, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie uczelni, które było priorytetem Jarosława Gowina. Zmieniamy to" - słowa ministra Czarnka były nawiązaniem do akcji Młodzieży Wszechpolskiej, która w zeszłym tygodniu zorganizowała protest pod UAM w Poznaniu - "UAM dla Polaków".

    • 3 0

  • (1)

    Do umysłu niektórych ADHD-owców można dotrzeć tylko solidnym laniem.
    Pas skórzany, wojskowy. Kosztuje tylko 50 zł. Nie zużywa się, można stosować o dowolnej porze, przed i po jedzeniu. Należy unikać bicia klamrą oraz nie bić dziecka po głowie. Likwiduje niepożądane zachowania, tak zwane "ADHD", fochy, dąsy, uczy dobrych manier oraz bycia grzecznym. Leczy dysgrafię dysleksję i wiele innych schorzeń z którymi współczesna medycyna sobie nie radzi .Przy tak wielu zaletach nie posiada wad. Pomaga również poprawiać wyniki w nauce. Można stosować przy walce z nałogami. Polecam serdecznie wszystkim którzy mają problemy z dziećmi. Zwolenników bezstresowego wychowania uprasza się o niezabieranie głosu. Pozdrawiam.

    • 4 10

    • Albo prymitywna prowokacja albo absolwent jakiejs szkoly katolickiej? Alternatywnie zadnej szkoly

      Skrzywdzony przez rodzicow i otoczenie

      • 7 1

  • Niech się uczą od małego (5)

    Bez pracy nie ma kołaczy.

    • 3 3

    • Jak to nie ma... wystrczy ksiazeczka partyjna i brak strachu przed brazowym nosem i jezykiem

      • 2 0

    • To jest jedno z haseł (2)

      do prania mózgów w szkołach przez które to pranie życie na ziemi wygląda jaki wygląda.

      • 3 0

      • Matematyka... wazna jest matematyka (1)

        4.800.000 ️na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy
        5.000.000 ️wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA
        5.500.000 ️na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa
        7.500.000 ️cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza
        10.000.000 ️na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek
        10.000.000 ️zniknęło w upadającej, państwowej stoczni gryfia za stępkę promu Morawieckiego
        12.000.000 ️na zabawę na lotnisku w "lądowanie Antonowa"
        17.000.000 ️na testy które "uległy zniszczeniu w transporcie LOTu
        20.000.000 ️na testy które okazały się nieskuteczne
        25.000.000 ️łącznych dotacji na biznes męża naszej Beatki, prywatna szkoła
        27.000.000 ️przepłacone firmie znajomego Macierewicza za testy z Turcji, 6x drożej niż polskie
        30.000.000 ️stracił szumnie upaństwowiony, konający Autosan za 20 min spóźnienia na przetarg
        40.000.000 ️na łapówki dla KNF za przejęcie banku za złotówkę
        50.000.000 ️na projekt księdza egzorcysty, od resortu Ziobry
        65.000.000 ️wyprowadzone przez senatora PiS z fundacji SKOK
        70.000.000 ️na nielegalny druk kart wyborczych
        111.000.000 ️na jachty, niedziałające strony internetowe i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej,
        115.000.000 ️poszło wg. raportu NIK na lewe przetargi w służbie więziennej Patryka Jakiego
        140.000.000 ️na biznes brata i żonki ministra $zumowskiego
        165.000.000 ️dotacji z budżetu państwa na prywatne muzeum Tadeusza Rydzyka i jego biznesy
        200.000.000 ️na respiratory od handlarza bronią (dane lista ONZ), respiratorów nie dostarczono
        500.000.000 ️dla książąt Czartoryskich od Glińskiego, pieniądze znikły, fundacja upada
        1.000.000.000 ️straciły łącznie państwowe Enea i Energa na budowie elektrowni Ostrołęka
        1.200.000.000 ️znikło w GetBack, to państwowe banki czyściły portfele z długów na koszt GetBack
        1.300.000.000 ️promesy kredytowej PKO dla spółki Kaczyńskiego Srebrna na dwie wieże
        1.500.000.000 ️na roczne wynagrodzenia katechetów

        • 4 0

        • to nie wszystko...

          2.000.000.000 ️na nową planszę pogody w TVP,
          5.000.000.000️ wypłacił Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom 13 upadłych kas SKOK
          90.770.000.000️ (prawie sto miliardów złotych) pustych i bez pokrycia wydrukował pan Glapiński w NBP na wykup obligacji rządowych (dane samego NBP na początek 06.2020)
          112.000.000.000 ️dziura w VAT za rządów Banasia i Morawieckiego 2016-2019, dane ministerstwa
          1.071.900.000.000️️️ (jeden bilion, 71 miliardów, 900 milionów złotych) zadłużenie skarbu państwa na koniec kwietnia 2020

          • 2 0

    • A co

      Ma piernik do wiatraka?

      • 0 0

  • Żadne Montessori (1)

    A później chodzą takie rozpuszczone g*wniaki, co rodzicom w głowie nowoczesne wychowanie

    • 3 2

    • Najlepsze jest biblijne...

      • 1 0

  • Paranoja (1)

    Zamknijmy więzienia! Kary są nieludzkie! I nie mają absolutnie żadnych walorów. A z mordercami i pedofilami rozmawiajmy! Z wolnej stopy, oczywiście. I jeszcze piszmy kredą na asfalcie, że nie zgadzamy się na karanie! To oczywiście sarkazm.

    • 5 2

    • Przestępcy i pedofile na ròwni z dziecmi....

      Niech pomyślę... elektorat jarozbawa?

      • 2 0

  • (1)

    Jaki śmieszny pan z brodo.

    • 3 1

    • Absolwent KUL

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane