• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przedszkole nie działa? Czesne należy zapłacić

Ewa Palińska, Wioleta Stolarska
27 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Rodzice nie chcą płacić czesnego, ale mają taki obowiązek. Dotyczy to nie tylko placówek niepublicznych, ale też publicznych żłobków czy przedszkoli. Rodzice nie chcą płacić czesnego, ale mają taki obowiązek. Dotyczy to nie tylko placówek niepublicznych, ale też publicznych żłobków czy przedszkoli.

- Właściciele niepublicznych placówek powinni zwracać rodzicom opłaty za posiłek, ale mogą pobierać czesne - takie jest stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sprawie opłat za przedszkola i żłobki w czasie zawieszenia ich działalności z powodu epidemii koronawirusa. Ministerstwo Edukacji sugeruje natomiast, aby rodzice i właściciele ustalili satysfakcjonujące obie strony niższe stawki. W przypadku placówek publicznych decyzja o zwolnieniu z opłat bądź nie zależy od samorządu.



Czy rodzice podopiecznych niepublicznych żłobków i przedszkoli nadal powinni płacić czesne?

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego okres zamknięcia szkół i przedszkoli został wydłużony do Wielkanocy ( przypominamy, że zajęcia dydaktyczne nie odbywają się od 12 marca ). Zamknięte są również uczelnie wyższe, a także żłobki i inne placówki oświatowe w całym kraju.

"Placówki nie działają, więc nie będziemy płacić"



Dla wielu rodziców fakt zawieszenia działalności placówek był jednoznaczny z zaprzestaniem płacenia czesnego.

- Dlaczego mam płacić za coś, z czego nie korzystam? Przecież to by było nielogiczne - mówił Wojtek, którego córka uczęszcza do jednego z niepublicznych gdańskich przedszkoli.
Właściciele żłobków i przedszkoli niepublicznych zwrócili się do rodziców z prośbą o wsparcie i zrozumienie. Bez opłat z tytułu czesnego placówkom grozi bowiem bankructwo - nie będą w stanie wypłacić pensji pracownikom oraz opłacić rachunków, a - jak przekonują - koszty stałe mają ogromne.

Prowadzący i właściciele niepublicznych placówek opiekuńczych, wychowawczych i edukacyjnych wystosowali też list otwarty do polskiego rządu, odnoszący się do trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Zobacz jego treść.

Właściciele przedszkoli i żłobków apelują o zrozumienie i pomoc


Ministerstwo Edukacji: dotacje nie zostaną wstrzymane



Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało stanowisko, że w czasie zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu pandemii udzielanie dotacji przez samorządy niepublicznym placówkom (a także tym o charakterze publicznym, ale nieprowadzonym przez samorządy) powinno odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - art. 30c - PDF

Fakt, że gminy nie mają podstaw, aby kwestionować wysokość dotacji lub uchylać się od ich wypłaty, nie uspokaja jednak właścicieli placówek niepublicznych. Aby przetrwać, potrzebują też wpłat z tytułu czesnego, a wielu rodziców się od nich uchyla, tłumacząc, że nie będą płacili za usługi, które nie są świadczone.

Rodzice powołują się na raport UOKiK z 2008 r., dotyczący kontroli wzorów umów stosowanych przez przedszkola niepubliczne z 2008 r. Wówczas uznano, że jeśli w umowie z przedszkolem znajduje się postanowienie, że placówka pobiera czesne nawet w czasie, kiedy nie świadczy usług, to jest to klauzula nieważna, ponieważ jest wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych.

UOKiK zmienia stanowisko - czesne każe płacić, ale zachęca do negocjowania warunków



Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek "Dziennika Gazety Prawnej" ponownie odniósł się do sprawy, łagodząc stanowisko sprzed dekady. Podkreślono w nim, że sytuacja jest nadzwyczajna, należy więc podjąć nadzwyczajne kroki.

- Nie ma w tym winy ani przedsiębiorców, ani rodziców. Właściciele placówek nie mogli tej sytuacji przewidzieć, planując ryzyko biznesowe. Doszło do nadzwyczajnej zmiany okoliczności, co przewiduje też Kodeks cywilny w stosunkach cywilnoprawnych, to tzw. klauzula rebus sic stantibus - przekonuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. - Każdy przypadek należy oceniać odrębnie. Strony umowy muszą się porozumieć, jak sprawiedliwie dzielić koszty czesnego. Tak by przedsiębiorcom umożliwić przetrwanie, a jednocześnie nie przerzucić na konsumentów całości ciężaru utrzymania przedszkoli i żłobków. Z pewnością niedopuszczalne jest pobieranie czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, np. opłaty za wyżywienie nie powinny być pobierane - dodaje.
UOKiK zaapelował do rodziców i właścicieli o wypracowanie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony. W przypadku ewentualnych sporów z prywatną placówką konsumenci mogą skorzystać z mediacji bądź bezpłatnej pomocy prawnej, np. rzeczników konsumentów. Ostatecznie o racji strony będzie rozstrzygał sąd.

Co z opłatami w publicznych placówkach?



W nieco lepszej sytuacji są rodzice, których dzieci korzystają z usług publicznych placówek. Tu decydują samorządy.

W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku. Jak wyjaśnia Wydział Rozwoju Społecznego, w przypadku opłaty stałej (maksymalna stawka wynosi teraz 492 zł) rodzicom przysługuje zwrot 50 proc., jeśli nieobecność dziecka w placówce z powodu choroby trwa dłużej niż 11 dni roboczych (ciągła nieobecność).

- Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzice normalnie płacą za każdą rozpoczętą godzinę powyżej 5 h realizowanej podstawy programowej, dlatego w obecnej sytuacji nie ponoszą żadnych kosztów - informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.
W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku. W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku.
Z kolei sopocki magistrat deklaruje, że "w publicznych przedszkolach i żłobku w Sopocie rodzice nie będą ponosili opłat za czas, kiedy te placówki nie pracują".
13:59 31 MARCA 20

Opłaty za żłobki (10 opinii)

Może podejmiecie temat opłat za żłobki, które są bezprawnie żądane? Instytucja nie świadczy usługi wiec nie powinna pobierać opłat. Zwracane jesteś tylko za wyżywienie. Wszyscy zanlezliśmy się w trudnych sytuacjach.
Może podejmiecie temat opłat za żłobki, które są bezprawnie żądane? Instytucja nie świadczy usługi wiec nie powinna pobierać opłat. Zwracane jesteś tylko za wyżywienie. Wszyscy zanlezliśmy się w trudnych sytuacjach.

Miejsca

Opinie (519) 9 zablokowanych

  • tylko kompromis (1)

    może uratować obecną sytuację. Ale roszczeniowa postawa władz przedszkoli i płatność wymagana w 100% to kpina.
    Jeżeli chcą iść na kompromis to już lepiej.
    Jakoś trzeba płacić, tam też ludzie są zatrudnieni. W przypadku braku kasy to to wszystko się pozamyka, kryzys minie a rodzice wtedy będą mieli myślę grubszy problem.

    • 8 1

    • I takie roszczeniowe postawy nie mogą być tolerowane

      Jeśli w obecnej sytuacji nie chcą iść na kompromis, to powinni zniknąć z rynku. Na ich miejsce przyjdą inni. Rodzice niech się skrzykną i zaproponują 60% czynszu. Jeśli przedszkole będzie stało przy swoim, to solidarnie złożyć wypowiedzenia i przestać płacić. Ten 'blackout' i tak pewnie do wakacji się nie skończy.

      • 5 0

  • 50/50 to jedyne rozsądne rozwiązanie

    Do właścicieli przedszkoli i żłobków, którzy mają czelność żądać 100% czesnego. Rozumiem, że chętnie zapłacilibyścle też za obiad w restauracji, która jest zamknięta i przez to nie serwuje dań??? Bo przecież restauratorzy muszą za coś żyć.

    • 12 3

  • za co płacić jak się z tego nie korzysta tak jak bym poszedł do sklepu i zapłacił za telewizor i go zostawił

    • 3 0

  • Przedszkola to nie problem a kto uratuje Banki jak ludzie teraz nie beda placic rat kredytow

    Placcie kredyty ludzie bo banki zamkna i nie bedzie gdzie trzymac waszej kasy. Potem wam spowrotem za kare nie otworza konta i bedziecie mieli ciezko.

    Pomagajmy też bankom!

    • 7 0

  • Kancelarie prawne mowia jednoznacznie - nie trzeba placic i nalezy sie zwrot kosztow od 11marca (2)

    https://rpms.pl/koronawirus-a-oplaty-za-zlobek-i-przedszkole/

    • 9 0

    • Czyli role się odmieniły (1)

      To nie rodzice mają prosić o obniżenie czesnego, tylko przedszkola mają prosić rodziców o wsparcie. Bo czesne, jak juz wiem, się nie należy.

      • 4 0

      • tak. nie nalezy sie czesne i przedszkola musza oddac opłaty od 11marca do 31marca

        jezeli pobieraja oplaty z góry.

        • 3 0

  • Do włascicieli przedszkoli. Wystawianie faktur za uslugi ktore nie byly wykonane jest faszerstwem , przestępstwem skarbowym (5)

    Jak ktos z rodzicow dostanie fakture falszywą moze sierować się prosto do najblizszego Urzędu Skarbowego z donosem!

    • 8 6

    • Tak po ludzku (3)

      Watpie aby taka interpretacje w obecnych okolicznosciach przyjal US. Zreszta tak po ludzku to ci ludzie walcza o utrzymanie interesu,miejsca dla naszych dzieci,zdrodla dochodu i miejsc pracy. Wiec jesli sami mamy prace,regulujmy zobowiazania choc w jakims zakresie .Patrzmy szerzej ,a nie tylko tu i teraz w oparciu o prawo,ktore niekoniecznie powinno miec zastsowanie w tym wyjatkowym dla ludzkosci czasie.

      • 3 6

      • gdyby ci chciwi i roszczeniowi wlasciciele przedszkoli zachowywali sie wczesniej po ludzku to tak. (1)

        Ale placicli minimalna krajowa ciezko charujacym nauczycielką, robili selekcje, oraz pobierali jakies dziwne opłaty za wszystko, co chwilę. Sami pławili się w luksusie,
        pobierali za dziecko 1dno tyle co na reke dostawala nauczycielka a dzieci bylo 20 w grupach.
        To chytre chciwe janusze byznesu. Zerowali na rodzicach i przedszkolankach, Nie nalezy im się żadna pomoc. Bo oni nikomu nigdy nie pomagali tylko wykozystywali i rodzicow i nauczycieli.
        won z burakami

        • 7 2

        • Dokładnie. Mam takie same spostrzeżenia.

          • 4 1

      • Samarytanka. Jak mąż zarabia to łatwo

        się wydaje.

        • 1 2

    • Ale głupoty...

      Za usługę przedszkolną płaci się ryczałt i nijak to się ma do Twoich fantasmagorii.

      • 1 1

  • Przypomnijcie sobie jaka laske robili wlasciciele przedszkoli

    te selekcje, przyjomwali dzieci z łaską, kosmiczne opłaty, dotacje od państwa, jakieś wpisowe wypisowe , za wszystko plać, płać i ciesz się że dziecko ma przedszkole i morda w kubeł.
    Porzypomnijcie sobie że płacili miej nauczycielom niż państwowe przedszkola.

    A teraz robią z siebie ofiary????

    • 15 3

  • Wstrzymanie platnosci to problemy gospodarcze. Na zwolnieniu tez nam placa, choc pracy nie wykonujemy (7)

    Jezeli wstrzymamy masowo oplaty to w konsekwencji zatrzymamy gospodarke ,co wczesniej czy pozniej do nas wroci w postaci bezrobocia,inflacji itd. Minimalizujmy w tym wyjatkowym dla wszystkich czasie ryzyko zapasci gospodarczej. Firmy firma tez nie placa bo kryzys,choc czesto maja srodki finansowe.Musimy byc razem w tym trudnym okresie i wspierac sie, kazdy z czegos rezygnujac. Moje dziecko chodzi do prywatnego przedszkola i my placimy 60 %,a przedszkole obniza 40 %.W "normalnej" rzeczywistosci nie byloby naszej zgody,teraz jest ok.Mamy prace ,wiec chcemy by inni tez ja mieli.

    • 10 8

    • zansz ta zabawe z piosenka i krzesłami (4)

      ostani nie ma na czym siedizec. Wiec bierz udział w tym tancu do konca.

      • 4 3

      • (3)

        A Ty przyslowie: jak idziesz w gore,to sie wszystkim klaniaj,bo moze bedziesz wracal ta sama droga?

        • 4 2

        • dokładnie to zastosuj to chytrych wlascicieli przedszoli (2)

          placili nauczycielką na ręke tyle co rodzic płacił za 1dno dzicko. Robili wiecznie łaskę a sami pływali w luksusie.
          Oni wlasnie teraz wracają tą samą drogą

          • 6 3

          • (1)

            Wszyscy wlasciciele przedszkoli tacy zli,a wy ,my tacy dobrzy? Wlasnie czytam,widze i obserwuje.Ja nie mam i nie mialam takich doswiadczen,o ktorych Ty piszesz. Ciekawe czemu? bo moze relacje to sprzezenie zwrotne?co dajesz to odbierasz?

            • 5 4

            • ja w karmę nie wierzę - nie moja 'parafia'

              ale nauczyciele dostają minimalną pensję a rodzice płaca ponad 1tys pln na miech. A posrednik pływał w luksusie. Jak masz ochotę to wspieraj posrednika.
              Wg. mnie lepiej z sasiadem nająć przedszkolankę dla 4ki dzieci wspolnie i placic jej nawet wiecej niz w tym przedszkolu.

              • 5 2

    • Dobra, ale nie 100%, tylko np. 60%

      Utrzymywanie pełnej stawki to w obecnej sytuacji kpiny.

      • 9 0

    • No właśnie mówisz ze Ty masz prace, a ja odkąd jest taka sytuacja pracy nie mam, jestem przedsiębiorca któremu od Państwa nie należą sie oferowane tarcze antykryzysowe. Posyłałam 2 dzieci do przedszkola które łaskawie obniżyło mi czesne o 90zł na dziecko i apeluje -wspierajmy sie... mnie nikt nie wspiera i nie wiem z czego bede żyć za 2,3miesiace. W tej sytuacji płatność za przedszkole które jest zamknięte i nie wywiązuje sie z umowy jest na samym końcu mojej listy płatności.

      • 4 0

  • Nie rozumiem...... (1)

    Skoro po 2 czy tam 3 tygodniach wszyscy już mówią o bankructwie to raczej od dawna biznes był do zamknięcia i nie rentowny?

    • 15 1

    • Koszty stale zlobka

      Dla 30ski dzieci zatrudniajacego 6 pań na um o prace to kolo 24-26 tysiecy...
      Marża na jednym dziecku to okolo 150-200 pln
      Teraz rozumiesz?

      • 0 0

  • Przedszkole powinno pokazac 'financial statement' za ostanie lata - jaka ma marze i jak bylo zarzadzane (3)

    Jesli potrzebuje srodkow to trzeba robic emisje udzialow. Rodzice powinni móc zainwestwoac pieniadze w przedszkole po cenie spolki P/E = 5, czyli sredni dochod z ostanich 10 lat razy 5 to wartosc spolki, podzielic na np 100tys udzialow i sprzedac te udzialy chetnym. A potem dzielic sie zyskami firmy z udzialowcami wyplacajac dywidendy.

    Tak to sie robi w cywilizacji. A nie jakies szantarze ze dziecka ci nie przyjme za rok. Za sam taki tekst nalezy sie bankrut.

    • 9 2

    • 'financial statement' heloo ...tu jest Polska (1)

      • 2 2

      • ok sprawozdanie finansowe tu sie to nazywa?

        • 2 0

    • Pośród 500

      jedyny sensowny komentarz. Mówię jako finansista i sam jestem w szoku, że ten komentarz mnie dziwi. Chyba za mocno przesiąknąłem Polską.. do zapamiętania.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane