• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w rekrutacjach do przedszkoli

Elżbieta Michalak
10 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Ustawa rekrutacyjna została uchwalona. Sprawdzamy, czy Gdańsk, Sopot i Gdynia określiły własne, pomocnicze kryteria rekrutacji. Ustawa rekrutacyjna została uchwalona. Sprawdzamy, czy Gdańsk, Sopot i Gdynia określiły własne, pomocnicze kryteria rekrutacji.

Sejm uchwalił tzw. ustawę rekrutacyjną, uściślając zasady rekrutacji do przedszkoli. Od stycznia 2014 r. pierwszeństwo będą miały dzieci z rodzin wielodzietnych, a także dzieci niepełnosprawne, z niepełnosprawnym rodzeństwem lub rodziców samotnie wychowujących dziecko. Ważna będzie też sytuacja materialna i zawodowa rodziców.



Czy twoje dziecko bez problemu dostało się do przedszkola?

Do tej pory, według ustaleń MEN, pierwszeństwo w rekrutacji do publicznych przedszkoli miały dzieci m.in. wychowywane przez rodzica samotnego, niepełnosprawnego albo w rodzinach zastępczych. Reszta kryteriów zależna była od danej gminy i dyrektora placówki. Dotychczasowe przepisy stracą moc 19 stycznia 2014 r., a zastąpi je nowa ustawa rekrutacyjna.

Reguluje ona zasady przyjmowania dzieci do przedszkoli i ma zapewnić przede wszystkim pierwszeństwo przyjęcia dzieci mieszkających w gminie, na terenie której znajduje się dana placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy, niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie dodatkowe postępowanie rekrutacyjne.

W pierwszej kolejności przyjęte zostaną dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa, a więc zgodnie z zapisem MEN dzieci niepełnosprawne, niepełnosprawnego rodzica lub rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych (minimum troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Wszystkie te kryteria mają mieć jednakową wartość.

W nowych przepisach sprecyzowano też pojęcie rodzica samotnego - które dotychczas rodziło konflikty i budziło nieustanną irytację. Czytelnicy pytali o to, dlaczego osoby, które nie chcą zawierać związków małżeńskich są uprzywilejowane, a ich dzieci mają pierwszeństwo podczas rekrutacji do przedszkoli. Tak więc rodzic samotny to nikt inny, jak "panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osoba rozwiedziona, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem".

Czy zmieni to coś w nowych rekrutacjach do przedszkoli? Urzędnicy z Trójmiasta obawiają się, że niewiele, bo dalej bez rozwiązania pozostaje sprawa udowodnienia tego, że rodzice rzeczywiście samotnie wychowują dziecko.

- Wciąż pozostaje kwestia weryfikacji deklaracji składanych przez rodziców - mówi Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Uchwała co prawda daje możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w sytuacjach, które będą budzić wątpliwości, ale może to być trudne do zrealizowania - dodaje.

- Moim zdaniem pomysł wywiadu środowiskowego nie rozwiąże problemu nieuczciwości rodziców - przyznaje Piotr Płocki z Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Sopocie. - Bo niby jak sprawdzić to, czy rodzic rzeczywiście samotnie wychowuje dziecko? Stanąć pod drzwiami i obserwować? Mieliśmy przecież i takie sytuacje, że rodzice specjalnie nie brali ślubu lub rozwodzili się, by korzystać z tego, co oferuje im prawo.

Na pozostałe miejsca dzieci przyjmowane mają być zgodnie z dodatkowymi kryteriami, określanymi przez daną gminę. Może być ich maksymalnie sześć, m.in. sytuacja zawodowa rodziców lub kryterium dochodowe.

Sprawdziliśmy, czy w Gdyni, Sopocie i Gdańsku opracowano już nowe, dodatkowe kryteria rekrutacji, dostosowane do własnych potrzeb.

Gdynia poczyniła pierwsze kroki i zgodnie z najnowszymi postanowieniami będzie starała się zapewnić dostęp do przedszkoli tym, którzy potrzebują wydłużonej opieki nad dzieckiem, czyli rodzicom pracującym. - Mamy jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji, ale do kryteriów dodatkowych dodamy na pewno kryterium określające sytuację zawodową rodziców - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

W Sopocie i Gdańsku nie ma jeszcze postanowień w tej sprawie.

Ustawa rekrutacyjna określić ma też zasady przeprowadzania rekrutacji do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, do publicznych szkół ponadgimnazjalnych, publicznych szkół: policealnych, sportowych i mistrzostwa sportowego, dwujęzycznych, dla dorosłych, artystycznych oraz oddziałów międzynarodowych.

W drodze rozporządzenia ma zostać określony obowiązujący na terenie całego kraju, jednolity sposób przeliczania na punkty niektórych kryteriów, między innymi wyników egzaminu gimnazjalnego i wyników na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz szczególnych osiągnięć wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły. W ustawie proponuje się także, aby obowiązkiem gminy był również zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej dla opiekuna dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

Zasadnicza część przepisów w tym zakresie będzie miała zastosowanie do rekrutacji na rok szkolny 2016/2017.
Elżbieta Michalak

Opinie (109)

  • "Zmiany w rekrutacjach do przedszkoli"

    Czyli kto da więcej za miejsce..
    Pierwszeństwo rodzin wielodzietnych??
    Kilkoro dzieci mają ludzie dobrze sytuowani bo mogą sobie pozwolić na utrzymywanie trójki lub więcej dzieci, albo patologia.. Tych pierwszych zapewne też stać na przedszkole prywatne a Ci drudzy i tak nie pracują bo żyją z zasiłków to jeszcze trzeba dopłacać do ich dzieciaków bo szkoda było kasy na prezerwatywy.. Nie dość, że ciągną kasę z zasiłków, mają mieszkania zsocjalne za które i tak nic nie płacą, bo i tak nikt ich nie wyrzuci bo trzeba dać mieszkanie zastępcze to jeszcze normalni ludzie muszą dopłacać do tego, żeby ich dzieci mogły siedzieć w przedszkolu, kiedy ich patologiczni rodzice będą leczyć kaca..
    A np pracujące małżeństwo, które zarabia najniższe krajowe, ma do spłaty kredyt hipoteczny na 30 lat nie załapie się na miejsce dla swojego jedynego dziecka bo więcej potomków nie są w stanie utrzymać) do przedszkola, bo miejsca zajmą bogaci lub patologia.
    I jak tu ma się zwiększyć przyrost naturalny??

    • 17 0

  • nic dziwnego, że rodziny wielodzietne mają pierwszeństwo

    Obecny minister finansów ma pięcioro dzieci

    • 6 0

  • Promowanie patologii (1)

    Gdyby nie było takich głupich przywilei a kolejność zgłoszeń i kryterium dochodowe to by było sprawiedliwiej, i o dziwo wyszło by na to samo bo dochód osób samotnych lub rodzin wielodzietnych w przeliczeniu na głowę zazwyczaj jest mniejszy. Publiczne przedszkola i szkoły powinne być dla najbiedniejszych, tak jak u wujka Sama.

    • 7 0

    • nie uwzględniłeś ogrmnej "szarej strefy" która jest w Polsce , a więc dochód na picie 0zł.

      • 0 0

  • Podsumowując -

    W tym kraju opłaca się być albo bardzo biednym, albo bardzo bogatym. Cała reszta pracuje na jednych i drugich niestety...

    • 13 0

  • kryterium dochodów

    uważam, że to powinno być jednym z głównych kryteriów - pit roczny stać Cię to ślij dziecko do prywatnej placówki a nie zajmuj miejsca innym uboższym rodzinom - skoro Państwo nie umie zapewnić miejsca każdemu dziecku

    • 5 10

  • brak słów...

    Rozumiem, samotnie wychowującą mamę lub tatę, którzy pracuję, oni potrzebują pomocy, ale zgadzam się z opiniami, że często jest tak, że Dziecko z takiej rodziny spędza do 10 godzin w przedszkolu a rodzice nie pracują, bo nie chcą...
    Sama pracuję w żłobku i mam świadomość sytuacji: samotna mama, nie pracuję...Dziecko do 10 godzin...od rana do wieczora... Skoro nie pracuję, to dlaczego nie zajmuję się Dzieckiem sama... albo chociaż wcześniej go nie odbierze... A rodzice pracujący, Dziecko przywożą przed pracą i odbierają po pracy, Dziecko spędza w żłobku 6-8 godzin, ale widzą, że dziecko czeka i tylko praca przeszkadza w tym żeby mogło być w domu to jaki wniosek, mają nie pracować??? Yhh :(

    • 7 0

  • śmieszne kryteria rządowe!!!!!

    buraki tylko od zwykłych młodych małżeństw chcą kasę. przyznaję rację tym że nawet nie startowali bo sam jestem w takiej sytuacji z dzieckiem. A CHCĄ BY DZIECI BYŁO WIĘCEJ!!!!!!!!!!

    • 1 0

  • ja nie zgadzam sie z Twoja (1)

    nie uważam ze ponstwo karze normalnych, pracowitych ludzi. Jestem normalna, pracowita i mogę smiało powiedzieć ze państwo mnie nie ukarało

    • 0 3

    • irka

      Ale los cię pokarał głupotą i brakiem wyobraźni....

      • 0 0

  • pykajcie wiecej szkodnikow rozwrzaszczanych!!

    • 0 1

  • (1)

    no cóż, złożymy z mezem wniosek o separacje wiec, no problem

    • 0 0

    • od razu rozwod po co dwa razy

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane