• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kelner upomniał ją, by nie karmiła piersią w restauracji. Sąd nakazuje przeprosiny

Mateusz Dietrich
14 grudnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 

Gdański Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie karmienia piersią w sopockiej restauracji. Pani Liwia pozwała jej właściciela, bo kelner poprosił, żeby nie karmiła swojej 6-miesięcznej córki piersią przy stoliku. Decyzją sądu kobieta ma dostać odszkodowanie i publiczne przeprosiny.Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił wyrok sądu niższej instancji uznając racje Liwii Małkowskiej i stwierdzając, że pracownicy restauracji dyskryminowali matkę próbującą nakarmić piersią swoje dziecko. Sąd nakazał właścicielowi restauracji zapłacić 2 tys. złotych odszkodowania i zamieścić przeprosiny na stronach Trojmiasto.pl.

W uzasadnieniu sędzia podkreśliła, że zeznania pracowników restauracji w przeciwieństwie do zeznań pani Liwii są niespójne i niekonsekwentne.

- Jeśli chodzi o same zeznania pana pozwanego, to trzeba mieć na uwadze, że nie był on świadkiem tego zdarzenia i dowiedział się o nim od kelnerów, a więc nie mogą być one miarodajne w rekonstrukcji tego co rzeczywiście się wydarzyło - powiedziała sędzia Małgorzata Zwierzyńska.
Sędzia zaznaczyła, że obsługa restauracji prosząc panią Liwię o to, by nakarmiła dziecko na krześle w pobliżu toalety zaoferowała jej usługę gorszej jakości niż pozostałym gościom i tym samym dyskryminowała klientkę.

- To jest niezwykle ważna sprawa dla wszystkich kobiet w Polsce, które dostały bardzo jasny sygnał, że karmienie dzieci piersią jest jedną z podstawowych funkcji matki, którą państwo powinno chronić - powiedział Krzysztof Śmiszek, pełnomocnik Liwii Małkowskiej.
- Spełniły się moje marzenia. Wreszcie mogę powiedzieć, że wszystkie kobiety mogą karmić piersią. Cieszą mnie bardziej te przeprosiny, bo to głównie o to chodziło, cieszy mnie też wersja którą ustalił sąd, bo jest najbliższa rzeczywistości - powiedziała Liwia Małkowska po wyroku.

Dyskryminacji nie było?Przed rokiem Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił w całości powództwo pani Liwii, która od właściciela restauracji domagała się 10 tys. złotych oraz przeprosin w internecie. Sędzia uzasadniając wyrok pierwszej instancji podkreśliła, że nie doszło do nierównego traktowania ze względu na płeć.

- Dowody oraz zeznania świadków nie potwierdziły, by doszło do dyskryminacji. Zarówno świadkowie, jak i pozwany stwierdzili, że pracownik restauracji nie nakazał niczego klientce, lecz jedynie przekazał prośby innych gości restauracji - uzasadniała wyrok sędzia Agnieszka Gieral-Siewielec.
Od tej decyzji odwołała się Pani Liwia, jej pełnomocnik zażądał zmiany wyroku i uwzględnienia powództwa w całości lub o przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia z uwagi na "nierozpoznanie przez sąd istoty sprawy". Z takimi argumentami zgodził się także Rzecznik Praw Obywatelskich, który włączył się w sprawę.

"Stworzyli upokarzającą atmosferę""Rzecznik Praw Obywatelskich w całości popiera podniesione w apelacji zarzuty naruszenia prawa materialnego oraz wnosi o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez uwzględnienie powództwa [...] W ocenie RPO niewątpliwie doszło do naruszenia zasady równego traktowania" - napisano w piśmie procesowym skierowanym do sądu.

Podkreślono także, że wymienione w postanowieniu wydanym przez Sąd Okręgowy zachowanie pracownika restauracji to niejedyne niezgodne z prawem formy nierównego traktowania.

- Słusznie wskazuje powód, że "dyskryminacją w dostępie do usług jest nie tylko odmowa świadczenia usługi, ale także świadczenie usługi gorszej jakości albo w niepełnym wymiarze w porównaniu do innych klientów" - podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO dodał, że nierównym traktowaniem jest także molestowanie, które w przypadku tej sprawy należy rozumieć jako stworzenie pani Liwii upokarzającej atmosfery i tym samym uniemożliwienie skorzystania z usługi. Rzecznik podkreślał także, że nie ma znaczenia, czy w lokalu był ustalony zakaz karmienia piersią ani czy restauracja jest "przyjazna dla rodzin z dziećmi", bo niezależnie od tego, do naruszenia zasady równego traktowania mogło dojść poprzez jednorazowe zachowanie pracownika restauracji.

- Jestem zadowolony z wyroku, dlatego że on stwierdzał dyskryminację, która nie powinna mieć miejsca. Sąd wydał wyrok, który powinien zapaść już w pierwszej instancji. Niezależnie od tego stanu faktycznego, to nie było tutaj niczego co można było zarzucić matce - skomentował po zakończeniu rozprawy Krzysztof Szerkus, pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Podszedł kelner mówiąc, bym tego nie robiła"O sytuacji, do której doszło w sopockiej restauracji La Marea w 2014 roku informowaliśmy jako pierwsi. Pani Liwia odwiedziła wraz z rodziną sopocką restaurację. Jeszcze przed posiłkiem okazało się, że musi nakarmić swoją malutką córeczkę, która zaczęła płakać z głodu.

- Wzięłam małą na ręce i zaczęłam rozpinać guziczki od bluzki. Wtedy podszedł do mnie przerażony kelner mówiąc, bym tego nie robiła. Zapytałam, o co chodzi. Odpowiedział, że prosi, żebym wstrzymała się z karmieniem - opowiadała nam Liwia Małkowska trzy lata temu.
Według zapewnień pani Liwii kelner tłumaczył się zakazem, jaki otrzymał od szefostwa. Miał zasugerować kobiecie, by nakarmiła swoje dziecko w toalecie.

- Poczułam się upokorzona. Dlaczego mam karmić dziecko w toalecie? Kelner zaproponował mi więc, bym skorzystała z krzesła stojącego obok toalety, ale postanowiłam nie zgodzić się na to. Rozumiem, że nie każdy chce patrzeć na karmiącą piersią kobietę, ale większość kobiet nie robi tego w sposób obsceniczny, zasłania się chustą itp. Skończmy wreszcie z dyskryminacją - tłumaczyła wtedy pani Liwia.
Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny.

Miejsca

Opinie (747) ponad 100 zablokowanych

 • Żałosne (54)

  Sama jestem matką, ale żeby żądać takich odszkodowań za taką głupotę to już jest nienormalne... Widać, że nie chodzi o upokorzenie tylko o kasę. W przeciwnym razie wystarczyłyby tylko przeprosiny... Współczuję właścicielowi. Zbliżamy się do Ameryki, gdzie za wszystko można dostać odszkodowanie...

  • 862 195

  • Taaa o kasę (28)

   2k pln to faktycznie majątek...

   • 49 94

   • Żądała 5 razy więcej tłumoku...

    • 108 14

   • (24)

    dwa słowa
    bezwstyd i wyłudzenie

    choć jestem kobietą nie życzyłabym sobie żeby ktoś przy stoliku obok obnażał swoje piersi, kiedy ja jem. wg mnie to intymna relacja matki i dziecka, kobieta to nie krowa. Nie dziękuje pani za walkę o moje prawa, ja nie chciałbym, żeby obcy ludzie oglądali moje piersi, dla mnie to poniżej godności. Nie rozumiem tego myślenia,że w momencie zajścia w ciąże kobieta staje się własnością wspólną społeczeństwa, bezosobowym robotem do zaspokajania potrzeb dziecka kosztem swojej godności.

    • 180 42

    • YYY chyba upadłaś na głowę (4)

     A co myślisz że wszystkie kobiety wywalają cyci świeć nim na prawo albo lewo jak karmią?? ja karmie tak że piersi nie widać. Nie rozumiem dlaczego nie można karmić piersią publicznie, i tak wiele osób to oburza. To jest normalne. Kur** nie przeszkadza ludziom jak ktoś inny je przy stole, ale jak moje dziecko je to już przeszkadza. To też człowiek, który nie zje schabowego. I bardzo dobrze że żądała kasy. A co jej tam jak ją obrażono to niech sobie humor poprawi. Jak by mnie ktoś poprosił o karmienie w kiblu to bym mu tam talerz postawiła i kazała żreć samemu... Są ludzie i taborety.

     • 52 132

     • (1)

      No właśnie...jesteś roszczeniowym taboretem

      • 82 21

      • nie prawda

       to tzw. supertaboret (z betonu) :)

       • 33 6

     • takim, jak ty powinno się zabronić rozmnażania

      Bo będą z tego takie same, hmmmm, głupolki, jak matka. W domu możesz się nawet masturbować przy swoich bachorkach i dziadkach, ale w restauracji masz uszanować to, że inni chcą za pieniądze zjeść posiłek w wyjątkowej atmosferze. Nie przynoszą własnych, darmowych dań, tylko za wszystko bulą (w przeciwieństwie do buraków, którzy potrafią np. wnieść do knajpy ukryte napoje). Jako kulturalni ludzie nie wchodzą do lokalu nieodpowiednio ubrani (jak niektóre Grażynki, które mylą plażę lub dyskotekę z restauracją). I żeby było jasne: swoją córkę odstawiłam od cyca na tydzień przed jej drugimi urodzinami.

      • 65 14

     • ty zdecydowanie zaliczasz się do grupy taboretów, tępa dzido

      • 6 15

    • (1)

     Tylko chorzy ludzie mają problem z matkami karmiącymi. Zrób duży rozpęd i walnij dzbanem o ścianę może się poprawi

     • 30 70

     • wygląda to na klasyczne wyłudzenie na matkę

      • 61 12

    • Kiedy dziecko płacze głodne (2)

     nie ma miejsca na wstyd i trzeba godnie dać mu jeść. Naprawdę można to robić tak że nic nie widać, odwrócić się tyłem do gości na siedzeniu, ja zawsze robie tak ze nikt się nawet nie domysli że karmię dziecko, ale gdyby juz ktoś tylko wypatrywal takiej sytuacji i bezczelnie wyppminal to również traktowalabym to jako obrazę i dyskryminację klienta.

     • 34 8

     • a potem wyrośnie z tego tłusta świnia

      • 2 5

     • Moja żona tak karmi, nawet w restauracji, że nikt się nie zorientuje. Ma chuste którą się przyrywa, siada bokiem lub z boku tak by nikt nie widział. Jak keler zwrócił uwagę to znaczy że babka wywaliła się z cycem na środku.

      • 11 0

    • (3)

     Jak sobie nie życzysz, to się po prostu nie gap. Ja sobie nie życzę patrzeć jak Ty rozdziawiasz twarz i jesz na moich oczach, bo mnie to obrzydza. Wywalasz zęby i język, no wstydź się, powinnas jeść w ubikacji albo przynajmniej zakryć twarz pieluchą.
     Niech się wstydzi ten kto widzi.

     • 23 70

     • (1)

      To po co chodzisz do restauracji? Ja jestem matką dwójki dzieci i nie łażę z nimi po knajpach. Teraz jakaś głupia moda na bywanie z dziećmi w restauracjach. To na pewno nie najodpowiedniejsze miejsce na spędzanie z nimi czasu.

      • 49 14

      • Ale Ty nie jesteś od ustawiania komuś życia i mówienia mu co ma robić.Połowa z was krzyczy Kaczor dyktator,a sami bawicie się w dyktaturę.Żałosna hipokryzja.

       • 3 4

     • Twoje dziecko razem z mlekiem niestety musiało wypić również Twoja agresję...
      Do restauracji chodzi się własnie rozdziawiać twarz i jeść na oczach innych, ale to co przyniesie kelner z talerza. Tak samo byłabym oburzona gdyby ktoś wszedł do restauracji i zaczął jeść z podłogi albo palcami. Restauracja to miejsce gdzie się je w spokoju, to miejsce publiczne dlatego należy wziąć pod uwagę to że innym może się nie podobać że ktoś im ten ład psuje. W domu rób co chcesz, w restauracji nie jesteś u siebie, wiec albo dyskretnie albo wogóle. Proszę nie oczekiwać że wszyscy będą patrzeć pobłażliwie z zachwytem ojej bobas... jakie słodkie...

      • 29 2

    • Jesli nie podoba Ci sie widok jedzacych ludzi to zostan w domu.

     • 29 4

    • (1)

     A w czym pierś gorsza od dłoni? Jacyś purytanie odzywają się na forum.

     • 14 41

     • Jacyś purytanie odzywają się na forum.

      Nie, to zwyły ciemny lud smoleński, wydobyty z wsi zabitych dechami i ex pegeerów.Dlatego tak nienawidą Europy.

      • 2 10

    • Szok (5)

     Dziecko do 6 miesiąca życia wg zaleceń powinno być karmione wyłącznie piersią. Karmienie wypada średnio co 2-3 godziny i nie wytłumaczysz dziecku że jakiejś Pani lub Panu przeszkadza to że chce zjeść !!!!!!!!!!!
     A matka ma przestać zyć normalnie schowac sie w domu bo ktoś twierdzi że to jej intymna sprawa. Szkoda tylko że większośc społeczeństwa nie gorszy wywalony cyc modelki reklamującej samochód ale matka karmiąca juz tak (swoja droga często przykryta chustą lub pieluszką ) A moze zazdroscicie bo byliscie na "butli" która nie transportuje tlenu do mózgu tak dobrze jak kobiecy pokarm ;))))000 nie widze innego wytłumaczenia przykro mi...

     • 26 52

     • Tobie to na pewno

      Tlen do mózgu nie dotarł

      • 18 4

     • 6 miesięcy to nie tak długo.. (3)

      bez knajpy da się żyć. Restauracja to nie miejsce dla dzieci

      • 27 6

      • Restauracja to nie miejsce dla dzieci (2)

       Co? już jest dyskryminacja i faszystowskie mendy będą rozkazywać gdzie i kto może przebywać.

       • 2 14

       • (1)

        To są Ci co krzyczą Kaczor dyktator.

        • 2 1

       • Z tego co czytam, to jest ciemny lud smoleński,plebs od wideł i obornika.

        • 0 2

    • jestes matka?

     To chyba nie jesteś matka lub poszlas za oglupiajacymi reklamami mleka modyfikowanego i tym karmilas swoje dziecko.

     • 1 3

   • Chciała 10. Nie umiesz czytać?

    To nie pisz.

    • 25 6

   • kelner pewnie Pęd...em był

    Tfuu

    • 1 19

  • Spełniły się moje marzenia.

   Dostanę 2 tysiące polskich złotych. Sąd Apelacyjny też do zaorania.

   • 21 12

  • (4)

   2 tys. nazywasz "kasą"? Bez jaj!

   • 7 28

   • Czytam i co widzę, mentalność chłopa pańszczyźnianego , który zawsze się boi pana i staje przed nim z opuszczoną głową

    Taka jest poddańcza mentalność ciemnego luda smoleńskiego.

    • 7 16

   • polakówów (2)

    można kupić za 500

    • 25 6

    • a ruskich za połówkę (1)

     • 4 1

     • czyli podobnie

      • 1 1

  • Jaka płynie nauka gdy kary brak? Żadna. Tu chodzi o prawa kobiet nie kasę . (2)

   Brak kary pieniężnej spowodował by że nikt nie brał by sobie do serca tego wyroku. Dziwi mnie pani stosunek do tego kobiety powinny stać murem za walką o swoje prawa.

   • 19 55

   • jakie kobiety? to taki babochłop roszczeniowy, a nie kobieta (1)

    Jakoś przez setki lat można było karmić dzieci nie robiąc tego publicznie. Wystarczy znaleźć ustronne miejsce, a pewnie obsługa lokalu wskazałaby takie (nie w WC) na uprzejmą prośbę klientki. Ale jak taka spasiona, roszczeniowa mamuśka najpierw się obnaży przy innych gościach, a potem awanturuje, to żadne argumenty nie skutkują. Jak do rozpędzonego nosorożca.

    • 81 13

    • Ale w restauracji właśnie je się publicznie! A dziecko je mleko mamy i tyle. Przerażające, ze tyle osób ma problem z cielesnością.

     • 16 57

  • Żałosne jest co innego

   zupełnie nie rozumiem jak można powiedzieć kobiecie żeby poszła karmić do toalety, nie rozumiem co może być bezwstydnego w karmieniu dziecka w miejscu publicznym. Opanujcie się

   • 25 46

  • sama jestes zalosna (1)

   wlasnie w ten sposob, jak ta Pani mozna nauczyc burakow szacunku dla matek karmiacych. Brawo dla tej Pani!

   • 21 48

   • jak w Afryce

    • 3 1

  • Szacunek przede wszystkim...

   Najgorsze jest to, że najbardziej innej matce "dowala" właśnie... matka.

   • 13 13

  • Używanie słowa Żałosne dyskwalifikuje każdą opinię.

   • 4 2

  • USA

   W USA sytuacja matek karmiących jest bardzo kiepska. Tyle lat promowano tam karmienie sztuczne, że społeczeństwo bardzo źle reaguje na karmienie piersią. Ostracyzm jest powszechny, u nas to naprawdę nieliczne wydarzenia.

   To jest pewien precedens i bardzo dobrze że taki wyrok zapadł. Niestety żyjemy w izolacji od matek karmiących i fizjologia małego dziecka większości ludzi jest obca zanim sami staną się rodzicami.

   • 16 8

  • Hmm (3)

   Ta pani nie została wyproszona z restauracji, tylko kelner wskazał jej inne miejsca do karmienia - co złego w krzesełku koło toalety? Nie przeszkadza mi widok karmiących matek w parku, w centrum handlowym (jeśli nie ma w nim odpowiedniego miejsca do karmienia dziecka) i w innych miejscach. Ale w restauracjach już tak - bo jest to niehigieniczne. To tak, jakby komuś obok lała się krew lub inny płyn ustrojowy. Jeśli matka jest chora, to i jej mleko jest skażone różnymi choróbskami, dlatego w restauracjach itp. nie powinno się karmić piersią przy stoliku.

   • 26 27

   • (2)

    Hm.. a jaką konkretnie chorobą może być skażone mleko matki? Przeciwciała tak, metale ciężkie - niestety też. Ale nieco bez sensu by było gdyby do mleka z krwi (bo tak jest produkowane) przechodziły wirusy i bakterie.

    • 4 6

    • hmm (1)

     A co z WZW B, którym bardzo łatwo można się zarazić?

     • 6 6

     • Eh

      Ale co to ma wspólnego z karmieniem w restauracji? Ludzie odbiegać od głównego tematu.

      • 2 0

  • Odszkodowanie czy bon na obiad (1)

   To jest odszkodowanie?
   Ja myślałam, że to raczej "talon" na niedzielny obiad dla tej rodziny od restauratora.

   Taki skandal, a on 2 tys zł daje. Poniżył siebie i swoją restauracje.

   A komentarze typu "wyłudzenie 2 tys zł" są chyba żartem, nie wierze, że ktoś nornalny myśli, że za 2 tysiące złotych Ci ludzie podbiją Świat, kupia auto, czy dom. Chyba, ze z lego hahaha..

   Dokąd podążasz Polsko?!?

   A wy głupie ci.py zamiast siedzieć na fejsie i hejtować ludzi, którzy coś robią dla kogoś kogo kochają, (a tym wypadku Lidia dla swojego dziecka) też zróbcie coś dla siebie, bo przez takie siedzenie na Facebooku na pewno do niczego nie dojdziecie, chyba że do promocyjnych gazetek z Lidia i Biedronki

   • 11 34

   • Biorąc pod uwagę że nic nie powinna dostać, to jest dużo.

    • 4 0

  • d*pą jesteś w takim razie nie matką!

   • 2 2

  • kara to ma być kara

   Kara musi zaboleć choć trochę. A każdego bolą najbardziej pieniądze. Takie kary są zazwyczaj symboliczne, a odszkodowanie wpłacane np. na konto fundacji.

   • 2 9

  • Brak wyobraźni, atencji, i przyzwoitości ze strony właściciela :(((((

   Karmienie niemowlęcia nie jest wstydliwym, bądź obraźliwym zachowaniem !!!Niemowlę karmi się na żądanie niemowlęcia !!! Wydzielić można najlepsze miejsce do karmienia i problem rozwiązany !!! Trochę kultury ze strony właściciela i kelnerów i będzie dobrze.

   • 4 11

  • Nie jestem karmiącą matką

   Ale lokal jest dla mnie wymazany z pamięci. z poważaniem - .

   • 5 13

 • Ja też rozumiem ze jest XXI wiek (22)

  Ale trochę szacunku dla ludzi się należy ,jestem marką ale widok kobiety z cyckiem na wierzchu obok przy stoliku nie jest widokiem o którym marzę idąc na obiad .Trochę inteligencji u tej Pani wystarczyło aby zapytać czy mogą na chwilkę udostępnić inne pomieszczenie nie koniecznie toaletę, ale niestety dzisiejsze gwiazdy -mamuśki uważają że wszystko im się należy

  • 797 141

  • ta baba nie ma wstydu.

   • 61 10

  • inteligencji??? wystarczy spojrzec-czego tu wymagac..

   • 61 10

  • Zastanów się zanim napiszesz (1)

   A myślisz że przy karmieniu widać cyca?? Ja karmię tak że nie widać i większość nawet się nie orientuje że moje dziecko je. I nie jestem mamuśką gwiazdą - uważam że to normalne i można to zrobić dyskretnie nawet przy stoliku. Też uważam że kobieta jak cycka wywala i świeci brodawką na prawo i lewo to jest upokarzające ale wystarczy trochę pomyśleć i nic nie widać....

   • 15 45

   • Jesteś

    Deskąi tyle

    • 5 0

  • Gdzie te kobiety "z cyckiem na wierzchu"? (3)

   Ludzie, gdzie Wy widzicie te kobiety "z cyckiem na wierzchu"? Widziałem w swoim życiu kilka matek karmiących swoje dzieci piersią w miejscu publicznym, ale zawsze kobiety te zakrywały się chustami. Myślicie, że kobiety tylko marzą, żebyśmy patrzyli jak karmią?

   • 22 32

   • (1)

    A po co się zakrywać? Czy człowiek jedzący w restauracji zakrywa twarz i łyżkę?

    • 4 28

    • w

     racja,nastepnym razem pokaz du***
     hahaha

     • 8 3

   • masz odpowiedź wyżej

    • 4 2

  • (1)

   Nie musisz rozumieć, bo to nie twoja sprawa. Przestrzeń publiczna nie należy tylko do ciebie. Jak ci przeszkadza kobieta karmiąca, to patrz się w swój talerz a nie komuś w cycki. To tobie powinno być wstyd, że się gapisz tam gdzie nie trzeba.

   • 17 47

   • Jezu, jaka tepota wyziera...

    Czytaj Mamusko ze zrozumieniem

    • 11 2

  • Co z Pani za matka.... (2)

   Matke, która obrzydza widok innej matki karmiącej piersia jest naganne. Jak tak można myśleć? Co w tym złego? Niech się Pani patrzy w restauracji na to co ma na talerzu a nie obserwuje matkę, która tylko karmi swoje dziecko! Obrzydliwe to jest podejście ludzi którzy myślą dokładnie w ten sam sposób co Pani. Żenujące...

   • 12 55

   • (1)

    Żenujący jest twój komentarz. Jestem matką trojga dzieci i nagannym jest w restauracji takie zachowanie. Nikogo nie zachwyca taki widok bo mnie odechciałoby się jedzenia. Kelner zachował się poprawnie mając na uwadze resztę gości.

    • 29 6

    • Odo. .

     Nie przypominam sobie żebyśmy przeszły na TY! trochę kultury paniusiu. Matka trojga dzieci a przykładu dobrego nie daje. Ja się pytam, gdzie widziałaś te gole cycki u mam karmiących?? bo wystarczy odrobina dyskrecji i nikt nawet nie widzi, że matka akurat karmi swoje dziecko. Ja nie chodzę i nie świece cycem na okrągło, ale są sytuacje gdzie nagle trzeba nakarmić dziecko i nie ma do tego odpowiedniego miejsca, ale są odpowiednie udogodnienia w postaci chusty i specjalnej bluzki do karmienia.

     • 3 17

  • (1)

   Typowa beneficjentka 500+ z Radomia na wakacjach w Sopocie. A ten Śmiszek to nie przypadkiem ‚żona’ Biedronia?

   • 22 8

   • "żona’ Biedronia?"

    Oto okaz nędzy umysłowej ,ksenofobicznego indywiduum z ex pegeeru po lobotomii.

    • 1 1

  • arv (4)

   Mnie również obrzydza taki widok. Ani nie chce oglądać kobiecych piersi ani męskich genitaliów kiedy jem. Zresztą tak samo obrzydzają mnie dzieci. Niech sobie idą na drugi raz do restauracji specjalnie przystosowanej dla rodzin, do której ja nie zaglądam i nie mam pretensji, że mi bachory hałasują. Kobieta postanowiła zarobić bo uwaga - jest matką to je wszystko wolno. Ale cóż kaska przed świętami się przyda ;)

   • 34 8

   • czas do psychologa (2)

    albo psychiatry. Współczuję rodzinie

    • 2 12

    • Arv (1)

     Dlatego, że potrafię powiedzieć coś, czego inni się mówić boją? Nie moja wina, że nie wszystkie dzieci są ładne i słodkie by chcieć na nie patrzeć. Tak samo jest z ludźmi.

     • 17 2

     • " Tak samo jest z ludźmi"

      Dlatego nie obnoś się publicznie ze swoim plugawym ryjem i go nie rozdziawiaj.

      • 0 1

   • No cóż

    Też nie jestem fanem takich widoków i zapewne zmieniłbym lokal. Sytuacje znam tylko z opisu i nie wiem co się tam na prawdę wydarzyło, ale trudno mi w to uwierzyć, że kelner zwróciłby uwagę gdyby jej zachowanie było dyskretne.

    • 20 2

  • Dokładnie masz 100% rację. Dzisiejsze mamuśki zachowują się jak gwiazdy choć nimi nie są. Szczególnie takie jak ta. Gdybym była w tym samym miejscu i czasie na pewno zwrocilabym uwagę że nie ma za grosz kultury. Też jestem mamą trójki dzieci i przez myśl by mi nie przyszło takie zachowanie. W takim wypadku reszta gości powinna ją zasadzić o odszkodowanie za obrzydzajacy czyn, bo ha już bym nic nie zjadła.

   • 23 3

  • Zgadzam się w 100%

   • 3 2

 • Tu nie o równość chodzi (8)

  Tej pani o kasę poszło nie o dyskryminację. 10 tyś. Za to że miała nie karmić jak locha prosiaki tylko iść w ustronne miejsce.

  • 575 105

  • Czy ktoś zna sygnature akt?

   • 0 7

  • Czy ktoś zna sygnature akt? (1)

   • 0 7

   • Kapuś zero?

    • 0 0

  • (3)

   Ależ jesteś maluczkim burakiem człowieku. Weź powiedz swojej matce, że jak cię karmiła, to była lochą. Na pewno będzie dumna, że wychowała taką proatacką świnię jak ty.

   • 11 33

   • Powinni ci dać 500 minus, matko "polko" (od nazwy tańca, bo byłaś nieźle obracana) (2)

    Sama wychowana na lochę przekazujesz to swoim potomkom. Gorzej, że się z tym afiszujesz. Kulturalne matki w poprzednich pokoleniach umiały tak nakarmić dziecko, żeby nikt obcy nie mógł tego zobaczyć. Ale do tego jest potrzebna nie tylko kultura wyniesiona z domu, ale i inteligencja emocjonalna, czym nigdy dysponować nie będziesz ani ty, ani twoje małe.

    • 27 6

    • Kultura? Chyba pruderia.

     • 5 10

    • Ostatnio u Jaworowicz pokazywano karmienie piersią, to piękna sprawa,

     takie negatywne komentarze, obraźliwe i napastliwe świadczą o ich autorach: zgorzkniali ludzie, nie wiadomo dlaczego ten temat wywołuje w nich tyle emocji ?

     • 4 2

  • Szkoda, że wszystkim estetom nikt nie zabronił jeść publicznie. Świat byłby piękniejszy, gdybym nie musiała widzieć ich jedzących. Co ciekawe, jedzące dziecko mi nie przeszkadza, ale wielu dorosłych już tak.

   • 3 5

 • cycki na werzch nie tylko u karmiacych :D (11)

  • 144 31

  • chciwa baba z Radomia przyjechała do Sopotu szukając gdzie tu coś wyłudzić i teraz dostanie 2 tys (2)

   ale 3 lata się o to sądzić to trzeba być chciwym

   • 355 61

   • Jak tak zazdrościsz, to idź i wywal gdzieś na wierzch cycka, może ci dadzą. Virtuti Cebularis dla ciebie.

    • 7 13

   • ta pani to widać sama lubi sporo zjeść

    a jak można się nażreć i zarobić na poprawność politycznej 2 kafle to co. Typowe cebulactwo. Żałosna wyłudzaczka...

    • 13 3

  • pójdzie to teraz do Sądu Najwyższego ... (6)

   a 2 tys to nie dla chciwej baby ale jak już to na cele społeczne powinno być zasądzone, babie starczą przeprosiny jak taka wrażliwa na prośby kelnera, w zasadzie to powinni jej fotę w kleic i na drzwiach restauracji i napisać "takich nie obsługujemy" ;)

   • 233 44

   • (4)

    Z jakiej racji na cele społeczne?? Ma dziecko więc na nie wyda a nie na obcych

    • 4 29

    • (1)

     a potem dzieciak nie daj Boze zachoruje i locha sie oburza, ze wszyscy nie daja kasy na jej dzieciaka, tylko dbaja o siebie. Plankton mentalny...

     • 18 1

     • Sam jesteś lochą, prostaku.

      • 1 10

    • toż mleko ma chyba darmowe, a to było przedmiotem sporu

     • 3 1

    • na to ma 500+,lepiej na psy a na dzieci niech sama zarabia.

     • 0 1

   • Idź poszukaj mózgu, bo chyba ci się zgubił.

    • 2 5

  • Podejrzewam, że oburzone są tylko kobiety. Faceci udają, że nie patrzą a szukają wzrokiem kawałka cycka nawet karmiącego i żadnej afery robić nie będą z tego powodu;)

   • 6 5

 • uważam (24)

  Osobiście uważam, że błąd popełniła matka, sama jestem matka i.nie wyobrażam sobie karmić przy wszystkich ludziach którzy jedzą po to są te pomieszczenia by nikomu to nie przeszkadzało ani przeprosiny ani odszkodowanie nie należy się w mojej ocenie.

  • 493 81

  • Hehe (9)

   "Karmić przy wszystkich ludziach którzy jedzą "
   No a co w tym takiego złego?????

   • 15 38

   • (8)

    Pokazywanie tłustych obwisłych cyców w restauracji, no nie ukrywajmy nie jednemu może odechcieć się jedzenia.

    • 30 8

    • (4)

     To się nie gap pajacu, tylko patrz w swój talerz albo sobie postaw lustro i patrz na swój tłusty obwisły ryj.

     • 10 34

     • dejswierzaka (1)

      ile agresji... coraz gorzej z tymi madkami... przykre

      • 15 5

      • Poczytaj wyżej obraźliwe wypowiedzi o tej karmiącej pani, to ocenisz, kto ma jakie emocje

       • 1 3

     • Mowia ze ciaza powoduje ubytek szarych komorek

      Doskonaly przyklad MatkiPolski. Ale jest nadzieja, za kilka lat sie unormuje. Tymczasem zalecam melise, bo pokarmu z tej zlosci zabraknie

      • 8 1

     • Prawdziwa natura matki Polki .....

      • 2 0

    • Dlaczego się patrzysz na karmiacą matkę ? (2)

     • 0 5

     • Bo wywala cyc na srodku knajpy? (1)

      I nie ma jej jak wzrokiem ominac?

      • 11 0

      • Zmusza cię do patrzenia w jej kierunku? Pod nos ci podstawia dziecko który trzyma w ustach pierś? Biedaku :(

       • 1 1

  • Jak sobie nie wyobrażasz to nie karm, nikt ci nie karze. Ale innym też nie zabraniaj, bo Cię to guzik powinno obchodzić.

   • 5 20

  • (5)

   te pomieszczenia ze tak ppowiem sa do sr*nia - po to sa toalety, a restauracje do jedzenia i tam powinno sie podawac dziecku jedzenie

   • 9 14

   • (1)

    to mogła najpierw ściągnąć pokarm i podać w kulturalny, a nie obsceniczny sposób

    • 17 8

    • niektore dzieci nie jedza z butelki, sama takie mialam, dzięki takim ludziom jak Wy musialam siedzieć pół roku w domu bo wszędzie nie mogłam iść w strachu, że będę dziecko musiała nakarmic. Wstydźcie się. Piersi są do karmienia własnie i jeśli widzieci w tym coś obscenicznego to tylko o was źle świadczy.

     • 4 12

   • (1)

    Restauracje nie są do karmienia piersią, tylko do jedzenia z talerza sztućcami. To nie jest miejsce dla płaczącego niemowlaka.

    • 22 1

    • Rozumiem, że ma pani taki sam problem z dziećmi jedzącymi z butelki oraz z wszystkimi, którzy nie potrafią jeszcze jeść sztućcami? Poza tym, nic dziwnego, że dziecko płakało, skoro było głodne a kelner zabronił dać mu jeść...

     • 0 7

   • Nie wypada

    wnosić i spożywać swojego jedzenia. Ciekawe też co na to Sanepid?

    • 7 0

  • (4)

   Ja jestem ojcem i nie wyobrazam sobie zeby moje dziecko jadlo w jakims ustronnym miejscu jak pies. Jesli sie komus brzydzi widok jedzacych ludzi to niech je w domu albo w jakims kacie.

   • 7 31

   • (2)

    twoje dziecko na razie je jak każdy młody ssak, a ja nie zamierzam płacić za pobyt w restauracji, w której muszę oglądać maciorę karmiącą cycem młode.

    • 26 4

    • zenada

     Oni nie zrozumieja... dla nich się liczy tylko dzieciok, najważniejsi się stają...

     • 16 0

    • Od kiedy to jest nakaz patrzenia sie na kobiety karmiace? Ja jak nie chce czegos ogladac to sie na to nie patrzę. Zawsze mozna uzyc szyi i odwrocic głowę.

     • 3 5

   • Jako ojciec powinieneś zadbać aby matka twojego dziecka mialalm możliwość nakarmić dziecko w godnych ale za razem ustronnych warunkach a nie na oczach całej restauracji ....Mając świadomość że nie każdy życzy sobie na to patrzeć ....
    Obcy ludzie nie będą popadać w zachwyt na widok waszego dziecka bo mają swoje sorry
    Nie rozumiem jak można nie ogarniać tak prostej kwestii ....

    • 9 0

  • i co?

   kij kogo obchodzi twoja ocena, debilko
   chcesz się kitrać "bo wstyd", to się kitraj
   dzieckiem tez byłaś i też cię karmiono, nie zawsze w dogodnych warunkach
   gdzie miała nakarmić W KIBLU?
   CZY TAM GDZIE SIĘ JE?!

   • 3 10

  • A Ty byś chciała jeść w toalecie. Polska to jednak średniowiecze :(

   • 1 1

 • Żenujące. (39)

  Zwolennicy karmienia piersią w miejscach publicznych mówią,że przecież to takie naturalne.Uprawianie seksu też jest naturalne,więc może zacznijmy uprawiać go w restauracjach w oczekiwaniu na obiad.

  • 583 88

  • (2)

   Lecz się, psychopato.

   • 11 91

   • to już nie są zwolennicy a terroryści karmienia piersią (1)

    • 37 4

    • Kto tutaj jest terrorystą. Spójrz ile prostackich chamskich i bezczelnych jest po tym artykulem. Ile osob sie zgadza z chamami. Ile osob zieje nienawiscia do matek karmiacych. Umiesz dodawac? Policz sobie ile burakow tu pisza a ile zwyklych osob rozumiejacych co to jest karmienie piersia. Zobaczysz dokladnie kto tu jest terrorysta. Poza tym bardzo sie ciesze ze kobieta wygrala w sądzie. Portal ma ja przeprosic oficjalnie za to ze pod artykulem bylo pierdyliard komentarzy obrazajacych ta kobiete w kazdy mozliwy sposob. Wlasnie PRZEZ WAS oni musza przeprosic bo TO WASZA wina ze taka nagonka byla i jest na ta osobe. Kasa od wlasciciela restauracji zawsze sie tej kobiecie przyda.
     Teraz wiecie ze to my matki karmiace mamy racje - nawet sąd to przyznal oficjalnie wiec siad burki przy talerzach nos w miche i siedziec cicho.

     • 3 20

  • Jedzie jest dla Ciebie równoznaczne z seksem? Oj, to trzeba leczyć :)

   • 19 59

  • (2)

   Porównywanie jedzenia do kopulowania... Jedno i drugie to funkcje życiowe, ale innego wymiaru.

   • 14 36

   • Nieprawda! (1)

    Obie te czynności należą do potrzeb podstawowych homo sapiens!

    • 10 1

    • ale to nie matka ma potrzebe karmienia, tylko DZIECKO jest głodne...

     • 1 4

  • Kolejny mózgowiec... żenada to wypisywać takie dyrdymały

   • 11 13

  • Hja

   A co ma wspólnego sex i Karmienie piersią?

   • 11 23

  • Sprzeciw (2)

   Znam jeszcze inne "naturalne" czynności. Troche zdrowego rozsądku !!! Jestem tez kobietą i matką.

   • 21 4

   • a ja przeciw (1)

    Dla niektórych taki widok naturalnego karmienia może być równie odrażający, jak inne czynności fizjologiczne wykonywane w publicznym miejscu

    • 21 4

    • Przede wszystkim - trzeba mieć odrobinę skromności i wstydu.

     Tutaj tego zabrakło

     • 17 1

  • (6)

   Glupi jestes .... Karmienie piersia malego dziecka jest naturalne tak samo jak jedzenie i nie ma nic wspolnego z intymnoscia - gdyby jedzenie bylo intymna czynnoscia, to bysmy wszyscy jedli w kiblu a nie w restauracji albo przy stole z innymi ludzmi ...

   • 11 42

   • (2)

    stawianie klocka jest również naturalne, można robić to publicznie ?

    • 26 7

    • (1)

     Powiedz kiedyś swojemu dziecku jak będzie głodne, żeby wyszło do kibla, bo tam jest jego miejsce przy jedzeniu. Ależ pustka umysłowa.

     • 9 27

     • Jak sr....sz, jeden z drugim, za przeproszeniem swoim psem

      w miejscu publicznym, a kupa mu wychodzi z otworu to jest ok?

      • 5 2

   • to po co kobietom staniki niech chodzą bez w wizytowych koszulach=jednoznaczne

    • 5 1

   • (1)

    Sam(a) jesteś głupi(a). Karmienie piersią JEST czynnością intymną.

    • 13 0

    • Serio?

     Rozumiem, że karmienie butelką dziecka też jest intymną czynnością i wzbudza takie oburzenie? Bo dla dziecka to nie ma różnicy (o ile potrafi i chce jeść z butelki). Rany ,są przecież nawet obrazy gdzie Matka Boska karmi piersią Jezusa i nikt przez wieki nie robił z tego problemu bo to było naturalne, nawet gdy moda nakazywała zakrywanie całego ciała

     • 2 4

  • (1)

   A do restauracji się idzis jeść, czy seks uprawiać?

   • 5 5

   • Kalorie trzeba spalić po zjedzonym w knajpce obiadku

    • 5 0

  • Wtf?

   Co ma seks do karmienia piersią? Żenujące... tylko facet może mieć takie skojarzenia:/ karmi się piersia tak żeby nie było tego widac- dyskretnie. I nikt nie mowi tu od razu żeby świecić sutem. Obrzydliwe to jest, kiedy facet szczy pod drzewem w miejscu publicznym a nie mama karmiąca swoje dziecko! Karmienie piersią powinno być dla wszystkich wzorcem i trzeba się cieszyć, że są mamy które karmią naturalnie. A cała reszta myślaca inaczej niech się schowa i nie wtyka nosa w nie swoje sprawy!

   • 12 26

  • ?? (2)

   Co ma sex do karmienia dziecka?
   Dziecko do 1 roku życia nie ma innego pokarmu niż mleko matki.
   Każdy człowiek ma prawo do posiłku. Pan rownież.

   • 7 19

   • (1)

    ależ mądrości ujawniłaś, karmiona mlekiem od równie mądrej matki!
    To jeszcze napisz, dlaczego: a) jak raz do roku, a nie np. 10 m-cy lub 18 m-cy? b) czy dzieci karmione sztucznie nie istnieją ("bo nie ma innego pokarmu")? c) Czy prawo do pożywiania się można bezkarnie realizować zawsze i wszędzie? d) Czy karmienie swojego dziecka nie jest zazwyczaj następstwem uprawiania seksu?

    • 9 3

    • A) wg. badań podstawą posiłku dziecka DO ROKU jest mleko (czy to sztuczne czy matki). Od 6 miesięcy można wprowadzać inne posiłki ale mleko to podstawa.
     B) Istnieją, zakładam, że komentarz wyżej pominął to z powodu skrótu myślowego
     C) Tak polskiego prawa - tak. Czy to w restauracji czy w to kościele czy to na dworcu czy to w parku.
     D) nie wiem jak pani ale dla większości ludzi karmienie dziecka nie ma nic wspólnego z sexem, a na pewno nie dzieje się jedno zaraz po drugim. Nikt normalny też chyba nie sugeruje, że matka karmiąca czerpią jakaś seksualna satysfakcje z karmienia dziecka więc nie rozumiem tego punktu.

     • 0 1

  • Jarek.Gdzie i kiedy???

   • 0 0

  • (2)

   Czemu robisz analogię do seksu? Zróbmy analogię do publicznego jedzenia, bo o to się rozchodzi. Czy ludzie mogą jeść publicznie kebaba na ulicy? Czy można przy innych ludziach wciągać barszcz z uszkami? CZy wrażenia estetyczne z oglądania jedzących są u wszystkich wysokiego rzędu? No dla mnie nie są. Na niektórych patrzy się lepiej, na innych gorzej. Czy stworzymy standardy kto może się pokazać na ulicy a kto już nie?

   • 2 4

   • Mnie obrzydza jak twój piesek sadzi kloca, a kupa (1)

    mu się wysuwa z odbytnicy na środku publicznego trawnika, a ja akurat jem obiad w ogródku restauracji.

    • 10 0

    • i dlatego psy mają zakaz robienia kupy na środku publicznego karmienia. A karmić dziecko można

     • 0 1

  • A przewijanie z żółtej kupy jest już kwintesencją naturalności.

   Stół w knajpie jest do tego wymarzony. Zapach dla wszystkich - w gratisie

   Czekam na pierwszą ambitną i adekwatny wyrok - tak z pińćset tysięcy :-)
   Będzie zdrowo? :-)

   • 12 0

  • Słusznie

   Słuszna uwaga Jarku. Po obiedzie również, tak na deser. Niezapominajmy, że różni ludzie uprawiają różny seks: tu gała tam deep throat, 'minetou', kiszka i cała gama innych,naturalnych zachowań ludzkich. Smacznego

   • 5 0

  • Już uprawiamy :P

   • 1 0

  • Słusznie! I to strawa cielesna i to ;)

   • 1 0

  • Dokładnie. Powiem ci, że już tak jest. Ludzie uważają, że ciągłe gadanie o seksie polepszy ich życie seksualne. Z tym, ze gadają o cudzym, zamiast o swoim. Znalazła baba sposób na wyciągnięcie paru groszy. Uwaga to ja też zadam odszkodowania od każdego kto zajmował się moim życiem seksualnym w ciągu ostatnich kilku lat. Będę milionerką.

   • 0 0

  • Żenada

   Porównujesz seks do jedzenia malego dziecka? Wiesz jaka jest podstawowa roznica? Ze seks uprawiają dorośli ktorzy potrafią sie pohamowac, bynajmniej powinni a niemowleciu nie wytłumaczysz ze ma poczekac. Straszne co ludzie maja w głowach :(

   • 1 1

  • głupi wyrok

   Podzielam Twoje zdanie. Nie zgadzam się z wyrokiem sądu apelacyjnego, dlatego też od dziś będę robił kupę przy stoliku ,a potem pozywał restaurację za dyskryminację. Mam słabe zwieracze więc jak najbardziej mogę zrobić kupę przy stoliku.

   • 5 0

  • Ale porownanie

   Ale mi porównanie... porównywać naturalna potrzebę glodnego dziecka do sexu? Czyli my też nie jedzmy w restauracji bo może to kogoś obrzydzic. Kobiety nie wywalaja całego cyca tylko się zasłaniają albo przeznaczona do tego pielucha albo zwykła tetra.... w czym problem. Mnie bardziej obrzydza jak się ktoś niestosownie ubiera albo całuje w miejscach publicznych...

   • 0 0

  • Co ma uprawianie seksu do karmienia piersią !!!!!!!!!! W takim razie jedzenie obiadu w restauracji to cos złego !!!! Szlag mnie trafia czytając takie komentarze dziecko było głodne wiec musiała je nakarmić!!!!

   • 0 0

  • zanim coś napiszesz to używaj mózgu człowieku !!!!!!! Sama mam dwójkę dzieci i powinnam nigdzie z nimi nie wychodzić bo może niemowle zgłodnieje i będę musiała wyciągnąć pierś i je nakarmić !!!! To straszne że kobieta dając najlepsze co może dać dziecku ma denerwować sie czy przypadkiem jakiemuś idiocie (chętnie użyłabym 100 razy gorszego określenia ) przypadkiem to nie przeszkadza !!!!dramat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 0 0

 • Prawo dziecka do jedzenia. (4)

  Możecie ryczeć i kwiczeć a i tak polskie prawo stoi po stronie dzieci karmionych piersią. Radzę się z nim zapoznać.

  • 67 160

  • Jak to świnie, krowy i inne przybytki z obory, będą kwiczeć, bo ich liche mózgi nie pozwalają zrozumieć, czym jest karmienie piersią.

   • 4 18

  • siara (1)

   to wstyd wywalić cyca przy ludziach prawo prawem

   • 7 1

   • Wstyd to kraść. Prawo prawem ale jest po stronie karmiacych wiec przyzwyczajcie sie do tego lub jedzcie w kiblach podczas gdy osoba obok bedzie sr*la tak smierdzaco ze wam nosy powiedna. Tego wlasnie zadacie od matek z dziecmi... By karmily w kiblach w towarzystwie sr*jacych sasiadow z kabin obok.

    • 0 12

  • Prawo stoi po ich stronie, ale to nie znaczy, że musimy na to patrzeć. Gdyby baba usiadła w rogu tyłem do innych gości nic by

   • 4 0

 • Brawo! (6)

  Nie mogę pojąć tych komentarzy. Karmię piersią, staram się robić to dyskretnie - nie z powodu innych osob, dla siebie, ale jak jestem w restauracji, parku, muzeum, kawiarni itd. a syn jest głodny, to karmię. P

  • 87 146

  • ..I pewnie jesli faktycznie

   robisz to dyskretnie, to nikt nie bedzie mial do Ciebie o to pretensji..tym bardziej ja. Ale jesli jakas pani siedzaca obok w restauracji bez zenady wyciagnie piers i bez zwracania uwagi na innych zacznie karmic - sam poprosze kelnera, by jej zwrocil uwage bo sie czuje dyskryminowany..chocby bo sam nie moge karmic piersia, albo zapytam, jesli piers jest piekna, czy ja tez moge zamowic to, co to dziecko je - jak nie, to pozwe restauracje o dyskryminacje..

   • 22 3

  • naprawdę bywasz z dzieckiem w muzeum? (2)

   • 8 3

   • (1)

    A co w tym takiego niezwykłego, bo nie pojmuję?

    • 0 2

    • kobiety generalnie wielu rzeczy nie pojmują, nie martw się, spytaj męża...

     • 1 1

  • Ale, zapewne, dyskretnie. Nie obnosząc się z tym.

   • 4 0

  • no, jak Pani podkreśliła robi to Pani dyskretnie. i własnie o to chodzi. Z tego co wiem to tamta pani nie robiła tego dyskretnie tylko ostentacyjnie.

   • 0 1

 • Też karmiłam dziecko, ale (18)

  Idąc do restauracji to niekoniecznie mam ochotę oglądać karmiącą matkę. Jestem kobietą, ale nie ma we mnie zgody na karmienie w restauracji przy stoliku, tak samo np. w autobusie. Nie chcę na to patrzeć, co wiecej- zdecydowana większość NIE CHCE! Ale to przecież karmiącą ma prawa, reszta musi się z tym pogodzić. Chore.

  • 230 52

  • Wystarczy nie zaglądać jej do stanika. Bo żadna z tych matek piersi nie wystawia dla widzów tylko żeby dziecko nakarmić.