• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Żłobek w czasie pandemii. Jakie zasady i adaptacja malucha?

Katarzyna Lubańska
8 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W niektórych placówkach przed pandemią możliwa była adaptacja razem z rodzicem. Teraz trzeba się dostosować do nowych zasad. W niektórych placówkach przed pandemią możliwa była adaptacja razem z rodzicem. Teraz trzeba się dostosować do nowych zasad.

Rok szkolny 2020/21 wiąże się z szeregiem nowych procedur w wielu żłobkach, którym muszą sprostać wszyscy, zarówno pracownicy, rodzice, jak i dzieci. W niektórych placówkach nie było potrzeby wdrażania nowych zasad, ponieważ wciąż obowiązują te, które zostały wprowadzone wraz z ponownym otwarciem żłobków w maju br. Niestety wrzesień bardzo często wiąże się z procesem adaptacyjnym maluchów - w tym temacie zaszły największe zmiany, na które często narzekają zaniepokojeni rodzice.Czy związane z pandemią zasady panujące w żłobku są dla ciebie uciążliwe?

Jak wyglądają procedury związane z pandemią COVID-19 w żłobkach?Założona maseczka czy zdezynfekowane ręce przez rodziców przyprowadzających dzieci to już standard. Pracownicy również zostali wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej i do dezynfekcji. Obowiązkowo dzieciom mierzy się również temperaturę, a w żłobku mogą przebywać tylko zdrowe maluchy. Gdy dziecko ma objawy przeziębienia, podwyższoną temperaturę, jest odsyłane do domu i przyjmowane ponownie dopiero po wyzdrowieniu. Nie wolno przyprowadzać do żłobka dzieci, jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub izolacji. Z sal zniknęły też pluszowe zabawki oraz wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie wyprać lub zdezynfekować.

- Rodzic ma wstęp do szatni, ale na teren żłobka może wejść tylko jeden opiekun i jedno dziecko, a pozostali czekają na korytarzu lub przed drzwiami wejściowymi. Co piątek oddajemy rodzicom pościele do prania. Codziennie dezynfekujemy leżaczki, pomieszczenia żłobka, stoliki i krzesełka po każdym użyciu. Zabawki odkażamy z dala od dzieci, najczęściej w pomieszczeniu, gdzie maluchy w danym momencie nie przebywają, i czekamy, aż opary się ulotnią. Do dezynfekcji płytek winylowo-dywanowych używamy specjalnych preparatów do dezynfekcji tkanin. Łazienkę, przewijak czy nocniki dezynfekujemy po każdym użyciu - pani Karolina KąkolNiepublicznego Żłobka Słoneczny Domek wylicza zasady, które obowiązują w placówce od maja.
Sprawdź

Panie Maja Majkowska i Magdalena Chmarzyńska-SimeliusNiepublicznego Edu-Żłobka opowiadają, jak to wygląda w ich placówce:

- W salach nie mamy dywanów. Grupa dzieci przebywa ciągle z tym samym opiekunem w wyznaczonej i stałej sali. Maluchy wiele razy w ciągu dnia myją ręce ciepłą wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. W łazienkach mamy tylko papierowe ręczniki i do odwołania zrezygnowaliśmy z mycia zębów. Wprowadziliśmy wiele małych, ale bardzo istotnych szczegółów, np. postawiliśmy dodatkowe kosze na śmieci przeznaczone na zużyte maseczki jednorazowe czy zakleiliśmy kontakty taśmą, by bezpiecznie dezynfekować włączniki. Sale wietrzymy przynajmniej raz na godzinę. Po otwarciu placówki 11 maja mieliśmy zasadę, że rodzeństwa są w tej samej grupie, aby ograniczyć ewentualne rozprzestrzenianie się wirusa pomiędzy grupami. To był bardzo dobry pomysł, ale niestety od września, kiedy już wszystkie dzieci wróciły do przedszkola, jest trudny do zrealizowania.
Przedmioty, z którymi dzieci mają styczność, odkażane są codziennie. Z sal zniknęły zabawki, takie jak pluszaki, których nie można szybko zdezynfekować Przedmioty, z którymi dzieci mają styczność, odkażane są codziennie. Z sal zniknęły zabawki, takie jak pluszaki, których nie można szybko zdezynfekować

Covidowe zasady oczami rodzicówZapytaliśmy również rodziców, jak z ich perspektywy wyglądają zasady panujące w placówkach w dobie pandemii koronawirusa.

- W żłobku zniknęły wszelkie pluszowe zabawki, pościel do prania odbieramy teraz co piątek, a nie - jak wcześniej - raz w miesiącu. Oczywiście na teren żłobka po dziecko wchodzimy w maseczkach i po zdezynfekowaniu rąk. Wydaje mi się, że dzieci więcej czasu spędzają na dworze. Zauważyłam, że teraz, od września, zwiększyła się liczba maluchów uczęszczających do żłobka. Wprowadzone zasady nie są dla nas uciążliwe - mówi pani Ania, mama 2,5-letniego Franka.
Przeczytaj także: Powrót do przedszkola z nowymi zasadami

Niektórzy rodzice zwracają uwagę, że czasem procedury w żłobkach, do których uczęszczają ich dzieci, nie są do końca przestrzegane.

- Przed okresem wakacyjnym w naszym żłobku faktycznie wszystkie wprowadzone procedury były mocno przestrzegane. W szatni mógł przebywać tylko jeden rodzic i jedno dziecko, obowiązkowo dezynfekcja i maseczka. Nie mogliśmy podchodzić do sal. Dzieci przez cały dzień obowiązkowo przebywały tylko w jednej sali, bez mieszania grup. Jednak mam wrażenie, że wakacje, z powodu urlopów i braków w personelu, spowodowały ogólne rozluźnienie. Już np. nie trzeba czekać na swoją kolej do szatni, a dzieci zmieniają pomieszczenia, gdy nie ma do opieki odpowiedniej liczby "cioć" - zauważa pani Ewa, mama Laury.

Trudna adaptacjaNajwięcej problemów i zmartwień w związku z procedurami związanymi z SARS-CoV-2 dostarcza adaptacja nowych żłobkowiczów. Rodzice często narzekają, że w żłobku, który wybrali, zmieniły się zasady, przez które ich dziecko musi przeżywać dodatkowy stres.

- Musiałam oddać swoją płaczącą Asię pani opiekunce w szatni. Nie było żadnego pożegnania, tylko szybkie przekazanie z rąk do rąk, nie mogłam zostać na terenie żłobka. Serce mi pękało. Kiedy zapisywałam córkę do żłobka, możliwa była adaptacja z mamą, czyli dziecko nie musiało rozstawać się z rodzicem ani na moment w tych pierwszych chwilach - relacjonuje pani Magda.
- Z powodu pandemii nie było według mnie żadnej adaptacji. Żłobek, co prawda, zorganizował dzień wcześniej spotkanie z paniami, ale trwało ono ok. 15 minut i moje dziecko raczej było w zbyt wielkim szoku, żeby cokolwiek to dało - mówi z kolei pani Karolina.
Przeczytaj również: Pierwszy dzień w przedszkolu nie musi być stresujący

Procedury adaptacyjne zależą w dużej mierze również od wewnętrznych postanowień żłobka. W większości placówek są one zaostrzone, ale też - mimo panującej pandemii - brane są pod uwagę potrzeby dziecka.

- Mając na uwadze bezpieczeństwo podopiecznych, zostały wstrzymane dni adaptacji przebiegające w placówkach z obecnością rodziców. Jest to sytuacja wyjątkowa, decyzja została podjęta z troski o bezpieczeństwo dzieci. Każdorazowo sugerujemy rodzicom, aby długość pobytu dziecka konsultować z paniami opiekunkami, które widzą, na ile maluszek radzi sobie z rozłąką z rodzicem. Do każdej sytuacji podchodzimy indywidualnie, szczegółowo opowiadamy rodzicom o specyfice okresu adaptacji i podpowiadamy najlepsze rozwiązania, by dziecko ten czas przeszło możliwie najłagodniej - mówi Jan KazanieckiGdańskiego Zespołu Żłobków.
Ze względu na wyjątkową sytuację tegorocznej adaptacji i ograniczeń płynących z wytycznych GIS-u uruchomione zostały konsultacje telefoniczne z psychologiem Gdańskiego Zespołu Żłobków.

- Obecnie psycholog dyżuruje pod telefonem dwa dni w tygodniu, pozostając do dyspozycji rodziców. Podczas rozmowy z psychologiem rodzice mogą uzyskać wskazówki na temat tego, jak ułatwić dziecku przejście okresu adaptacji, a także uzyskać dodatkowe informacje na temat funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej - dodaje Jan Kazaniecki.
- Dzieci w świat żłobka wprowadzamy pomału. Pierwsze spotkanie trwa dwie godziny i stopniowo codziennie wydłużamy ten czas. Zazwyczaj to rodzic zapoznaje dziecko z placówką, jeszcze przed rozpoczęciem żłobkowej przygody, poprzez odwiedzenie nas i oprowadzenie swojej pociechy po obiekcie. Obecnie, w dobie COVID-19, odbywa się to najczęściej po godzinach pracy. Mama lub tata mają też możliwość pójścia razem z nami na spacer. Jeśli jednak dziecko jest bardzo związane z rodzicem, a ten ma obiekcje i chce pozostać w pierwszy dzień adaptacji w żłobku, to ma możliwość, by na spokojnie w szatni zapoznać dziecko z paniami opiekunkami, może pokazać koleżanki i kolegów przez drzwi. A kiedy dziecko już wejdzie na salę, rodzic może pozostać w szatni aż do momentu upewnienia się, że wszystko jest dobrze. Rodzice raczej na salę nie wchodzą ze względu na pozostałe dzieci - niektóre z nich reagują płaczem na obce osoby - mówi Karolina Kąkol ze Słonecznego Domku. I dodaje:
- Nie możemy jednak odebrać rodzicowi chęci wprowadzenia swojej pociechy w żłobkową przygodę. Są to zbyt małe dzieci, by narażać je na drastyczne rozstania, i nie wyobrażam sobie odbierania maluchów przed drzwiami żłobka i niewpuszczania rodziców do szatni. Musimy pamiętać o tym, że dzieci są malutkie i często nie pozostają z nikim innym, oprócz rodziców, przez pierwszy rok życia, a nagle mają zostać w obcym miejscu, z obcymi osobami i innymi dziećmi. Jest to świat kompletnie maluchom nieznany. Jesteśmy również otwarci na sugestie rodziców i zawsze wspólnie znajdujemy rozwiązanie i sposób na adaptację. Każde dziecko jest inne, ma odmienne potrzeby i inaczej się aklimatyzuje. Żłobek to nie szkoła i to my musimy dopasować się do potrzeb dziecka, a nie ono do nas.
Najważniejsze, żeby nasze dzieci mogły poczuć się w nowym, nieznanym im miejscu komfortowo. Najważniejsze, żeby nasze dzieci mogły poczuć się w nowym, nieznanym im miejscu komfortowo.
Również w Edu-żłobku w okresie adaptacji rodzic, oczywiście zdrowy, może przebywać na terenie placówki, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, jak osłona ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.

- Dzienna liczba rodziców dzieci została ograniczona do minimum. Staramy się, aby na terenie placówki przebywał tylko jeden rodzic oraz, jeśli pogoda na to pozwala, aby adaptacje odbywały się na placu zabaw.
Jak widać, covidowa rzeczywistość wymaga sporo cierpliwości i przestrzegania reguł zarówno ze strony pracowników żłobków, jak i rodziców. Najwięcej problemów w związku z nowym rokiem szkolnym 2020/21 przysparza adaptacja, która rzadko kiedy jest bezproblemowa. Jednak nawet w czasach pandemii można starać się przeprowadzić ją tak, żeby była jak najlepsza dla zdrowia, zwłaszcza psychicznego, dzieci.

Miejsca

Opinie (71)

 • Jak można? (22)

  W ogóle nie rozumiem jak można oddać dziecko do żłobka. To jest przecież takie małe dziecko... nie dałabym rady. Żłobek nigdy nie będzie tak dobrze zajmował się dzieckiem jak mama.

  • 17 87

  • (10)

   Niektórzy muszą chodzić do pracy.

   • 48 2

   • (9)

    Jeśli ktoś nie może zostać z dzieckiem w domu przynajmniej do 3 r.ż - niech nie robi dzieci!

    • 3 64

    • omg serio? (5)

     moje dziecko poszo jak miało 1,5r. Panie super, koledzy, nowe zabawki zajęcia. W wieku 2 lat śpiewał piosenki, mówił wierszyki, sam poprosił o nocnik bo widział jak inne dzieci korzystają. Teraz ma prawie 3 poszedł do grupy przedszkolnej. Zero traumy z rozstaniem, chętnie chodził od początku. Jeśli dziecko jest gotowe na nowe wyzwania to nie wiem czemu miałabym mu ograniczać kontakt z innymi dziećmi i możliwości rozwoju socjalnego. Dziecko nie żyje dla Ciebie mamo tylko dla siebie...

     • 50 6

     • Z czasem się okaże czy do była dobra decyzja ,teraz nie szalej z zachwytu ,od kontaktów z innymi dziećmi jest

      przedszkole mamuśka .

      • 4 19

     • (2)

      Zapomniałaś dodać, że dziecko ma związek emocjonalny większy z nianią/panią niż z matką. Taka prawda.

      • 3 27

      • co za brednie wypisujesz , wygląda na to ,ze wcale nie powinnaś mieć dzieci ,nie dorosłaś do tego

       • 14 2

      • chyba u ciebie

       • 4 1

     • jak rodzice ograniczenie

      to dziecko nie może się rozwijać..

      • 1 0

    • Wow

     No pewnie lepiej co rok to prorok, dzięki czemu walnąć emeryturę i w wieku 30 lat z bani, pracować nie trzeba, tylko siedzieć w domu z dziecmi. Jeszcze 500+ wpadnie. Haj lajf

     • 9 1

    • hmmmm

     W domu trzeba zrobić obiad, pranie, posprzątać trochę, poprasować itp. A Panie w żłobku nie mają nic więcej do roboty tylko opiekę nad dziećmi. W 100% się skupiają na tym. Wymyślają dużo ciekawych zabaw, które rodzicom nawet do głowy by nie przyszły. Jeżeli są dobre Panie w żłobku to dzieci się super bawią i ładnie się rozwijają. Dziecko ma duży kontakt z rówieśnikami i potem nie ma problemu, aby poszło dziecko do przedszkola.

     • 26 4

    • w punkt

     • 8 0

  • Współczuję (1)

   Współczuję teraz wszystkim rodzicom, którzy muszą oddać swoje dzieci w tym roku pod opiekę żłobka czy przedszkla

   • 25 12

   • Jest czego współczuć procedury najpierw dzieci później zgłupieli z procedurami i pseduo walką z COVID

    • 7 1

  • lepiej wekować biedronki w słoiki na zimę (1)

   Ja za to kompletnie nie rozumiem jak troskliwa mama może pisać taki komentarz. Dziecko do żłobka oddają rodzice, którzy muszą wrócić do pracy lub ich sytuacja nie pozwala na inne rozwiązanie. Nie jest to wybór z kategorii kino czy spacer. Moje dziecko poszło do żłobka, ponieważ dziadkowie pracują i nie mieszkają w okolicy. Uważam, że dla dobra rodziny i dziecka, lepiej jest wrócić do pracy i zarabiać na życie a nie wekować biedronki w słoiki na zimę.

   • 28 2

   • oczywiście ,ze lepiej wekować słoiki niż posłać dziecko do żłobka

    • 1 11

  • nie wszyscy mają dotacje z MOPS, bądź innego sponsora i niestety jest taka (coraz mniejsza) grupa ludzi która w przestarzały sposób po prostu pracuje

   • 20 1

  • współczuje dziecku takiej mamy...

   słaba wróżba dla przyszłości dziecka..

   • 6 3

  • Jesteś toksyczną mamą, a nie troskliwą. Jak dziecko będzie starsze też tak pod kloszem będziesz je trzymać?

   Poza tym mnie nigdy nie mieściło się w głowie jak można siedzieć tak długo z dzieckiem w domu. Takie kobiety to zwykłe lenie, którym nie chce się pracować.

   • 9 2

  • a od cyca w wieku 6 lat?

   i potem takie mamusie wychowują wieczne niedojdy...

   • 10 2

  • A ja bardzo popieram instytucje żłobków

   Wg mnie żłobek to bardzo dobre rozwiązanie. Dziecko przebywa z innymi dziećmi, zajmują się nim osoby kompetentne, zwykle po odpowiednich kursach czy studiach. W żłobku dzieciom organizowane są różne ciekawe zajęcia, wielu nowych rzeczy dziecko się tam uczy.
   Po urlopie rodzicielskim większość kobiet musi wracać do pracy. I bardzo dobrze, bo wypadnięcie z rynku pracy na dłuższy czas może powodować problemy z powrotem do pracy lub ze znalezieniem nowej.
   Co więcej, siedzenie przez 3 lata z dzieckiem w domu (aż pójdzie do przedszkola) to raczej nic dobrego dla matki. Mozna popaść w marazm, każdy dzień taki jak poprzedni, jedyne towarzystwo to dziecko i mąż gdy wróci z pracy.

   • 9 0

  • (1)

   Serio? A jak będzie szło do przedszkola, szkoły, na studia czy do pracy? To jak sobie wtedy poradzi? Mama przez całe życie ma prowadzić za rączkę i wszystko za dziecko robić? A czy mama zapewni dziecku te wszystkie kontakty z rówieśnikami, zabawy, naukę jak w żłobku czy przedszkolu? Wątpię... a później rośnie pokolenie bezstresowego wychowania

   • 3 0

   • Żłobek to zupełnie inna sprawa niż szkoła. Nie ma ci porównywać. Takie małe dzieci jeszcze nie potrzebują takiego kontaktu z rówieśnikami.

    • 0 3

 • Napiszcie lepiej dlaczego w połowie szkół w Gdańsku są pozamykane boiska?? Dlaczego dzieci nie mogą ćwiczyć i grać w piłkę! (2)

  Chyba po to ba zaraz stworzyć program "gdańskie dzieci ćwiczą" tyle, że za grubą kasę z samorządowych pieniędzy

  • 31 2

  • bo dzieci nie przestrzegają żadnych zasad odnośnie KORO i nie umrą gdy przez ten czas trudny dla Polski (1)

   nie polecą na boisko , .

   • 1 6

   • Te same dzieci i tak się razem spotykają (i muszą się spotykać dla ich zdrowia psychicznego) w szkole, na podwórku itd.

    Te same dzieci i tak się razem spotykają (i muszą się spotykać dla ich zdrowia psychicznego) w szkole, na podwórku itd. Tak samo jak dorośli się spotykają, chodzą do sklepów, na plaże itd.

    • 5 0

 • oddzielić ziarno od plew (1)

  Zalecałbym wzmożone kontrole placówek, aby sprawdzić, kto potrafi się stosować do wytycznych, a kto nie. Za uchybienia karać, a recydywistów zamknąć. To przecież chodzi o małe dzieci, nie można pobłażać.

  • 5 28

  • ahaa czyli ty z tych co to wierzą że koronawirus jest groźniejszy od grypy... spadaj stąd!

   • 6 2

 • Prosta sprawa

  Dzieci w żłobku w maseczkach i zachowywać 2m soszialdistansingu.
  W razie niepodporządkowania się 12tys kary administracyjnej nakładanej na rodzica.

  • 8 16

 • Maluszki (1)

  Myślę że jeżeli pojawiłby się ktoś chory to żadna dezynfekcja i maseczki nie pomogą. Co z tego że opiekunow nie wpuszcza się bez maseczki jak ich maluszki są bez.Paranoja

  • 22 2

  • maluszki są mniejszymy nosicielami tego wirusa ,a maska nie jest dla ich ochrony tylko chronią je maski pań w żłobku

   • 1 0

 • Uważam ,ze posyłanie dziecka do żłobka jest głupotą , lepiej jeść chleb ze smalcem niż (8)

  oddać swoje dziecko pod opiekę obcym , wcale nie uważam ,że mogą być to złe osoby ale gdy dziecko spadnie czy coś innego się wydarzy , pani w żłobku o tym rodzicom nie powie ,bo będzie się bała utraty pracy.,a rodzice widząc to w domu sprawdzą u lekarza czy coś się stało maluchowi. Uważam natomiast ,ze dla rozwoju dziecka bardzo ważne jest przedszkole .

  • 6 49

  • KORO jest jak zawał ,nie zawsze daje objawy ,zawał można mieć w kazdym wieku i z czasem można się (1)

   dowiedzieć ,ze przeszło się zawał , a KORO zostawi dziurki na płuckach i też czasem się o tym dowiemy , pamiętajcie wygodne mamusie . Maski noście w zbiorowisku ludzi i chrońcie swoje dzieci w domach ,chociaż w tym czasie . Dojrzała mama nigdy nie wrzuci dziecka do żłobka tylko się nim zajmuje

   • 2 21

   • co to za brednie

    czerpie energię ze słońca ?? żyje miłością ?? a żeby wykształcić pociechę korzysta z 500+, innych +, mopsu i całej reszty świadczeń dla nieudolnych !!!

    chyba po tylu latach wiadomo skąd kasa się pojawia to pis nie daje tylko to jest zawarte w podatkach, które osoby pracujące oprowadzają (kupują towary, itd) .
    halo halo ziemia

    • 8 2

  • jak pobrali kredyty na luksusy by szpanować to trzeba walić do roboty ,a dzieci do przechowalni

   • 3 19

  • (1)

   Nie karmić trolla! Głupotą jest pisanie takich komentarzy (publicznie) i jeszcze ślepa wiara w własną rację!

   • 8 1

   • i co twoje dziecko w żłobku pseudo tatusiu ,a ty zamiast w robocie to przy kompie

    • 1 3

  • Chelb ze smalcem

   To na ulicy dają ??

   • 5 1

  • Najlepiej trzymać dziecko pod spódnicą do pełnoletności.

   • 10 0

  • nie zgadzam się z taką opinią. Pracuję w żłobku jako opiekunka i rzeczywistość wygląda inaczej. Rodzice często i gęsto za dużo pracują i nie mają tyle czasu do zabawy z dzieckiem. My jesteśmy z maluszkami od rana do późnego popołudnia. Rodzic widzi się z dzieckiem raptem 2 godziny i maluch idzie spać... i tak wygląda kolejny dzień. Nie ukrywam początki dla dziecka są cieżkie ale po miesiącu wchodzą do nas z uśmiechem a zdarza się i tak że jak widzi rodzica to płacze i się cofa... taka prawda starszaki dużo mówią... chłopiec ostatnio 3 latek skarżył się na tatę... nie lubię taty bo on w domu siedzi przed telefonem i nie chce się ze mną bawić. pozdrawiam

   • 9 0

 • Co się zmieniło ceny poszły do góry i nowe umowy ze w czasie zamkniętego żłobka i tak trzeba płacić....

  • 8 2

 • (7)

  Głupie komentarze. Moje dziecko chodzi do żłobka od 10mż i nie uważam że to błąd. Dziecko lubi żłobek, ja pracuję ale też mam czas na to by być po prostu kobietą dla swojego męża, a nie wiecznie matką z dzieckiem na ręku. Dzięki żłobkowi nie wariuję, żyję normalnie, nie jestem zestresowana, mam czas dla siebie i tak mi odpowiada ta sytuacja. Obecie cała trójka chodzi od żłobka poprzez przedszkole aż po szkołę. Matka z jednym dzieckiem nie zrozumie matki z dwójką i więcej pociech. Nazywajcie mnie wyrodną matką, mogę taka być, ale to nie zmieni faktu że jestem wdzięczna paniom opiekującymi się moimi dziećmi bo dzięki nim jeszcze nie oszalałam i mam czas by być przede wszystkim człowiekiem a nie stricte matką. Szanuję Panie opiekunki, podziwiam i naprawdę jestem wdzięczna za ich pracę

  • 45 9

  • Nie rozmnażaj się już jak nie dajesz rady ,a co do mężcyzny hi,hi ,hi to choćbyś na łbie stawała (5)

   to i tak gdy spotka młodszą , szczuplejszą to zwieje ,choćbyś nie wiem co robiła , panowie to mają po 4O lub po 5O tece. , nic wtedy nie pomoże . Mój syn ma 2 Fakultety Politechniki Gdańskiej bo od małego z nim pracowałam nad logicznym myśleniem prymitywnymi sposobami , uczyłam go poznawania świata i dzisiaj sobie super radzi w życiu . Skromnie wtedy żyłam ale moje moje dziecko nie było w żłobku tylko w przedszkolu by uczyło żyć się w zbiorowości . Poszłam na jakość ,a nie ilośc

   • 2 19

   • (1)

    No i co w związku z tym? Chcesz się dowartościować? Kogo to obchodzi? Nie mierz wszystkich mężczyzn miarą swojego barana. Nie każdy to i**ota

    • 8 2

    • czas pokaże mamuśka

     • 4 0

   • (1)

    Wyrazy współczucia dla dziecka.

    • 5 2

    • chyba dla twoich dzieci

     • 0 2

   • I 2 fakultety mają tylko ci co nie byli w żłobku? Większej bzdury nie słyszałam.

    • 15 1

  • Brawo dla Pani

   Zgadzam się z Panią.

   • 4 5

 • Jak można pisać że głupie komentarze ? Każdy może wypowiadać się bez narzucania swojego zdania. To jest właśnie to o co walczyliśmy dlugie lata

  • 8 0

 • (4)

  Otwórzcie boiska i place zabaw - kartka wisi, że Covid a gdzie dziecko ma się bawić? Urzędnicy do roboty!

  • 17 2

  • zmień płytę Pisuar (1)

   • 1 6

   • a co to ma wspólnego z Pisem ?? Idzie sie leczcie na głowy, paranoicy !

    • 6 1

  • chyba nie w te miejsca patrzysz co trzeba place zabaw są dla dzieci i dzieci się w nich bawią (1)

   • 1 1

   • boiska i place zabaw przy szkołach są wciąż zamkniete (nie wszystkie, ale większość)

    • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (9 opinii)

(9 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane