• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przymusowy szturm sześciolatków na szkoły

Katarzyna Mikołajczyk
21 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Do tej pory rodzice decydowali o tym, czy ich dziecko pójdzie szybciej do szkoły. Od września 2014 r. do pierwszych klas trafią wszystkie dzieci urodzone w 2007 i pierwszej połowie 2008 roku. Do tej pory rodzice decydowali o tym, czy ich dziecko pójdzie szybciej do szkoły. Od września 2014 r. do pierwszych klas trafią wszystkie dzieci urodzone w 2007 i pierwszej połowie 2008 roku.

W Trójmieście rekrutacja do oddziałów przedszkolnych działających przy szkołach trwa do końca maja, jednak już teraz brakuje tam miejsc. Dlatego rodzice, którzy zdecydowali, że ich dzieci pójdą do "zerówki" w szkole, mniej lub bardziej subtelnie są nakłaniani do zapisywania swoich pociech do pierwszych klas.



Czy popierasz reformę obniżenia u dzieci wieku szkolnego do lat 6?

Wciąż jeszcze to rodzice, choć z różnym skutkiem, decydują o tym, czy ich sześcioletnie dziecko dołączy do grona pierwszaków, czy pozostanie w oddziale przedszkolnym. Często w tych drugich nie ma już miejsc, dlatego sugeruje się zapisanie dziecka do pierwszej klasy.

Reforma obniżenia wieku szkolnego szeroko krytykowana jest nie tylko przez rodziców, ale także przez pedagogów i nauczycieli. Często zapomina się o tym, że wyznacznikiem decydującym o wyborze pierwszej klasy powinna być gotowość szkolna ucznia.

- Opinię o gotowości szkolnej dziecka każdorazowo powinna wystawiać poradnia psychologiczno-pedagogiczna i na tej podstawie rodzice powinni podejmować decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły - mówi Benigna Wejnerowska. - W grupie tegorocznych sześciolatków mam tylko garstkę uczniów, w przypadku których rodzice nie muszą martwić się o to, czy dziecko poradzi sobie w szkolnej ławce.

Zdaniem nauczycieli reforma pociągnęła za sobą także niekorzystne zmiany w programie nauczania. Nowa podstawa programowa obcięła ilość materiału, który nauczyciele mają przerobić z dziećmi w pierwszych latach nauki. Z oddziałów przedszkolnych zniknęła nauka liter, podstaw czytania oraz liczenia, a pierwszoklasista, który kiedyś liczył sprawnie do pięćdziesięciu, dziś musi policzyć tylko do dwudziestu. Pedagodzy twierdzą również, że poszkodowane przez ustawę zostały też siedmiolatki.

- Zupełnie zapomniano o siedmiolatkach, które nie osiągnęły dojrzałości szkolnej, a które są "wypychane" z oddziałów przedszkolnych, by zwolnić miejsca dla pięcio- i sześciolatków - zwraca uwagę Małgorzata, nauczycielka klas 1-3 w jednej z gdańskich szkół.

Dlaczego gotowość szkolna jest tak ważna? Jeśli dziecko nie poradzi sobie w pierwszej klasie i nie opanuje materiału, będzie miało kłopoty i trudności w dalszej nauce. Nie ma bowiem możliwości powtarzania klasy pierwszej.

- Dziecko teoretycznie ma czas do końca trzeciej klasy na nadrobienie zaległości. Nie zawsze mu się to udaje, jeśli trafiło do szkoły zbyt wcześnie - dodaje pani Małgorzata.

Kolejną kontrowersję budzi dobór dzieci do klas. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, do pierwszych klas szkół podstawowych trafić powinny dzieci z tego samego rocznika. Niestety, tylko część szkół praktykuje ten zapis, dlatego różnica między dziećmi w jednej klasie może sięgnąć nawet dwóch lat.

- Mój syn jest bardzo mądry i bystry, dlatego rozważaliśmy z mężem wyjście naprzeciw zachętom Ministerstwa Edukacji i posłanie dziecka do pierwszej klasy mimo tego, że nie miałoby jeszcze skończonych 6 lat - pisze pani Anna z Gdańska. - Rozmyśliliśmy się jednak, kiedy pani dyrektor wybranej przez nas gdańskiej szkoły powiedziała, że zalecenie władz miasta jest takie, by w klasach pierwszych mieszać dzieci z różnych roczników.

MEN zapewnia, że zmiany w systemie edukacji służyć mają tylko dobru dziecka, dlatego w przyszłości szkoły unikać będą tworzenia oddziałów klasowych z uczniów różnych roczników.

Część rodziców sześciolatków popiera nową ustawę, zapewniając, że ich dzieci doskonale radzą sobie w pierwszej klasie. Przeciwnicy zmian przypominają natomiast, że zawsze istniała możliwość zapisania do szkoły młodszego dziecka, które wyróżniało się szczególną dojrzałością.

Od września 2014 roku nie będzie jednak wyboru i do pierwszych klas trafią wszystkie dzieci urodzone w 2007 i pierwszej połowie 2008 roku. Mimo niezadowolenia rodziców, nauczycieli czy psychologów MEN podkreśla, że po raz kolejny nie odroczy terminu obniżenia wieku szkolnego, a 1 września 2014 roku pozostanie datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Opinie (141) ponad 100 zablokowanych

  • Gdansk- tu mozna skladac podpisy:

    Miejsca gdzie można złożyć podpis:

    1) ul. Wita Stwosza 73/31

    ODN MODEN

    tel. 58 556 08 90

    godz. 8.00-16.00

    2) ul. Garncarska 30

    Naleśnikarnia Lokomotywa

    mail: nalesnikarnia.lokomotywa@gmail.com

    tel: (58) 305 51 10

    3) al. Grunwaldzka 30/32 C lok. 2 (obok DH Jantar)

    Cartridge Centre

    4) ul. Brzozowa 15 (boczna od Dmowskiego, pomiędzy Galerią Bałtycką a Manhattanem)

    Bistro Między Nami

    godz. 12-21 (oprócz niedziel)

    5) ul. Władysława Cieszyńskiego 38/21

    Eko Ciuch

    • 7 0

  • doceniajmy nasze dzieci (1)

    W tej całej dyskusji rzuca się w oczy jedno - troskliwi rodzice uważają, że ich dzieci są niedojrzałe, że sobie nie poradzą itp. Kochani Rodzice, uwierzcie w soje pociechy, może są mądrzejsze, bardziej bystre, zdolne i utalentowane niż Wam się zdaje. Może potrzebują trochę wsparcia z Waszej strony...

    • 2 21

    • ależ my wierzymy w swoje dzieci. Za to nie wierzymy w polski system edukacji

      • 7 0

  • Mali NIEWOLNICY

    Ten rzad ma na celu tylko jedno-wyniszczyc narod polski.Emerytow upodlic i wykonczyc.z doroslych zrobil niewolnikow,teraz chce zrobin mlodych niewolnokow nawet z dzieci.Zeby byla jasnosc-nie jestem zwolennikiem PIS-u,ale zaglosuje na nich,bo mimo wielu wad im jako jedynym lezy na sercu DOBRO POLAKOW.

    • 2 1

  • mag37

    ja tez mam dwoje dzieci, starsze poszło normalnie od szkoly, jako 7 latek do I klasy po 4 latach przedszkola, a córka jako 5 latka od szkolnej zerówki (po 2 latach w przedszkolu). Na pewno skrócilam jej dzieciństwo, ale przy podjeciu decyzji kierowalam sie logistyka. A córka z poczatku roku, i drugie dziecko zawsze byla lekko hop do przodu. Ale ta reforma to porażka. W córki zerówce sa dzieci z 2 roczników, w tym 5 latki ktore nigdy nie chodzily do przedszkola, Pani nie moze prowadzic zajec, bo dzieci sa tak rózne, na dodatek jest ich 27 i jedna Pani. Poza tym rózne konkursy i zawody gdzie sie startuje rocznikami - syn jest bez szans z dziecmi chodzacymi do szkoly rok dłuzej. To go w wielu kewstiach dyskwalifikuje, podważajac jego wiare w siebie. Jest straszne zamieszanie. Nie mnie oceanić czy 6 lat to ok czy nie ale na pewno nie bylo to przygotowane, nie powinno sie tak przeciagac w czasie....

    • 6 0

  • Ludzie trzeba odsunąć rzad pana premiera Donalda Kaczyńskiego od władzy a nasze pociechy będą miały szansę

    na dobrą pracę,W Indiach w tym wieku przynosi sie juz do domu pieniądze a tu tylko wyciaga kasę od babci-emertyki na kłada,tableta komóre.Szansą jest Leszek Palikot i jego tranwescyci i zabrać ze szkól religię a uczyć eutanazji i opieki nad rodzicami.Kanonizować Błasiaka i Dorna,Rydzyk na Prymasa,hołownia jego doczesnym kamerlingiem.

    • 0 1

  • W Holandii obowiązek szkolny jest od 5 roku życia (4)

    ale spora część dzieci idzie do szkoły już w wieku 4 (słownie: czterech) lat. Co więcej - badania pokazują, że są szczęśliwe...moja siostrzenica od urodzenia mieszka w Holandii i dziś, w wieku 12 lat, włada biegle 4 językami...trzeba brać przykład a nie lamentować. Tak źle i tak niedobrze...Polakowi nie dogodzisz

    • 4 16

    • (1)

      tylko porównaj przygotowanie szkoły i programu dla tych dzieci

      • 5 0

      • niech siostrzenica wróci do Polski, wtedy porozmawiamy

        • 3 0

    • a w tej Holandii...

      ...to taki Holender nawet trawkę na legalu może zapalić!
      No troszkę się ta Holandia różni od Polandii...i szkoły też;) i cały system oświatowy... wiec kompletnie od czapy jest tu cokolwiek porównywać....

      a w takim małym państewku afrykańskim, to dzieciaki w ogóle nie muszą do szkoły chodzić!

      • 7 0

    • A w Irkucku

      całą zimę chleją z białymi niedźwiedziami. Tylko czego to dowodzi?

      • 6 0

  • dziurzy

    Wytłumaczenie jest proste i powszechnie znane szybciej pójdą do szkoły to szybciej ją skończą i pójdą do pracy, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę pozdrawiam Polska to dziwny kraj,

    • 2 0

  • 3 latki do budy, a tak na poważnie (1)

    to nie kumam tego, o co tu chodzi?, o mniejszą liczbe dyrków?, przedszkolanek?, na to kasy brak?, nic nie kumam. do szkoły z takimi jak ja. tylko ja kumam, tu chodzi o kasiore

    • 1 0

    • tak, chodzi o kasiore - zabierają dzieciom rok edukacji - jest 2 lata przedszkola dla szczęsliwców, 1 rok obowiązkowego przedszkola i 6 klasy podstawówki. Wypada "zerówka" - czyli rok zaoszczędzony

      • 1 0

  • Władza zła upada

    Beznadziejna władza chce zniszczyć Nasze dzieci. Rząd Tuska wkrótce upadnie i tyle będzie po reformie.

    • 4 0

  • ten rząd nawet dzieci nie szanuje..........

    dość PO!!!

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane