• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Codziennie 23 młode osoby dzwonią, mówiąc o depresji, smutku i samotności

Wioleta Stolarska
23 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (53)
W ciągu 6 lat odsetek dzieci i młodzieży dzwoniących na telefon zaufania 116 111, mówiących o depresji i obniżonym nastroju, wzrósł o ponad 85 proc. W ciągu 6 lat odsetek dzieci i młodzieży dzwoniących na telefon zaufania 116 111, mówiących o depresji i obniżonym nastroju, wzrósł o ponad 85 proc.

W ciągu 6 lat odsetek dzieci i młodzieży dzwoniących na telefon zaufania 116 111, mówiących o depresji i obniżonym nastroju, wzrósł o ponad 85 proc. Dzieci mówią, że 30-minutowa rozmowa z konsultantem to najdłuższy czas, jaki dostali od dorosłych. Zaburzenia depresyjne należą do najczęstszych problemów zdrowia psychicznego, które towarzyszą zachowaniom samobójczym dzieci i młodzieży. 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.



Korzystałe(a)ś kiedyś z takich form wsparcia jak telefon zaufania itp.?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania 116 111, alarmuje, że wszystkie wskaźniki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży pogorszyły się.

Od 2016 r. wzrosły o:
  • ponad 85 proc. zaburzenia depresyjne;
  • ponad 70 proc. poczucie samotności;
  • blisko 15 proc. uczucie uporczywego smutku.

W 2022 r. każdego dnia 23 młode osoby dzwoniły lub pisały do 116 111 w sprawie zaburzeń depresyjnych i obniżonego nastroju.

Codziennie 24 osoby mówiły o smutku, przygnębieniu i braku sił, a blisko 15 osób o samotności i poczuciu odrzucenia.

Dramatycznie wzrosła liczba prób samobójczych wśród młodzieży. Najwięcej na Pomorzu Dramatycznie wzrosła liczba prób samobójczych wśród młodzieży. Najwięcej na Pomorzu

Dziewczynki częściej niż chłopcy poruszają temat depresji



Z analizy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że wskaźnik zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży wzrósł w ciągu ostatnich siedmiu lat o ponad 85 proc.

W 2016 r. 4531 młodych osób mówiło o depresji i obniżonym nastroju. W 2022 r. takich osób było już 8436 (średnio 23 osoby dziennie). Dziewczynki zdecydowanie częściej niż chłopcy poruszały temat depresji w rozmowach i wiadomościach (6171 vs. 2152, co daje 74 proc. vs. 26 proc.).

- Depresja dzieci i nastolatków to problem, który wyraźnie się nasila i który ma poważne konsekwencje. Wpływa na to, jak młody człowiek myśli o sobie i innych, jak czuje i się zachowuje. Depresja może powodować uporczywe uczucie smutku, bezsilności, gniewu, drażliwości i nadmiernego pobudzenia, a także wycofanie, rezygnację i trudną do zrozumienia przez osoby zdrowe pustkę. To utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie nawet zwykłych czynności. Dzieci chorujące na depresje mogą mieć trudności w szkole, trudności w relacjach, problemy z koncentracją czy zaburzenia snu i brak motywacji. W najgorszym przypadku depresja, zwłaszcza nieleczona, może prowadzić do samobójstwa. Nie możemy jej bagatelizować - mówi Monika Orkan-Łęcka, konsultantka telefonu zaufania 116 111.
Baby blues. Jak sobie z nim radzić? Baby blues. Jak sobie z nim radzić?

Częściej dziewczynki mówią o depresji niż chłopcy. Częściej dziewczynki mówią o depresji niż chłopcy.

Co piąta śmierć nastolatków to samobójstwo



Według danych GUS w 2021 r. samobójstwa były drugą pod względem liczebności przyczyną zgonów nastolatków w grupie wiekowej 15-19 lat. Oznacza to, że blisko co piąty przypadek śmierci w tej grupie nastąpił w wyniku samobójstwa.

- Chłopcy trzy razy częściej podejmowali próby samobójcze zakończone zgonem - mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Młodzież ma problem z uporczywym smutkiem



Smutek jest normalną ludzką emocją, która często pojawia się w odpowiedzi na niepokojące, bolesne lub rozczarowujące sytuacje. W przeciwieństwie do depresji, która jest uporczywa i długotrwała, smutek jest tymczasowy i przejściowy. Może jednak przerodzić się w depresję.

W 2022 r. aż 8783 młode osoby mówiły o tym, że czują uporczywy smutek, przygnębienie i brak sił (dziewczyny 6260 vs. chłopcy 2459, co daje 72 proc. vs. 28 proc.). Smutek najwyższy poziom osiągnął w 2020 r. (9158), co z pewnością można przypisać pandemii COVID-19.

Jak rozpoznać depresję u własnego dziecka? Jak rozpoznać depresję u własnego dziecka?

Coraz więcej dzieci mierzy się z samotnością



Ze statystyk telefonu zaufania 116 111 wynika również, że coraz więcej dzieci mierzy się z samotnością. Nierzadko konsultanci słyszą od dziecka, że czuje się samotne i w swoim otoczeniu nie ma nikogo, z kim mogłoby porozmawiać o swoich sprawach i problemach. Odsetek dzieci i nastolatków, którzy dzwonią do telefonu zaufania 116 111 i mówią o tym, że czują się samotni, wzrósł o ponad 70 proc.

W 2022 r. 5248 rozmów i wiadomości dotyczyło samotności. Poczucie osamotnienia i opuszczenia zdecydowanie częściej deklarowały dziewczynki niż chłopcy (70 proc. vs. 30 proc.). Każdego dnia blisko 15 młodych osób mówiło o samotności i poczuciu pustki, bez obecności kogoś bliskiego, kto jest, pomoże i kocha.


Według zebranych danych dzieci czuły się najbardziej samotne w 2020 r. (5313), co można łączyć z pandemią i związanym z nią lockdownem. Brak kontaktu z rówieśnikami, konieczność siedzenia w domu oraz nauka zdalna mogły powodować poczucie samotności, które nie było łagodzone przez możliwość kontaktu online.

- To nie są sprzyjające czasy dla dojrzewających młodych ludzi. Niepokoje społeczne, napięta sytuacja tuż przy granicy, do tego zaburzone relacje rodzinne, uzależnienie od internetu i ciągłe ocenianie przez innych sprawiają, że dzieci i młodzież coraz częściej doświadczają kryzysów psychicznych. Niestety wyjątkowo druzgocące jest to, że ci młodzi ludzie często ze swoimi problemami muszą radzić sobie w kompletnym osamotnieniu. Często słyszymy w rozmowach z dziećmi, że nie mają obok siebie nikogo, komu mogliby zaufać i się zwierzyć - mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Niejednokrotnie słyszymy też, że na przykład 30-minutowa rozmowa z konsultantem to najdłuższy czas, jaki dziecko otrzymało od dorosłego na wysłuchanie jego spraw, i że z rodzicem nigdy taka rozmowa nie miała miejsca - dodaje Kamińska.
Próby samobójcze na Pomorzu. Najwięcej uratowanych osób Próby samobójcze na Pomorzu. Najwięcej uratowanych osób

Telefon zaufania daje wsparcie 24 godziny na dobę



116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży to numer ogólnopolski, anonimowy, pod którym młodzi ludzie znajdują wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czasami nastolatki, które doświadczają depresji, mają również myśli samobójcze i samookaleczają się. Statystyki na temat myśli, zamiarów i prób samobójczych oraz lęków i samookaleczeń: 30 proc. więcej lęków, 130 proc. więcej samookaleczeń, 180 proc. więcej myśli, zamiarów i prób samobójczych. Niepokojące dowody na wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.

Telefon zaufania bez wsparcia



Od ponad roku telefon zaufania 116 111 nie otrzymuje żadnego rządowego wsparcia. Roczne funkcjonowanie linii 116 111 to obecnie 5 mln zł. Cały ciężar finansowy prowadzenia 116 111 spoczywa na Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W tej chwili telefon działa wyłącznie dzięki wpłatom od indywidualnych darczyńców, zbiórkom społecznym, wpływom z kampanii 1,5 proc. podatku oraz darowiznom partnerów i sponsorów. Można wesprzeć Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, przekazując 1,5 proc. podatku na rzecz telefonu zaufania 116 111.

Miejsca

Opinie (53) 1 zablokowana

  • Depresja

    lub inne załamanie czeka każdego człowieka w dzisiejszym świecie i tym co nas czeka. Młodzi to już na starcie nie mają szans w tym kraju na mieszkanie a i sprowadzaniu dzieci na ten świat każdy kto ma rozum mówi nie warto.
    Widać to po 500 plus jak to wprowadzili kto już miał dwójkę dzieci mówił nie będą już sprowadzał lub płodził bo państwo chce ,chce mieć stabilność i w miarę spokojnie żyć a nie klepać do biedy dzieci za 500 plus .

    • 11 1

  • zabrac in telefon i zmniejszy sie depresja zasługa rodziców

    • 9 2

  • To chyba ostateczny argument, że fala samobójstw jest spowodowana samotnością i związanymi z tym smutkiem i depresją a nie alkoholizmem rodziców, jak ktoś usiłował wmówić pod artykułem o próbach samobójczych na Pomorzu.

    • 8 0

  • Zakazać tik toka czy instagrama do 18 roku zycia. (1)

    I problem stanie sie marginalny.

    • 10 1

    • Jeśli ktos do 16rż jest w stanie się bez nich obejść, to tym bardziej starszy. Zatem można spokojnie zablokować te portale wszystkim

      • 0 0

  • Psychiatria i psychologia w Polsce na NFZ leży i kwiczy

    Trzeba kupę kasy płacić, żeby prywatnie się leczyć. Płaci się horendalne zdrowotne na służbę, która ledwo zipie.

    • 6 0

  • gdy dziecku zabierałam smartfona to faktycznie miało smutek, obniżony nastrój czy huk wie co jeszcze. Po 3 dniach tzw detoksu już było lepiej. Potrafi zająć się czymś innym, widzi że jej to wcale nie jest potrzebne do życia. I śmieje się. Ale! Tu jest miejsce na ale. Rodzice muszą dać przykład a nie siedziec z nosem w telefonie. serio... masz dziecko to się nim zajmij!

    • 9 0

  • w szkołach agresja, hejt, klasy po 30-31 uczniów, zatłoczone szkoły molochy,

    Często przyczyną tego jest w szkołach olbrzymia agresja, hejt, klasy po 30-31 uczniów, zatłoczone szkoły molochy, Nauczyciele często zbyt wymagający, liczą się tylko bdb oceny.
    Dzieci miłe, wrażliwe nie mają w polskiej szkole racji bytu. Boją się chodzić do szkoły. Dyrekcja szkoły często zamiata poważne problemy pod dywan.
    Często te grzeczne , bdb uczące się dzieci muszą nawet zmieniać szkołę , bo w ich klasie rządzą dzieciaki codziennie się bijące, kopiące i wyzywające.

    • 12 0

  • niestety widzą, że ta fundacja przemyca również "tęczowe" treści w swoich działaniach (1)

    wiec od razu widze, że to kolejna lewacka wyłudzarnia pieniedzy pod pozorem szczytnego celu i grająca na emocjach.
    Pomoc dzieciom jest tylko pretekstem tej kolejnej organizacji od elgiebetów

    • 7 4

    • Nie, no lepiej, żeby to ksiądz leczył depresję

      • 0 2

  • (2)

    Tyle tych absolwentek studiów psychologicznych mamy, a z dostępem do psychologa jakoś ciężko.
    Wyjechały panny z wiosek do miasta studiować psychologię i teraz dają D na Sopockich dyskotekach obcokrajowcom przyjeżdżającym na seksturystykę. Przez nie mężczyźni, którzy zostali na prowincji popadają w depresję i odbierają sobie życia, bo zabrakło kobiet do związku i samotność ich dopada.
    Miały rozwiązywać problemy innych, a zamiast tego stworzyły komuś problemy :)

    • 8 3

    • wyczuwam trochę żalu, trochę zazdrości i sporą dozę bólu D (możliwe że to przez obcokrajowców ajjj)

      to mówisz że w sopocie nia masz brania, czy jednak masz ale nie tam gdzie byś chciał?

      • 6 1

    • Płacz polskiego incela, który nie ma nic do zaoferowania.

      • 2 0

  • Smutne to wszystko

    Dziś taki dzień .... No i nie wiem co myśleć . Tak wiele osób głośno mówi aby nie lekceważyć takicb problemów i oczywiście mają rację. Ale w dzisiejszym świecie i naszych realiach wygląda to nieco ponuro. W temacie zdrowia psychicznego nigdy nie było dobrze, zawsze brakuje środków a włodarze miast myślą ,ze jak zapalą światełka na niebiesko to nagle będzie fajnie. Nie , nie będzie fajnie bo w dzisiejszych czasach dostać się do psychiatry czy psychologia w ramach ubezpieczenia ( NFZ) graniczy z cudem. Wiele osób potrzebuje pomocy ale nie sa w stanie jej uzyskać. A światełka na moście czy Neptunie w Gdańsku maja cos zmienić??? Nie. Jak ktoś cierpi na depresję , a której jednym ze składników jest brak wystarczających środków do w miarę spokojnego życia dowiaduje się ,że tak naprawdę może liczyć tylko na prywatną terapię 200 zł / h to co ma zrobić. Pewnie pójdzie poogląda światełka i jest dalej sam ze swoimi problemami. A jak targnie się na swoje życie to trafia do szpitala gdzie jest opcja że pracownik szpitala znacznie rzucać w niego krzesłem i przyduszać jak bandytę.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane